Քաղաքական 09:47 08/01/2019 Աշխարհում
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ զրույցում քննարկել է Սիրիայից ԱՄՆ զորքերի դուրսբերման պլանները: Այս մասին հաղորդում է TASS-ը:
«Երկու երկրների ղեկավարները քննարկել են Սիրիայում տիրող իրավիճակը, վերահաստատելով «Իսլամական պետության» ահաբեկչական խմբավորման ոչնչացման ընդհանուր պարտավորությունը, ինչպես նաև Սիրիայից ԱՄՆ-ի զորքերի որոշիչ, նպատակաուղղված և համաձայնեցված դուրսբերման ծրագրերը»,- այս մասին ասվում է Սպիտակ տան հայտարարության մեջ:
Համաձայն տեղեկատվության, զրուցակիցները նաև ընդգծել են, որ «Սիրիայում քիմիական զենքի ցանկացած նոր օգտագործումն անթույլատրելի է»:
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 23-ին Մակրոնն ափսոսանք էր հայտնել՝ Սիրիայից ամերիկյան զորքերի դուրսբերման  Թրամփի որոշման կապակցությամբ։

Politics 11:17 08/01/2019 World
U.S. President Donald Trump and French President Emmanuel Macron discussed plans for withdrawal of U.S. troops from Syria during a telephone call on Monday, Reuters reports, citing the White House.
“The two leaders discussed the situation in Syria, including the commitment of the United States and France to the destruction of ISIS as well as plans for a strong, deliberate, and coordinated withdrawal of U.S. troops from Syria,” the White House said in a statement, referring to the militant group Islamic State by an acronym.
“They reiterated that any further use of chemical weapons in Syria must not be tolerated,” the statement added.
Macron said on 23 December he deeply regretted Trump's decision to withdraw American troops from Syria.