Հասարակություն 11:37 21/12/2018 Հայաստան
Այսօր ՀՀ մշակույթի և սփյուռքի նախարարությունների աշխատակիցները գործադուլ են հայտարարել և բողոքի ակցիա են անցկացնում կառավարության շենքի դիմաց:
Մշակույթի նախարարության աշխատակիցների խոսքով՝  հունվարի 1-ից  նախարարության մի  մասը կկցվի կրթության և գիտության նախարարությանը, մյուս մասը՝ քաղաքաշինության կոմիտեին: Մինչդեռ Սփյուռքի նախարարությանը դեպքում պատկերն այլ է. դրված է նախարարության լուծարման հարցը:
Սփյուռքի նախարարության աշխատակիցներից մեկը Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ իրենք միացել են Մշակույթի նախարարության բողոքին՝  առանձնահատուկ խնդրով պայմանավորված:
«Մեր պարագայում խնդիրն այն է, որ առհասարակ նախարարության լուծարման հարցն է դրված, այլ ոչ թե ձևաչափի փոփոխության, որևէ այլ նախարարության կցվելու»,- նշեց նա:
Ըստ նրա՝ անկախ ամեն ինչից, Սփյուռքի հետ տարվող աշխատանքներն համակարգող պետական  մարմին պետք է լինի և այն հսկայական աշխատանքը, որ նախարարությունը կատարել է անցած 10 տարիների ընթացքում, «չի կարելի գրչի մի հարվածով զրոյացնել»:
Հաջորդ խնդիրը վերաբերում է նախարարության աշխատակիցների վաղվա անորոշությանը. «Այս փոփոխությունից հետո մեզ որևէ այլընտրանք, որևէ նոր աշխատանք չի առաջարկվում: Բացի այդ, օրենքի պահանջը  չեն պահպանել, մասնավորապես, մեզ չեն տեղակացրել, որ հունվարից այլևս չենք աշխատելու: Դա արդեն օրենքի խախտում է,  և հերթական հիասթափությունն ես ապրում, որ աշխատանք տանելով հայրենադարձություն ապահովելու համար, այսօր մենք ստիպված ենք լինելու արտագաղթի ճանապարհ բռնել»:
Սփյուռքի նախարարության մեկ այլ աշխատակից էլ վրդովված նշեց, որ այսօր կայացած կառույցները փորձում են միանգամից կամային որոշումներով փակել: «Մարդիկ հսկայական աշխատանք են կատարել, մեծ քանակությամբ արխիվներ են ստեղծվել, հաստատվել են Սփյուռքի հետ կապեր, որոնք գործուն կապեր են, և ճիշտ չէ միանգամից ամեն ինչ ոչնչացնել: Կարելի էր այլ հայեցակարգ մշակել, փակելը միշտ կա, պետք է կարողանալ աշխատեցնել»,- նշեց նա:
Հիշեցնենք, որ մեկ ամիս առաջ Սփյուռքի նախարարի պաշտոնակատար Մխիթար Հայրապետյանը հայտարարել էր, որ հեղափոխությունից հետո հայրենադարձվել է ավելի քան 450 ընտանիք, որոնց հետ նախարարությունը ամենօրյա կապի մեջ է:
Չի բացառվում, որ նրա ղեկավարած կառույցի լուծարումից հետո նախարարության աշխատակիցները լքեն երկիրը, և  տարիներ անց մտածենք նրանց հայրենադարձության մասին:

Общество 12:11 21/12/2018 Армения
Сотрудники министерства Диаспоры Армении: Нельзя одним взмахом пера свести к нулю проведенную ведомством колоссальную работу
Сотрудники министерств культуры и Диаспоры Армении сегодня, 21 декабря, заявили о забастовке и проводят акцию протеста напротив здания правительства РА.
По словам сотрудников министерства культуры, с 1 января часть министерства культуры будет объединена с министерством образования, другая – с Комитетом по градостроительству Армении. Между тем, в случае с министерством Диаспоры РА проблема заключается в другом: стоит вопрос и вовсе о ликвидации министерства.
Один из сотрудников министерства Диаспоры в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщил, что они присоединились к акции протеста представителей министерства культуры, в связи с другой проблемой.
«В случае с министерством Диаспоры проблема в том, что стоит вопрос о полной ликвидации ведомства как такового, а не изменение формата, объединения с другим», – отметил он.
По его словам, независимо от всего, должен быть координирующий работы с Диаспорой государственный орган, и нельзя «одним взмахом пера свести к нулю» проведенную министерством в течение 10 лет колоссальную работу.
Следующая проблема касается завтрашней неопределенности сотрудников министерства.
«После данного изменения у нас не остается альтернативы, новой работы не предлагают. Кроме этого, не сохранено требования закона, в частности, нас не проинформировали о том, что с января мы больше не будем работать. Это уже является нарушением закона, и ты уже начинаешь переживать очередное разочарование в связи с тем, что проводя работу по репатриации, сегодня мы вынуждены будем встать на путь эмиграции», – отметил один из представителей ведомства.
Другой сотрудник министерства Диаспоры также выразил возмущение и отметил: «Люди провели колоссальную работу, создали огромное количество архивов, установили связи с Диаспорой, которые являются действенными, и неверно всё за раз уничтожить. Можно было бы разработать другую концепцию, поскольку закрыть они всегда успеют, нужно уметь проводить работу».
Напомним, что исполняющий обязанности министра Диаспоры Армении Мхитар Айрапетян месяц назад заявил, что после революции на Родину вернулись свыше 450 семей, с которыми министерство находится в каждодневном контакте.
Не исключено, что после ликвидации руководимой им структуры сотрудники данного ведомства покинут страну, и спустя годы мы начнем думать уже о вопросе их репатриации на Родину.