Քաղաքական 18:25 26/12/2018 Հայաստան
«Չնայած վերջին շրջանում արցախա-ադրբեջանանական հակամարտ զորքերի շփման գծում կողմերի միջև ձեռքբերված բանավոր պայմանավորվածության, այդուհանդերձ հակառակորդը շարունակում է առաջնային գծի տարբեր հատվածներում ինտենսիվորեն խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը, ինչպես նաև որոշ ուղղություններում իրականացնել ռազմավարամարտավարական նշանակության սադրիչ գործողություններ»,-հայտնում են Արցախի պաշտպանության նախարարությունից։
Ըստ աղբյուրի, ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները առայժմ ձեռնպահ են մնում դիմել պատասխան քայլերի, սակայն պատրաստակամ են  ադրբեջանական զինուժի կողմից դրսևորվող նման վարքագծի շարունակման դեպքում ձեռնարկել իրավիճակից բխող համարժեք գործողություններ:
«Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հորդորում է ադրբեջանական կողմին ձեռնպահ մնալ շփման գծում իրավիճակը սրելու անհեռանկար գործողություններից և, գոնե, տոնական օրերին հետևել հրադադարի ռեժիմի պահպանման շուրջ  կողմերի միջև ձեռք բերված բանավոր պայմանավորվածության պահանջներին»,-ասված է ՊՆ հայտարարության մեջ։

Политика 19:13 26/12/2018 НКР
«Несмотря на достигнутую сторонами в последний период на линии соприкосновения арцахских и азербайджанских войск устную договоренность, тем не менее, противник продолжает интенсивно нарушать режим прекращения огня на различных участках передовой линии,  а также осуществлять в некоторых направлениях провокационные действия тактико-стратегического значения», – сообщает пресс-служба Министерства обороны Арцаха (Нагорно-Карабахской Республики, НКР).
Согласно информации, передовые подразделения Армии обороны НКР пока воздерживаются от ответных шагов, однако при продолжении подобного поведения ВС Азербайджана они готовы предпринять вытекающие из ситуации адекватные действия.
«Минобороны Арцаха призывает азербайджанскую сторону воздерживаться от бесперспективных действий по обострению ситуации на линии соприкосновения и, хотя бы в праздничные дни, следовать требованиям устной договоренности, достигнутой сторонами вокруг соблюдения режима прекращения огня», – отмечается в сообщении.