Քաղաքական 12:09 11/12/2018 Հայաստան
Քաղաքագետ, Քրիստոնյա-ժողովրդական կուսակցության նախագահ Լևոն Շիրինյանը շնորհակալ է ինչպես իրենց ձայն տված, այնպես էլ ձայն չտված ՀՀ քաղաքացիներին։ Այս մասին նա ասաց այսօր տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
«Մի մասին ես բացահատ ասել եմ՝ ձեր ձայնն ինձ պետք չէ։ Ես ձայն չեմ մուրացել։ Կարծում եմ՝ շատ արդյունավետ սերմ ունենք հասարակության մեջ ցանած։ Մենք կշարունակենք  գործել որպես այլընտրանք։ Մենք արտախորհրդարանական ընդդիմություն լինելու միտք չունենք, կմատակարարենք տնտեսական հայցակարգեր, քաղաքագիտական կոնցեպցիաներ, մշակութային բարձր թռիչք, դպրոցի վերակառուցում։ Մենք կշարունակենք մեր գործունեությունը,  սակայն փողոցային ընդդիմություն չենք լինի»,- ասաց քաղաքագետը։
Ինչ վերաբերում է խորհրդարանական ընդդիմության խնդրին, Լևոն Շիրինյանն ընդգծեց, որ «Լուսավոր Հայաստանն» ընդդիմություն լինել չի կարող, քանի որ «Իմ քայլի» հետ նրանք երկուսն էլ ազատական ուժեր են, գրեթե նույն արժեքներն են դավանում։ Ընդդիմության տեղը, քաղաքագետի խոսքով, կարող է զբաղեցնել ԲՀԿ-ն։
Բանախոսը շեշտեց՝ ընտրությունների արդյունքում մենք այդպես էլ դասական խորհրդարան չունեցանք, ունեցանք գերծանրաբեռնված Ազգային ժողով, որտեղ Նիկոլ Փաշինյանը ոչ միայն բացարձակ մեծամասնություն ունի, այլև՝ գումարած դրան՝ գրեթե նույն արժեհամակարգին դավանող «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցություն։
Լևոն Շիրինյանը հայտարարեց՝ դեկտեմբերի 9-ին իրենց կուսակցության անդամները նկատել են, որ քվեաթերթիկների տրցակում բացակայել է թիվ 6` իրենց քվեաթերթիկը։ Նա, սակայն, նշեց, որ հաղթողների և ժողովրդի տրամադրությունը չփչացնելու համար իրենք բողոք չեն ներկայացրել՝ դա թողնելով ԿԸՀ-ի խղճին։ Բանախոսը նաև պնդեց, որ երեք տեղամասերից իրենց տրված շուրջ 60 ձայն, մինչև ԿԸՀ հասնելը, կորել է։

Политика 14:34 11/12/2018 Армения
Политолог,  председатель Христианско-демократической партии Левон Ширинян благодарен как гражданам Армении, которые поддержали их на состоявшихся 9 декабря внеочередных выборах в Национальное Собрание, так и тем, кто за них не голосовал.  Об этом он заявил сегодня на пресс-конференции.
«Части избирателей я открыто сказал: мне не нужен ваш голос. Я не выпрашивал голосов. Я думаю, что мы посеяли очень эффективные семена в обществе. Мы продолжим свою деятельность как альтернатива. У нас нет намерения быть внепарламентской оппозицией, мы будем представлять экономические, политологические концепции и пр.. Мы продолжим нашу деятельность, но мы не будем уличной оппозицией», – сказал политолог.
Что касается проблемы парламентской оппозиции, Левон Ширинян подчеркнул, что «Светлая Армения» не может быть оппозицией, поскольку они, наряду с блоком «Мой шаг», являются либеральными силами, разделяют одни и те же ценности. По мнению политолога, место оппозиции может занять партия «Процветающая Армения» (ППА).
Как подчеркнул Ширинян, в результате выборов у нас так и не было сформировано  классического парламента, взамен у нас сверхперегруженное Национальное Собрание, где у Никола Пашиняна не только абсолютное большинство, но и партия «Светлая Армения», придерживающаяся практически аналогичных ценностей.
Левон Ширинян заявил также:  члены их партии в день голосования, 9 декабря, заметили, что их бюллетень – № 6 – отсутствовал в стопке избирательных бюллетеней. Он отметил, однако, что они не подали жалобу, чтобы не испортить настроение победителей и народа, оставляют это на совести ЦИК РА.
Ширинян также утверждает, что около 60 голосов в пользу их политсилы с трех избирательных участков были потеряны прежде, чем дойти до ЦИК РА.