Քաղաքական 12:09 11/12/2018 Հայաստան
Քաղաքագետ, Քրիստոնյա-ժողովրդական կուսակցության նախագահ Լևոն Շիրինյանը շնորհակալ է ինչպես իրենց ձայն տված, այնպես էլ ձայն չտված ՀՀ քաղաքացիներին։ Այս մասին նա ասաց այսօր տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
«Մի մասին ես բացահատ ասել եմ՝ ձեր ձայնն ինձ պետք չէ։ Ես ձայն չեմ մուրացել։ Կարծում եմ՝ շատ արդյունավետ սերմ ունենք հասարակության մեջ ցանած։ Մենք կշարունակենք  գործել որպես այլընտրանք։ Մենք արտախորհրդարանական ընդդիմություն լինելու միտք չունենք, կմատակարարենք տնտեսական հայցակարգեր, քաղաքագիտական կոնցեպցիաներ, մշակութային բարձր թռիչք, դպրոցի վերակառուցում։ Մենք կշարունակենք մեր գործունեությունը,  սակայն փողոցային ընդդիմություն չենք լինի»,- ասաց քաղաքագետը։
Ինչ վերաբերում է խորհրդարանական ընդդիմության խնդրին, Լևոն Շիրինյանն ընդգծեց, որ «Լուսավոր Հայաստանն» ընդդիմություն լինել չի կարող, քանի որ «Իմ քայլի» հետ նրանք երկուսն էլ ազատական ուժեր են, գրեթե նույն արժեքներն են դավանում։ Ընդդիմության տեղը, քաղաքագետի խոսքով, կարող է զբաղեցնել ԲՀԿ-ն։
Բանախոսը շեշտեց՝ ընտրությունների արդյունքում մենք այդպես էլ դասական խորհրդարան չունեցանք, ունեցանք գերծանրաբեռնված Ազգային ժողով, որտեղ Նիկոլ Փաշինյանը ոչ միայն բացարձակ մեծամասնություն ունի, այլև՝ գումարած դրան՝ գրեթե նույն արժեհամակարգին դավանող «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցություն։
Լևոն Շիրինյանը հայտարարեց՝ դեկտեմբերի 9-ին իրենց կուսակցության անդամները նկատել են, որ քվեաթերթիկների տրցակում բացակայել է թիվ 6` իրենց քվեաթերթիկը։ Նա, սակայն, նշեց, որ հաղթողների և ժողովրդի տրամադրությունը չփչացնելու համար իրենք բողոք չեն ներկայացրել՝ դա թողնելով ԿԸՀ-ի խղճին։ Բանախոսը նաև պնդեց, որ երեք տեղամասերից իրենց տրված շուրջ 60 ձայն, մինչև ԿԸՀ հասնելը, կորել է։

Politics 15:30 11/12/2018 Armenia
Christian Democratic Revival Party leader, political analyst Levon Shirinyan has expressed gratitude to all Armenian citizens in spite of the fact they have or haven’t voted for his party at Sunday’s early parliamentary elections, unveiling the party’s plans to continue serving as an alternative political force.
“I have made this clear; I don’t need your votes. I haven’t begged for votes. I think we have sown seeds of success in the society. We shall continue our activities as an alternative force,” he told a news conference on Tuesday.
“We have no plans to serve as an extra-parliamentary opposition; we shall provide economic and political concepts, cultural highs, school reconstruction. We will continue our work but won’t be a street opposition,” he said.
Shirinyan believes the Bright Armenia party that won over 6 percent of the vote, cannot serve as an opposition in the new parliament since it follows almost the same values as Acting Prime Minister Nikol Pashinyan’s My Step bloc that scored a landslide victory in the elections with over 70 percent of the vote.
According to him, the Prosperous Armenia Party that garnered over 8 percent of the vote, can assume the role of the opposition in the new parliament.
The analyst stressed the public vote has shaped an overloaded parliament where Pashinyan has not only the absolute majority but also will work with its close ally – Bright Armenia.
Shirinyan next announced that his party members revealed a case when the ballot paper of the Christian Democratic party was missing from the other forces’ ballot papers at the December 9 elections. He says the party hasn’t reported the police on the incident ‘not to spoil people's mood’. He also pointed to another incident when over 60 votes for their party from three polling stations got lost before reaching the Central Electoral Commission.