Քաղաքական 18:25 26/12/2018 Հայաստան
«Չնայած վերջին շրջանում արցախա-ադրբեջանանական հակամարտ զորքերի շփման գծում կողմերի միջև ձեռքբերված բանավոր պայմանավորվածության, այդուհանդերձ հակառակորդը շարունակում է առաջնային գծի տարբեր հատվածներում ինտենսիվորեն խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը, ինչպես նաև որոշ ուղղություններում իրականացնել ռազմավարամարտավարական նշանակության սադրիչ գործողություններ»,-հայտնում են Արցախի պաշտպանության նախարարությունից։
Ըստ աղբյուրի, ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները առայժմ ձեռնպահ են մնում դիմել պատասխան քայլերի, սակայն պատրաստակամ են  ադրբեջանական զինուժի կողմից դրսևորվող նման վարքագծի շարունակման դեպքում ձեռնարկել իրավիճակից բխող համարժեք գործողություններ:
«Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հորդորում է ադրբեջանական կողմին ձեռնպահ մնալ շփման գծում իրավիճակը սրելու անհեռանկար գործողություններից և, գոնե, տոնական օրերին հետևել հրադադարի ռեժիմի պահպանման շուրջ  կողմերի միջև ձեռք բերված բանավոր պայմանավորվածության պահանջներին»,-ասված է ՊՆ հայտարարության մեջ։

Azerbaijani forces continue intensive ceasefire violations across the Line of Contact between Artsakh and Azerbaijan despite the reached verbal arrangements to preserve the ceasefire. As the press service at the Defense Army reported, the adversary has also undertaken provocative actions of strategic and tactical nature on certain directions of the Line of Contact.
According to the source, Defense Army units have refrained from response actions thus far and ara ready to take relevant measures should the Azerbaijani forces continue their actions.
“The defense Armey of the Artsakh Republics calls on the Azerbaijani side to refrain from unpromising actions aimed at escalating the situation at the frontline and adhere to the reached verbal agreement to preserve the ceasefire regime during the holiday season,” the statement read.