ԱԺ փոխնախագահի պաշտոնում «Լուսավոր Հայաստանը» կառաջադրի Թանդիլյանի թեկնածությունը
Ազգային Ժողովի երրորդ՝ ընդդիմադիր փոխնախագահի պաշտոնում Լուսավոր Հայաստան խմբակցությունը կառաջադրի Մանե Թանդիլյանի թեկնածությունը: Այս մասին հայտնել է նույն կուսակցությունից պատգամավոր ընտրված Անի Սամսոնյանը։
Ըստ օրենքի, Ազգային ժողովն իր կազմից ընտրում է Ազգային ժողովի նախագահ և նրա երեք տեղակալ: Տեղակալներից մեկն ընտրվում է ընդդիմադիր խմբակցությունների կազմում ընդգրկված պատգամավորների թվից: Ազգային ժողովի նախագահը և նրա տեղակալներն ընտրվում և հետ են կանչվում պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ:
Շրջանառվող, բայց պաշտոնապես չհաստատված լուրերի համաձայն, ԱԺ նախագահ կլինի Արարատ Միրզոյանը, փոխնախագահներ՝ Լենա Նազարյանը, Ալեն Սիմոնյանը։ Ըստ մամուլի, ԲՀԿ-ն պատրաստվում է ԱԺ փոխնախագահի պաշտոնում առաջադրել Նաիրա Զոհրաբյանի թեկնածությունը։

Politics 11:16 20/12/2018 Armenia
The Bright Armenia party that took the third place in the December 9 parliamentary elections will nominate Mane Tandilyan, a former social welfare minister, as their candidate for deputy speaker of the parliament, a spokesperson for the party, Ani Samsonyan said on Facebook.
Under the Armenian law, the National Assembly elects a speaker and three deputy speakers. The opposition is entitled to fill the position of one of three deputy speakers. They are elected and withdrawn by a majority vote of the total number of lawmakers.
Some media reports suggest that the My Step bloc that won a landslide victory in the elections plans to nominate Ararat Mirzoyan as parliament speaker, Lena Nazaryan and Alen Simonyan – as deputy parliament speakers.
The Prosperous Armenia Party elected to the parliament with over 8 percent of the vote reportedly plans to nominate Naira Zohrabyan for deputy parliament speaker.