Քաղաքական 09:50 16/01/2019 Հայաստան
Ըստ ԱՄՆ Հոլոքոստի հուշահամալիր-թանգարանի Վաղ նախազգուշացման ծրագրի՝ Թուրքիան ութերորդն է զանգվածային սպանությունների իրականացման ամենաբարձր ռիսկ ունեցող երկրների շարքում: Ադրբեջանը անճշտորեն ավելի ցածր՝ 87-րդ տեղում է, իսկ Հայաստանը իրավամբ զբաղեցնում է նույնիսկ ավելի ցածր՝ 102-րդ տեղը: Թուրքիան գնահատվում է որպես 11.2 տոկոս կամ իննից մեկ հնարավորություն ունեցող երկիր՝ 2019 թ. նոր զանգվածային սպանությունների իրականացման առումով:
Վաղ նախազգուշացման ծրագիրը հայտարարել է, որ «ցեղասպանությունները երբեք ինքնաբուխ չեն, դրանց միշտ նախորդում են մի շարք վաղ ահազանգման նշաններ: Եթե այդ նշանները հայտնաբերվեն, դրանց պատճառները կարող են վերացվել՝ կանխելով աղետալի առաջընթացի հնարավորությունը»:
Միացյալ Նահանգների Հոլոքոստի հուշահամալիր-թանգարանի հիմնադրման կանոնադրության մեջ, որը գրել է Հոլոքոստը վերապրած Էլի Վիզելը, ասվում է, որ «միայն անցյալի սխալներից սովորելու գիտակցված, ջանադիր փորձը կարող է կանխել դրանց կրկնությունը ցանկացած ռասայական, կրոնական, էթնիկական կամ ազգային խմբի նկատմամբ: Եթե որևէ հուշահամալիր չի արձագանքում ապագայի դեպքերին, նույնպես ոտնահարում է անցյալի հիշողությունը»:
Թուրքիայի կողմից կրկին ցեղասպանություն իրականացնելու բարձր ռիսկը հիմնված է նրա անցյալի և ներկայիս գործողությունների վրա: Թուրքական կառավարությունը ոչ միայն մեկ դար առաջ է իրագործել ցեղասպանություն հայերի, ասորիների և հույների դեմ, այլև շարունակում է զանգվածային սպանություններ կատարել իր փոքրամասնություն հանդիսացող քրդերի դեմ: Ավելի մտահոգիչ է այն փաստը, որ Թուրքիայի ղեկավարները ժխտում են զանգվածային սպանությունների պատմությունը և անամոթաբար մնում են չապաշխարած, ինչը հանգեցնում է մարդկության դեմ նոր հանցագործությունների կատարման...
Թուրքիայի ցեղասպանական ռիսկը թերագնահատված է, քանի որ ուսումնասիրությունը ներառում է միայն երկրի ներսում կատարված զանգվածային սպանությունները, բացառելով միջպետական հակամարտության զոհերին: Քանի որ Թուրքիան ներգրավված է Սիրիայում և Իրաքում քրդերի դեմ լայնածավալ զինված հարձակումներում և սպառնում է ընդլայնել ռազմական գործողությունները Հյուսիսային Սիրիայում, ապա զանգվածային հանցագործությունների կատարման ռիսկը շատ ավելի բարձր է, քան նշված է ուսումնասիրության մեջ:
Վաղ նախազգուշացման ծրագրում բացատրվում է, որ 2016 թ. Թուրքիայում ձախողված հեղաշրջման փորձը բարձրացրել է զանգվածային սպանությունների հնարավորությունը: Ավելի քան 100 հազար զինվորական և քաղաքացիական աշխատողներ հեռացվել են, իսկ տասնյակ հազարավորներ բանտարկվել, շատերը՝ առանց դատավարության: «Այլ [թուրքական ցեղասպանության] ռիսկի գործոնները ներառում են մարդկանց շարժման ազատության բացակայությունը, երկրի անոկրատիկ վարչակարգի տեսակը [բռնատիրական և ժողովրդավարական հատկանիշների խառնուրդ], մեծ բնակչությունը, զանգվածային սպանությունների պատմությունը և շարունակվող հակամարտությունը կառավարության ու քուրդ ապստամբների միջև»:
Թուրք լրագրողը բանտարկվել է ճշմարտությունն ասելու համար
