Ելնեմ, մի կանոններ տի գրեմ ԿԳՆ համար
Կրթության ու գիտության նախարարի պաշտոնակատարը իրեն նեղություն է տվել ու գրել, թե՝ ինչ պետք է անի ուսուցիչը, ինչ չպետք է անի։ Նշեմ, որ ուսուցչի վարքը բխում է իր մասնագիտությունից, իսկ մասնագիտություն նրան սովորեցնում են բուհերում՝ 5-6 տարի։ Եթե նախարարը հիշեր, որ ինքը նաև գիտության նախարար է, միգուցե տեսներ, որ իր գրած «կանոնները» հերթական ամբոխահաճո գործն է։ Ավելի որոշակի՝ ֆեյսբուքահաճո։
Մանկավարժական բուհերում մի քանի տարի միայն սովորեցնում են առարկան՝ գիտելիք, դրա դասավանդելու ձևը՝ մեթոդիկա, մանկավարժություն՝ աշակերտի դաստիարակության ձևերը, ընդհանուր ու առանձին դեպքերում մոտեցումները, խնդիրների վեր հանումը, դրանց լուծման ձևերը,... ու վրադիր՝ հոգեբանություն։
Ու եթե արդյունքում, այդքան սովորելուց հետո, ուսուցիչ-մանկավարժը չգիտի ինչ անել՝ ոչ թե պիտի նստել ու գրել՝ ինչ անի, ինչ չանի, այլ՝ հետևել բուհերի մասնագիտական ուսուցման որակներին։
Ուսուցիչները հանկարծ չեն ծնվում, նրանք սովորում են, վերապատրաստվում, դառնում։
Ի դեպ՝ վերապատրաստման մասին։ Եթե այնուամենայնիվ նախարարի պաշտոնակատարը գտնում է, որ թերացումներ կան բուհական կրթության մեջ, բայց արդեն ուսանողը ավարտել է ու մտել դպրոց, մի ամբողջ ինստիտուտ կա նախարարությանը կից, որը զբաղվում է դասագրքերի հաստատմամբ, ուսուցիչների վերապատրաստմամբ, ուսումնական ծրագրերի մշակմամբ ու հաստատմամբ, մեթոդների վերամշակմամբ, ուսումնասիրմամբ ու կիրառմամբ...։
Նախարարի պաշտոնակատարի «կանոնների» շարադրությունը ցույց է տալիս, որ Արայիկ Հարությունյանը ոչ միայն մանկավարժական բուհերի մասին է մոռացել, այլև՝ կից կառույցների։
Կան ԿՇԿ, ԿՏԱԿ, ԿՏՎ, ՏՀՏ, ՀԿՑ, ՇԻՀԿ, ՈԱԱԿ, ... և այլն։
Արայիկ Հարությունյանի «ջանասեր» աշխատանքից հետո մեծ ցանկություն է առաջանում բացել ԿԳՆ կանոնադրությունը ու կարդալ-պատմել իրեն այդ մասին։
Ի դեպ՝ որ առարկա դասավանդող ուսուցիչը «չի կարող արտաժամյա վճարովի պարապել իր աշակերտի հետ», ընդամենը էթիկայի հարց է։ Այնինչ նախարարի պաշտոնակատարն, ի սկզբանե, ենթադրել է, որ ուսուցիչը ՀԱՍՏԱՏ պիտի վատ սովորեցնի ու հետո գումար ուզի պարապելու համար։
Այն տարբերակը, որ երեխայի հետ իրոք լրացուցիչ աշխատանք է պետք, իսկ ծնողը չի կարող այն իրականացնել, ու լրացուցիչ աշխատանքը ևս վճարովի է՝ ՆՊ-ի մտքով կարծես թե չի անցել։
Ի դեպ՝ ՆՊ-ն եթե շատ է ուզում այդ կերպ ընդամենը «պայքարել» կոռուպցիայի դեմ՝ պիտի հրաման իջեցնի ընդհանրապես լրացուցիչ չպարապել երեխաների հետ։

Образование 17:31 15/01/2019 Армения
Исполняющий обязанности министра образования и науки Армении Араик Арутюнян не поленился и написал, что должен делать учитель, а что нет. Отмечу, что поведение учителя исходит из его профессии, а профессии его обучают в вузе – на протяжении 5-6 лет. Если бы министр вспомнил, что он также является министром науки, возможно, он бы увидел, что написанные им «правила» являются очередным популистским делом. Если говорить более конкретно – приятными для фейсбук-сообщества.
В педагогических вузах лишь несколько лет обучают только предмету – знание, и способ его преподавания – методику, педагогике – способы воспитания учеников, в общих и отдельных случаях – подходы, выявление проблем, способы их решения,… и в придачу ещё – психологию.
И, если в результате, после стольких лет обучения, учитель-преподаватель не знает, что ему делать, нужно не сидеть и писать, что ему делать, а что нет, а следить за качеством профессионального обучения вузов. Учителями внезапно не рождаются, они обучаются, переквалифицируются и только затем становятся.
Кстати, о переквалификации. Если, тем не менее, исполняющий обязанности министра считает, что налицо упущения в вузовском образовании, но студенты уже окончили вуз и перешли на работу в школу, существует целый институт при министерстве, который занимается утверждением учебников, переподготовкой учителей, разработкой и утверждением учебных программ, переработкой, исследованием и применением методик…
Изложение «правил» исполняющего обязанности министра демонстрируют, что Араик Арутюнян забыл не только о преподавательских вузах, но и о прилегающих структурах. Существуют: ГНКО «Национальный центр образовательных технологий», ГНКО «Мобильная интернет-компьютерная станция», Фонд «Национальный центр обеспечения качества профессионального образования», Центр информационных и коммуникационных технологий, … и прочие.
После «усердной» работы Араика Арутюняна возникает огромное желание открыть и прочесть Устав Министерства образования и науки, а затем рассказать ему об этом.
Кстати, то, что учитель «не может проводить сверхурочные занятия со своим учеником», является всего лишь вопросом этики. Между тем и.о. министра изначально предположил, что учитель ТОЧНО должен плохо обучать и затем просить деньги на дополнительные занятия.
А тот вариант, что с ребенком на самом деле нужно провести дополнительную работу, а родитель не может сделать это самостоятельно, а дополнительная работа также является платной, кажется, даже и в голову не пришел И.О.
Кстати, И.О, если очень хочет подобным образом всего лишь «бороться» против коррупции, должен приказать и вовсе не заниматься с детьми в дополнительном порядке.
Очень безнравственно изначально обвинять учителя и человека в плохой работе в том, что у них имеются задние мысли.