Տնտեսություն 11:35 29/12/2018 Հայաստան
Հայաստանում հնարավոր է տնտեսական հեղափոխության իրականացումը, բայց դրա համար առաջին հերթին անհրաժեշտ է  հստակ գնահատել տնտեսական իրավիճակը: Այս մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Գործատուների հանրապետական միության նախագահ Գագիկ Մակարյանն՝ անդրադառնալով  հարցին, թե Հայաստանում ինչ քայլեր պետք է ձեռնարկվեն տնտեսական հեղափոխություն իրականացնելու համար:
Նրա խոսքով՝ պետք է հստակ ռազմավարություն մշակել, նշել այն ուղղությունները, որոնց միջոցով հնարավոր կլինի հասնել տնտեսական հեղափոխության:
«Պետք է հասկանալ՝  այդ հեղափոխությունը մենք ինչ ուղղություններով են իրականացնում՝ նախկինում հիմնված  գործարաններով, թե զրոյից սկսում ենք կառուցել, գերակայություններ ենք ճանաչում և փորձում ենք օտարերկրյա ներդրումներով ինչ-որ նոր բան ստեղծել: Սրանք պետք է հասկանանք»,- ասաց Գագիկ Մակարյանը:
Ըստ նրա՝ տնտեսության հեղափոխության համար անհրաժեշտ են մեծ գումարներ և, եթե այդ գումարները գալու են բիզնեսից, ապա պետք է բարելավել գործարար միջավայրը, իսկ եթե նախատեսվում է ֆոնդեր ստեղծվել, դրա համար պետք է խթանել օտարերկրյա ներդրումները:
Գագիկ Մակարյանը նշեց, որ որոշվել է ստեղծել նոր նախարարություն՝ ռազմական արդյունաբերության և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, իսկ նման քայլի գնալուց առաջ նախ պետք է հստակ հասկանալ, թե ռազմարդյունաբերությունը ինչպես են զարգացնելու:
«Կամ պետք է զարգանա եղած արդյունաբերական գործարաններով, որոնք կմոդեռնիզացվեն կամ պետք է ստեղծվեն նոր գործարաններ: Սակայն  ռազմական արդյունաբերության, տեխնոլոգիաների կամ տնտեսական հեղափոխության համար պետք են նոր կոնցեպցիաներ, նոր նախագծեր, տեխնոլոգիական միտք, որի համար առաջին հերթին բարեփոխումներ են հարկավոր անել կրթության ոլորտում»,- ասաց Գագիկ Մակարյանը։
Ըստ մասնագետի՝ պետք է լինի տնտեսության և աշխատուժի արդիականացում: Այսպիսով, տնտեսությունում հեղափոխություն անելու համար ամբողջությամբ պետք է վերանայել կրթական համակարգը, հակառակ դեպքում, ըստ տնտեսագետ, երկու-երեք տարի հետո արդեն կտեսնենք, որ  տնտեսության արգելափակողը հենց կրթությունն է:
«Ցավոք սրտի, կրթության ոլորտում էական քայլեր չեն կատարում ու կգա մի օր, որ մենք փաստի առաջ կկանգնենք : Հեղափոխություն անելու համար մեզ որակյալ կադրեր են պետք լինելու, իսկ եթե դրանք չգտնենք, արդեն խնդիրների առաջ կկանգնենք, իսկ դրսից բերելը կդառնա մեկ այլ պրոբլեմ: Հուսալ, որ հայրենադարձների օգնությամբ այդ պակասը կլրացվի, քիչ հավանական է, քանի որ պարզ չէ, թե ով կգա, երբ կգա: Հայրենադարձներին մենք չենք կարող կառավարել»,- ընդգծեց նա:
Այսպիսով, ըստ Գագիկ Մակարյանի,  որևէ հեղափոխություն գնալու համար կրկին ռեֆորմներ պետք է փոխվեն. «Կարևորը քաղաքական կամքը կա, բայց պետական ապարատը պետք է համալրվի պրոֆեսիոնալներով»:

Economy 13:51 29/12/2018 Armenia
It is possible to make an economic revolution happen in Armenia, but first of all the country needs to clearly assess the current economic situation, says economist Gagik Makaryan, the president of the Republican Union of Employers.
Speaking to Panorama.am, the economist underlined the need to develop a clear-cut strategy, specifying the directions through which it would be possible to achieve an economic revolution.
“We need to understand how we are going to push for an economic revolution – through the formerly established plants or from scratch by setting priorities and trying to create something new through foreign investments,” he stressed.
The economist, says an economic revolution requires great funds, stressing the need to improve the business environment if the resources are to come from the sector or to boost foreign investments if the authorities plan to set up funds to drive a strong economic growth.
Makaryan recalled the government’s decision to create a new ministry of military industry and information technologies, a move that, according to him, requires an understanding of the possible measures to develop the military industry.
“Either it could develop with the existing industrial plants that will be modernized or new plans will be established. But new concepts, new designs, technological ideas are needed for the development of military industry, technology or an economic revolution, which first of all demands education reforms,” he stressed.
The expert stressed the need for modernization of the economy and labor force. Thus, the education system should be fully reviewed to achieve an economic revolution, otherwise, the expert says, in a few years the education will turn out to be the very thing blocking an economic growth.
“Unfortunately, no significant reforms are carried out in the education sector and one day we shall face serious issues. We need skilled cadres to make a revolution, and if we don’t find them, we shall face problems, while recruiting them from other countries will be yet another problem. To hope that the repatriates will help to fill that gap is less likely, since it’s unclear who will come or when. We cannot control repatriates,” he added.
“Most importantly, a political will exists, but the state system should be joined by qualified professionals,” the economist concluded.