Քաղաքական 09:16 11/12/2018 Աշխարհում
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը երկրում սոցիալ-տնտեսական արտակարգ դրություն է հայտարարել։ Այս մասին, «Գազետա.ռու»-ի փոխանցմամբ, նա ասել է ելույթով  ժողովրդին դիմելու ժամանակ։
Մակրոնը նշել է, որ հասկանում է ցուցարարների զայրույթը և ազգի առջև պատասխանատվություն է կրում։ Նրա խոսքով, ինքն անկեղծորեն կցանկանար փոխել երկրում առկա իրավիճակը։
«Ես փորձում եմ հենվել ձեզ վրա՝ քաղաքացիական հասարակությա վրա»,- ասել է Մակրոնը։
Նա հավելել է, որ 2019 թվականի սկզբից նվազագույն աշխատավարձը կավելանա 100 եվրոյով, բացի այդ՝ տարեվերջին կլինի հատուկ դրամական պարգևատրում։
«Մենք չափազանց դանդաղ ենք շարժվել դեպի բարեկեցություն մեր ճանապարհով»,- նշել է Ֆրանսիայի նախագահը։
«Վերջին շաբաթների իրադարձությունները Ֆրանսիայում լրջորեն ցնցեցին ժողովրդին։ Նրանում խառնվեցին օրինական պահանջներն ու անընդունելի բռնությունը։ Մեր ազատությունը գոյություն ունի նրա համար, որ ցանկացած պահի կարծիք արատահայտենք, որը կարող է ոչ բոլորն են կիսում, բայց ոչ մեկ չի վախենա այդ անհամաձայնությունից»,-ասել է Ֆրանսիայի նախագահը։
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերից Ֆրանսիայում զանգվածային բողոքի ակցիաներ են անցկացվում, որը հայտնի դարձավ որպես «դեղին ժիլետավորների» բողոքի ակցիաներ, դիզվառելիքի գների բարձրացման պատճառով։ Այնուհետ նրանց միացան կառավարության քաղաքականությունից դժգոհները։

Politics 10:33 11/12/2018 World
French President Emmanuel Macron has declared a state of emergency in the country over the Yellow Vests crisis, TASS reports.
"First of all, I would like to declare a state of economic emergency in the country," he said in a televised address to the nation on Monday.
"We want a France where one can live in dignity through one's work and on this we have gone too slowly," he said.
The French leader condemned acts of violence committed by protesters against police during Yellow Vests riots. He called for calm and order in the country. "I believe together we will be able to find a way out of the crisis," he said.
France has been gripped by street riots over skyrocketing fuel prices, growing taxes and high costs of living. Protests turn into clashes with the police. Despite certain concessions made by the government which vowed to cut taxes and raise wages, the Yellow Vests have pledged to continue protests.
According to the latest data of the French interior ministry, more than 4,500 have been hauled off during the protests. As many as 4,099 of them were placed in custody on suspicion of "plotting to commit violence or inciting a crime."