Քաղաքական 18:09 09/12/2018 Հայաստան
Ոստիկանությունը պարզաբանում է տարածել ՀՀԿ պատգամավորության թեկնածու Դավիթ Շահնազարյանի այն հայտարարության վերաբերյալ, ըստ որի բնակարանում, որտեղ Շահնազարյանն է գրանցված, Օսիպյանն ինչ-որ անհայտ  մարդ է ավելացրել։
Ոստիկանության հայտարարության մեջ, մասնավորապս, նշված է.
«Զանգվածային լրատվության միջոցներով տարածվել է Դավիթ Շահնազարյանի տարածած տեղեկատվությունը, համաձայն որի՝ իր հաշվառման հասցեում ոստիկանության պետ Վալերիյ Օսիպյանը ինչ-որ անհայտ մարդ է ավելացրել։
Ընտրողների ռեգիստրում առկա տվյալների համաձայն՝ Աղայան փողոցի 15 շենքի բն.2 հասցեում առկա տվյալներներով ընդգրկված են երեք ընտրող՝ Լիլիթ Դավիթի Շահնազարյանը, Դավիթ Գուրգենի Շահնազարյանը և Անահիտ Եղիշի Սողոյանը։ Ընդ որում, Անահիտ Սողոյանը տվյալ հասցեում հաշվառվել է մյուս երկու անձանցից շատ ավելի շուտ՝ 01.08.2000թ.-ին։
Պարոն Շահնազարյանին գոնե քաջ հայտնի է որ Վալերիյ Օսիպյանը ոստիկանության պետ նշանակվել է ոչ թե մինչև 01.08.2000թ. այլ 2018թ.-ին։
Բազմիցս պարզաբանել ենք, որ ոստիկանությունը իրավասու չէ սեփական նախաձեռնությամբ հաշվառումից հանելու բնակելի տարածության նախկին բնակիչներին. նրանց հասցեն փոխվում է նոր բնակության վայրում հաշվառման կամ սեփականատիրոջ դիմումի համաձայն կարող է հանվել հաշվառումից։ Թե ով է նշված բնակելի տարածության սեփականատերը, դա արդեն հայտարարություն տարածողը կիմանա։ Եթե ինքն է, իրավասու է նախկին բնակիչներին հանելու հաշվառումից, եթե այնտեղ չեն բնակվում»։

Право 20:10 09/12/2018 Армения
Полиция Армении распространила разъяснение в связи с заявлением занимающего вторую строчку в общегосударственном списке Республиканской партии Армении (РПА) на внеочередных выборах в Национальное Собрание Давида Шахназаряна о том, что начальник Полиции РА Валерий Осипян «добавил» избирателя в квартире, где он прописан.
«Согласно реестру избирателей, в квартире 2 дома 15 по улице Агаяна прописаны 3 избирателя: Лилит Давидовна Шахназарян, Давид Гургенович Шахназарян и Анаит Егишевна Согоян. При этом А. Согоян была зарегистрирована по этому адресу гораздо раньше первых двух – 01.08.2000г.
Г-ну Шахназаряну хотя бы прекрасно известно, что Валерий Осипян был назначен на пост главы Полиции не до 01.08.2000 г., а в 2018 году», – говорится в заявлении ведомства.
«Не в компетенции Полиции снимать с учета бывших жителей, их адрес меняется либо после учета по новому месту жительства, либо после заявления владельца квартиры», – указывается в заявлении.