Ստամբուլի դատարանը թուրք լրագրող Փելին Ունքերին դատապարտել է 13,5 ամսվա ազատազրկման, նրան մեղադրելով երկրի նախկին վարչապետին և նրա երկու որդիներին զրպարտելու մեջ: 2018 թ, հունվարի 8-ին նա նաև տուգանվել է 1615 դոլարով:
Ունքերը հոդված էր գրել թուրքական «Ջումհուրիեթ» թերթում, բացահայտելով, որ նախկին վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմն ու նրա երկու որդիների ունեն հինգ նավային ընկերություններ Մալթայում: Երկու տարի վարչապետի պաշտոնում աշխատելուց հետո, Յըլդըրըմը դարձավ Թուրքիայի խորհրդարանի խոսնակ: Նա ներկայումս Ստամբուլի քաղաքապետի թեկնածու է նախագահ Էրդողանի «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության կողմից:
Յըլդըրըմի ընտանիքի ընկերությունների սեփականությունը Մալթայում բացահայտվել է «Դրախտի փաստաթղթեր»-ի (Paradise Papers) կողմից և տպագրվել է աշխարհի տարբեր թերթերում: Ինչպես ես տեղեկացրել էի 2017 թ. հունիսին գրած իմ հոդվածում, Յըլդըրըմի ընտանիքին են պատկանում 140 միլիոն դոլար արժողությամբ հետևյալ նավային ու այլ օտարերկրյա ունեցվածք.
– 18 նավ (հոլանդական կոնգլոմերատներ՝ մասամբ կամ ամբողջությամբ սեփականացված).
– 1 նավ (Նիդեռլանդների Անթիլյան ընկերություն).
– 4 մալթական ընկերություն.
– 7 սեփականություն Նիդեռլանդներում.
– 8 նավ Նիդեռլանդներում.
– 3 նավ Մալթայում:
Տարօրինակ է, որ Յըլդիրիմի ունեցվածքի բացահայտման համար Փելին Ունքերը միակ պատժված լրագրողն է: Ունքերը հայտարարել է, որ բողոքարկելու է անարդար դատավճիռը, քանի որ Յըլդըրիմը դատարանում ընդունել է, որ օֆշորային տուրքերից ազատ գոտում գտնվող այդ ընկերությունները պատկանում են իրեն: 2017 թ. նոյեմբերին նախկին վարչապետը և նրա որդիները դատի էին տվել Ունքերին, նրան մեղադրելով «պետական պաշտոնյային վիրավորելու և զրպարտելու մեջ»:
Անկախ լրագրողների միջազգային կոնսորցիումի (ICIJ) տնօրեն Ջերարդ Ռայլը դատապարտել է Ունքերի պատժումը որպես «ևս մեկ խայտառակ հարձակում խոսքի ազատության վրա Թուրքիայում»: Ռայլն ավելացրել է. «դատավճիռն անտեսել է «Դրախտի փաստաթղթեր»-ի հետաքննության ճշմարտությունը և կարող է ճնշիչ ազդեցություն ունենալ Թուրքիայում մնացած մամուլի չնչին ազատության վրա: Այս անարդար դատավճիռը կայացվել է արդարացի և ճշմարիտ լրագրությունը լռեցնելու համար: Ուրիշ ոչինչ: ICIJ-ը ողջունում է Փելին Ունքերի հետաքննության մասին խիզախ և ճշմարիտ հաշվետվությունը և դատապարտում է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի բռնակալ իշխանության ներքո լրագրողական ազատության այս վերջին հարձակումը»:
«Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպության  2018 թ. Աշխարհի ազատ մամուլի ինդեքսում Թուրքիան 180 երկրների շարքում գրավել է 157-րդ տեղը: Այդ կազմակերպությունը Թուրքիային բնութագրել է որպես «աշխարհի ամենամեծ բանտը պրոֆեսիոնալ լրագրողների համար»:

Politics 10:42 16/01/2019 Armenia
According to the Early Warning Project of the U.S. Holocaust Memorial Museum, Turkey is ranked 8th among countries with the highest risk of committing mass killings. Azerbaijan is wrongly ranked much lower at 87th and Armenia is correctly ranked even lower at 102nd. Turkey is assessed as having 11.2% or 1 in 9 chance of new mass killings during 2019.
