Տնտեսություն 14:30 14/12/2018 Հայաստան
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանում Չեխիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Պետր Միկիսկային և People in need  հասարակական կազմակերպության գործադիր տնօրեն Շիմոն Պանեկին:
Կառավարության հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից հայտնում են, որ Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է հայ-չեխական հարաբերությունների շարունակական զարգացումը և նշել, որ ՀՀ կառավարությունը շահագրգռված է տնտեսական փոխգործակցության հետագա խորացմամբ և ընդլայնմամբ: Վարչապետի պաշտոնակատարը, մասնավորապես, անդրադարձել է բիզնես միջավայրի բարելավման ուղղությամբ կառավարության քայլերին ու ծրագրերին՝ ընդգծելով է, որ ՀՀ կառավարությունը երաշխավորում է յուրաքանչյուր ներդրումային ծրագրի անվտանգությունը:
Պետր Միկիսկան շնորհավորել է Նիկոլ Փաշինյանին՝ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների հաջող անցկացման կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ հետագա գործունեության մեջ: Շիմոն Պանեկը  Նիկոլ Փաշինյանին է ներկայացրել People in need ՀԿ-ի գործունեությունն ու ծրագրերը:
Մասնավորապես, նշվել է, որ Սյունիքում իրականացվում է արկածային տուրիզիմի զարգացման, իսկ Ամասիայում՝ բրդի վերամշակման գործարանի ստեղծման ծրագիրը: Ըստ նրա, յուրաքանրչյուր ծրագրի ուղղությամբ ներդրվում է 500 հազարական եվրո: Տեղեկացվել է, որ Ամասիայի գործարանի բացումը նախատեսվում է 2019 թվականի գարնանը, իսկ Սյունիքում ծրագրի շրջնակում նորոգվելու է  250 կմ քայլարշավի արահետ: Շիմոն Պանեկը նշել է, որ People in need-ը ծրագրեր է իրականացնում նաև Հայաստանում գյուղական բիզնեսի զարգացման ուղղությամբ:
Վարչապետի պաշտոնակատարը ողջունել է ներկայացված ծրագրերն ու հայտնել կառավարության աջակցությունը դրանք հաջողությամբ կյանքի կոչելու գործում:

Политика 17:47 14/12/2018 Армения
Исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян принял Чрезвычайного и полномочного посла Чехии в Армении Петра Микиску и исполнительного директора общественной организации «People in need» Шимона Панека. Подробности представляет пресс-служба армянского правительства.
Никол Пашинян подчеркнул важность продолжительного развития армяно-чешских отношений и отметил, что правительство Армении заинтересовано в дальнейшем углублении и расширении экономического сотрудничества.
В частности, исполняющий обязанности премьер-министра коснулся программ и шагов, предпринимаемых правительством по совершенствованию бизнес-среды, подчеркнув, что правительство Армении гарантирует безопасность каждой инвестиционной программы.
Петр Микиска поздравил Никола Пашиняна в связи с успешным проведением внеочередных парламентских выборов и пожелал успехов в дальнейшей деятельности. Шимон Панек представил Николу Пашиняну деятельность и программы ОО «People in need».
В частности, было отмечено, что в Сюнике осуществляется программа по развитию экстремального туризма, а в Амасии – проект создания нового завода по переработке шерсти. По его словам, в каждую программу инвестируется по 500 тысяч евро. Было отмечено, что открытие завода в Амасии намечено на весну 2019 г., а в Сюнике в рамках программы будет отремонтировано 250 км туристических троп. Шимон Панек отметил, что “People in need” осуществляет программы и в направлении развития сельского бизнеса в Армении.
Исполняющий обязанности премьер-министра приветствовал представленные программы и выразил готовность правительства содействовать в их реализации.