Իսպանիայում հայկական մեծ հանցախումբ է բացահայտվել
Իսպանիայի իրավապահ մարմինները հայտարարել են թենիսի պայմանավորված խաղեր կազմակերպելու մեջ մեղադրվող հանցախմբի բացահայտման մասին։ Ինչպես գրում է BBC-ն, 15 մարդ ձերբակալվել է՝ հայկական հանցավոր խմբավորման հետ պայմանավորված խաղեր անցկացնելու համար։
Իսպանիայի ոստիկանությունը հայտնել է, որ հանցակազմի հետ կապված է 83 մարդ, որոնցից 28-ը պրոֆեսիոնալ թենիսիստներ։ Նրանցից մեկն էլ, ըստ տեղեկությունների, նախորդ տարի մասնակցել է ԱՄՆ թենիսի բաց առաջնությանը։
Ձերբակալվածների մեջ է իսպանացի թենիսիստ, 36-ամյա Մարկ Ֆորնել Մեստրեսը։ Նշվում է, որ հետաքննությունը սկսվել է թենիսի ասպարեզում կոռուպցիայի դեմ պայքարող Tennis Integrity Unit-ի կասկածների պատճառով։
Եվրոպոլ գործակալությունը հայտնել է, որ Իսպանիայում իրականացվել են 11 տների խուզարկություններ, որի արդյունքում առգրավվել է 167 հազար եվրո կանխիկ գումար, հրազեն, ինչպես նաև գործի հետ կապված 50 էլեկտրոնային սարքեր, կրեդիտ քարտեր, 5 շքեղ մեքենա ու փաստաթղթեր։ 42 բանկային հաշիվներ սառեցվել են։
«Կասկածյալները կաշառել են պրոֆեսիոնալ խաղացողներին՝ երաշխավորելու նախապես պայմանավորված արդյունքները և օգտագործել հազարավոր մարդկանց ինքնությունը՝ խաղադրույքներ անելու համար։ Հայ անհատների հանցավոր խումբն օգտագործել է պրոֆեսիոնալ թենիսիստներին, որոնք հանդես են եկել որպես միջնորդ հանցախմբի ու մնացած հանցավոր խմբավորման միջև»,-հայտնել է Եվրոպոլը։
Նշվում է, որ 15 ձերբակալվածների մեջ են նաև կազմակերպության ղեկավարները, սակայն նրանցից ոչ մեկի անունը չի հաղորդվում։
Իսպանիայի ոստիկանությունը հայտնել է, որ ըստ իրենց տեղեկությունների, հանցախոuմբը գործել է 2017թ.-ի փետրվարից։

Sport 13:30 11/01/2019 World
Law enforcement officials in Spain have arrested 15 people in an investigation into tennis match-fixing by an Armenian criminal gang, BBC reports.
Spain's Civil Guard said 83 people were implicated, among them 28 players from the ITF Futures and Challenger tours.
One of those arrested is Spanish tennis player Marc Fornell-Mestres, 36.
He was ranked 1007th in singles at the end of 2018 and was suspended by the Tennis Integrity Unit last month as part of an anti-corruption probe.
Spain Civil Guard also said one of the players implicated in the investigation competed at last year's US Open.
EU police agency Europol said 11 house searches had been carried out in Spain in which 167,000 euros (£151,000) in cash were seized, along with a shotgun.
It added that more than 50 electronic devices, credit cards, five luxury vehicles and documentation related to the case were also seized.
Forty-two bank accounts have also been frozen.
Europol earlier said on Thursday that 83 people had been arrested by the Civil Guard, but the Spanish authorities later clarified the situation.
"The suspects bribed professional players to guarantee predetermined results and used the identities of thousands of citizens to bet on the pre-arranged games," Europol said in a statement.
"A criminal group of Armenian individuals used a professional tennis player, who acted as the link between the gang and the rest of the criminal group.
The Civil Guard added that "once they got the bribe, the Armenian members went to the places where the matches were being played to make sure the player went through with what they had agreed, making the most of their imposing size".
"Fifteen people have been detained, among them the leaders of the organisation, and 68 others have been investigated."
None of those investigated has been named.
The Civil Guard said the organisation had been operating since at least February 2017, while Europol said at least 97 ITF Futures and Challenger matches had been fixed.
The investigation started in 2017 after the Tennis Integrity Unit (TIU) grew concerned about "irregular activities" relating to pre-arranged matches in the tournaments, Europol added.