The Early Warning Project stated that “genocides are never spontaneous. They are always preceded by a range of early warning signs. If these signs are detected, their causes can be addressed, preventing the potential for catastrophic progression.”
The United States Holocaust Memorial Museum’s founding charter, written by Holocaust survivor Elie Wiesel, states that “only a conscious, concerted attempt to learn from past errors can prevent recurrence to any racial, religious, ethnic or national group. A memorial unresponsive to the future would also violate the memory of the past.”
Turkey’s high risk of committing genocide once again is based on its past and present actions. The Turkish government has not only committed genocide against Armenians, Assyrians and Greeks a century ago, but continues to commit mass killings against its minority Kurdish population. Even more concerning is the fact that Turkish leaders deny their history of mass murders and shamefully remain unapologetic, which leads to the commission of new crimes against humanity!
Turkey’s genocidal risk assessment is understated as the study only includes mass killings within a country, excluding the victims of interstate conflict. As Turkey has been involved in large-scale military attacks against Kurds in Syria and Iraq, and threatens to expand its military actions in Northern Syria, the risk of its commitment of mass crimes is much higher than the study indicates.
The Early Warning Project explains that the failed coup attempt in 2016 increased the chances of mass killings in Turkey. Over 100,000 military and civilian personnel were dismissed and tens of thousands were imprisoned, many without a trial. “Other [Turkish genocide] risk factors include a lack of freedom of movement, the country’s anocratic regime type [a mix of autocratic and democratic characteristics], a large population, a history of mass killings, and the ongoing armed conflict between the government and Kurdish rebels.”
Turkish Journalist Jailed for Telling the Truth
An Istanbul court sentenced Turkish journalist Pelin Unker to imprisonment for 13 months and 15 days after being accused of defaming her nation’s former Prime Minister and two of his sons. She was also fined $1,615 on January 8, 2018.
Unker had written an article in the Turkish newspaper Cumhuriyet, exposing that former Prime Minister Binali Yildirim and his two sons owned five shipping companies in Malta. After serving as Prime Minister for two years, Yildirim became Speaker of Turkey’s Parliament. He is currently a candidate for Mayor of Istanbul on behalf of Pres. Erdogan’s ruling Justice and Development Party (AKP).
Yildirim family’s ownership of companies in Malta was exposed by the “Paradise Papers” and published in newspapers around the world. As I had reported in my June 2017 article, the Yildirim family owned the following shipping and other foreign assets worth $140 million:
– 18 ships (Dutch conglomerates, fully or partly owned)
– 1 ship (Netherlands Antilles company)
– 4 Malta companies
– 7 properties in the Netherlands
– 8 ships in the Netherlands
– 3 ships in Malta
Strangely, Pelin Unker was the only journalist punished for exposing the Yildirim assets. Unker said she will appeal the unfair sentence as Yildirim acknowledged in court that he owned the companies in an offshore tax haven. The former Prime Minister and his sons filed a lawsuit in November 2017, accusing Unker of “insulting and slandering a public official.”
Gerard Ryle, Director of the International Consortium of Independent Journalists, condemned Unker’s punishment “as yet another disgraceful attack on free speech in Turkey.” Ryle added: “the sentence ignored the truth of the Paradise Papers’ investigation and it would have a chilling effect on what little remained of press freedom in Turkey. This unjust ruling is about silencing fair and accurate reporting. Nothing more. ICIJ commends Pelin Unker’s brave and truthful investigative reporting and it condemns this latest assault on journalistic freedom under Turkish President Recep Tayyip Erdogan’s autocratic rule.”
Reporters Without Borders (RSF) ranked Turkey 157th of 180 countries on the 2018 World Free Press Index. RSF described Turkey as “the world’s biggest prison for professional journalists!”