Քաղաքական 14:40 18/01/2019 Հայաստան
«Արցախը հետևողական է լինելու ադրբեջանահայության ցեղասպանության կազմակերպիչներին պատասխանատվության ենթարկելու հարցում»
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ Բաքվի հայ բնակչության զանգվածային ջարդերի 29-րդ տարելիցի կապակցությամբ։
«1990 թվականի հունվարի 13-19-ը Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվում հայ բնակչության նկատմամբ իրագործվել է պետական իշխանությունների կողմից կազմակերպված զանգվածային կոտորած: Էթնիկ հողի վրա իրականացված բռնություններին զոհ են գնացել հարյուրավոր հայեր, թալանի ու բռնագրավման է ենթարկվել հայերի ունեցվածքը: Ֆիզիկական ոչնչացման անմիջական սպառնալիքի ներքո Բաքվի քառորդ միլիոն տեղահանված հայությունը` որպես փախստական, բնակություն է հաստատել աշխարհի տարբեր երկրներում:
Պատմական արդարությունը վերականգնելու և իր ինքորոշման իրավունքը իրացնելու նպատակով ոտքի ելած Արցախի հայության ձայնը լռեցնելու համար Բաքվի իշխանությունները Գորբաչովի վարչախմբի թողտվությամբ իրագործել են ծրագրված ցեղասպանություն ադրբեջանահայության նկատմամբ: Հակառակ միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունների կողմից արձանագրված փաստերի՝ Ադրբեջանի իշխանությունները մինչ օրս կոծկում են իրենց ցեղասպան գործողությունները, նենգափոխում իրողությունները և խուսափում պատասխանատվությունից:
Հարգելով Բաքվի կոտորածին ու բռնի տեղահանությանը զոհ գնացած անմեղ հայերի հիշատակը՝ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը.
դատապարտում է  այլատյացության, ծայրահեղականության ու ահաբեկչության ցանկացած դրսևորում,
պնդում է, որ Բաքվի, ողջ Արևելյան Անդրկովկասի, ինչպես նաև Հյուսիսային Արցախի ու Նախիջևանի հայության հանդեպ կազմակերպված բռնությունները լիովին համապատասխանում են ՄԱԿ-ի` 1948թ. «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխելու և պատժելու մասին» կոնվենցիայով սահմանված ցեղասպանության հանցագործության իրավական ձևակերպմանը,
կոչ է անում  միջազգային հանրությանը, իրավապաշտպան կազմակերպություններին և խորհրդարանական կառույցներին Բաքվի հայ բնակչության զանգվածային ջարդերին տալ իրավական գնահատական և քայլեր ձեռնարկել Ադրբեջանում պետական մակարդակով շարունակվող հակահայկական քարոզչության դեմ,
վերահաստատում է, որ Բաքվում կազմակերպված ջարդերը պատմական վաղեմության ժամկետ չունեն, և Արցախի Հանրապետությունը հետևողական է լինելու ադրբեջանահայության ցեղասպանության կազմակերպիչներին և իրականացնողներին պատասխանատվության ենթարկելու հարցում»։

Politics 15:37 18/01/2019 NKR
The Standing Committee on Foreign Affairs of the Artsakh National Assembly has released a statement on the 29th anniversary of the mass pogroms of the Armenian population in Baku.
The full text of the statement runs as follows:
“From January 13 to 19, 1990, the state authorities of Azerbaijan organized a massacre of the Armenian population in Baku. Hundreds of Armenians were killed on the ground of their ethnic affiliation; properties belonging to Armenians were subjected to plundering and confiscation. Under direct threat to life, a quarter of a million of Armenians moved to other countries of the world seeking shelter and basic human rights as refugees.
In order to silent the voice of Artsakh people who stood up for the exercise of their right to self-determination and restoration of historical justice, Baku’s authorities, with the knowledge and approval of Gorbachev regime, organized genocide against Armenians living in Azerbaijan. Contrary to the facts recorded by international human rights organizations, the Azerbaijani government denies and hides its genocidal actions, falsifies the facts and avoids responsibility.
Respiting the memory of innocent Armenians who fell victims to the massacre in Baku and deportation, the Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly:
- condemns any manifestation of xenophobia, extremism and terrorism;
- insists that the violence organized against Armenians of Baku, the whole Eastern Transcaucasia, as well as the Northern Artsakh and Nakhichevan fully corresponds to the legal definition of the crime of genocide defined in the 1948 United Nations Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide;
- calls on the international community, human rights organizations and parliamentary institutions to provide legal assessment to the massacre of the Armenian population in Baku and take steps against the ongoing anti-Armenian propaganda in Azerbaijan;
- reiterates that the Republic of Artsakh will remain consistent in bringing to justice the organizers and implementers of the genocide of Armenians of Azerbaijan.”