Իրավունք 13:24 21/01/2019 Հայաստան
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խումբը տեղեկացնում է, որ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի 18.01.2019 թվականի որոշումը, որով դատարանը բավարարել է ՀՔԾ քննիչի միջնորդությունը՝ Ռոբերտ Քոչարյանին կալանքի տակ պահելու ժամկետը երկարացնելու մասին և մերժել է պաշտպանների միջնորդությունը՝ կալանքն այլընտրանքային խափանման միջոց գրավով փոխարինելու մասին, առ այսօր չի տրամադրվել պաշտպաններին:
Դատական ակտը կայացրած դատավոր Արթուր Մկրտչյանի աշխատակազմից պաշտպաններին տեղեկացրել են, որ դատական ակտը դեռևս պատրաստ չի, իսկ այն տրամադրելու ժամկետի մասին ոչինչ չեն կարող հայտնել:
Հունվարի 18-ին դատարանում լրագրողների հետ զրույցում Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական խմբի անդամ Արամ Օրբելյանը հույս էր հայտնել, որ երկուշաբթի իրենք կունենան դատարանի որոշումը։
«Եթե երկուշաբթի այն մեզ չհասնի, մենք կտեսնենք ձգձգելու միտում, քանի որ անձը կալանքի տակ է, անազատության մեջ է»,-նշել էր փաստաբանը։
Հիշեցնենք, որ դեռևս 18.01.2019 թ․ պաշտպանների կողմից նշված որոշման դեմ վերաքննիչ բողոք է ներկայացվել, սակայն դատական ակտը պաշտպաններին, ինչպես նաև ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանին չտրամադրելով ընդհանուր իրավասության դատարանը խոչընդոտում է բողոքարկման իրավունքի իրացումն՝ անհարկի ձգձգելով վերաքննիչ ատյանում գործի քննության ժամկետները:
«Պաշտպանական խումբն արձանագրում է Ռոբերտ Քոչարյանի իրավունքների հերթական կոպիտ խախտումը դատարանի կողմից՝ միաժամանակ արձանագրելով ներպետական դատական ատյանների անարդյունավետությունը»,-ասված է տարածած հայտարարության մեջ։

Право 13:52 21/01/2019 Армения
Команда адвокатов экс-президента Армении: Зафиксировано очередное грубое нарушение прав Роберта Кочаряна
Команда адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна сообщила, что решение Суда общей юрисдикции первой инстанции города Еревана от 18.01.2019, в котором, в частности, суд удовлетворил ходатайство следователя Специальной следственной службы РА о продлении срока ареста Роберта Кочаряна ещё на два месяца и отклонил ходатайство адвокатов о применении альтернативной меры пресечения в виде залога, до сих пор не предоставлено команде адвокатов.
Из офиса судьи Артура Мкртчяна адвокатам сообщили, что судебный акт пока не готов, а о сроках его предоставления сказать ничего не могут.
18 января в беседе с журналистами в суде адвокат Арам Орбелян выразил надежду, что в понедельник им будет предоставлено решение суда.
«Команда адвокатов фиксирует очередное грубое нарушение прав Роберта Кочаряна со стороны суда, в то же время зафиксировав неэффективность внутригосударственных судебных инстанций», – говорится в распространенном заявлении команды адвокатов экс-президента РА.