Հասարակություն 13:16 15/12/2018 Աշխարհում
Մեծ Բրիտանիայի բնակիչները Բրեքզիթից հետո 7 եվրո կվճարեն ԵՄ երկրներ այցելելու համար: Լենտա.ռու-ի հաղորդմամբ, մուտքի գումարը պետք է վճարվի երեք տարին մեկ: Բրիտանացիներն առաջվա նման կարող են ԵՄ տարածքում ճանապարհորդել առանց վիզայի, սակայն նրանք պետք է էլեկտրոնային հայտ ներկայացնեն ETIAS (European Travel Information and Authorization System) համակարգում:
Անցումային շրջանը մինչև 2021 թվականն է: Այդ ընթացքում Բրիտանիայի քաղաքացիների կշարունակեն թողնել ԵՄ տարածք անձնագրով, դրանից հետո էլեկտրոնային հայտը պարտադիր կդառնա: ETIAS համակարգը գործելու է 61 երկրի քաղաքացիների համար, որոնք առանց վիզայի 90 օր կարող են գտնվել Շենգենյան համաձայնագրի երկրներում: ԵՄ-ն որոշել է խստացնել սահմանային հսկողությունը ներգաղթային ճգնաժամի և ահաբեկչական սպառնալիքի ուժեղացման պատճառով:
Ենթադրվում է, որ հայտերի 95 տոկոսը հավանության կարժանան մի քանի վայրկյանում, սակայն դիմումի ուսումնասիրությունը կարող է տևել մինչև 4 շաբաթ, այն նաև կարող են մերժել: Դրական որոշման դեպքում, թույլտվությունը կգործի երեք տարի, առանց մուտքերի քանակի սահմանափակման:

Society 13:36 15/12/2018 Armenia
Britons will have to pay €7 (£6.30) every three years to travel to EU countries, as a consequence of Brexit, BBC reported.
According to the source, the European Commission has confirmed that while UK travellers will not need a visa, they will need to apply for and buy another document.
It is called an ETIAS (European Travel Information and Authorisation System) and although not launched yet, is expected to come into force in 2021. The travel requirement is not just for the UK but for many non-EU countries, the source detailed.
It is not a visa but a travel requirement for anyone on that list of 61 non-EU countries who are coming to the EU for business, tourism, medical or transit-related reasons for up to 90 days.
The EU says the ETIAS system will "to strengthen security checks on those persons who travel visa-free to the EU".