Քաղաքական 11:22 24/01/2019 Հայաստան
«Որոշ բաներ ստացվեցին, որոշ խնդիրներ առաջացան, բայց կարծում եմ, որ այս 100 օրը բավականին հետաքրքիր էր բոլորը տեսա, ինչպես ասում են` ճաշակեցի և քեն, և ոխ»,-ընթացող ասուլիսում հայտարարեց Երևանի գլխավոր ճարտարապետ Արթուր Մեսչյանը։
Քաղաքաշինության ոլորտի 4200 գործ է վերանայվել, համաձայնեցվել է 300 նախագիծ, տրամադրվել է 170 շինթույլտվություն, 20 քանդման թույտվություն։
«Այն, ինչ վերաբերում է նախագծային բլոկին, ուրախ եմ, որ շատ ակտիվ ու բավականին դրական շարժում կա այս հարցում, դա նշանակում է, որ շատ շուտով Երևանում բավականին ակտիվ շինարարություն կսկսվի առանձնապես բնակելի ոլորտում»,-ասաց նա։
Գլխավոր ճարտարապետի խոսքով, իրենք ցանկանում են սկսել մետրոպոլիտենի նոր կայարանների շինարարության ծրագիրը, խոսքը Աջափնյակի երկու կայարանների մասին է։
Ստրատեգիական հաջորդ ծրագիրը ճոպանողուն է վերաբերում, որը Կենտրոնը կկապի Նոր Նորքի հետ։ Այս ծրագիրն ավելի արագ կստացվի իրագործել, քանի որ Մետրոպոլիտենի համեմատ ավելի համեստ միջոցներ են պետք։
«Խնդիրները շատ են, ծրագրերը շատ-շատ են, դրանք ռեալ են։ Կարծում եմ, որ մեզ կօգնի քաղաքաշինության նախարարությունը, կառավարությունը»,-նշեց նա։
Անդրադառնալով Օպերայի հարակից  երկրորդ գոտու կանաչապատմանն ու սրճարաններից ազատելուն, Մեսչյանը նկատեց, սխալ մեկնաբանություններ կան, դա հասարակության պահանջն է եղել, ոչ թե իր կամ քաղաքապետի ծրագիրն է։
«Զարմանալի է, որ շատ մարդիկ փոխարեն ուրախանան այս ծրագրով, տարօրինակ մեկնաբանություններ են անում։ Ինձ համար դա անհասկանալի է, հատկապես, որ բիզնեսն էլ շատ չի տուժելու»,-ասաց նա՝ ավելացնելով, որ սրճարանների՝ մայթերին եղած հատվածները պետք է ազատվեն։
Մեսչյանը նկատեց, Օպերայի հարակից տարածքը տգեղ է, երբ նայում ես Մաշտոցի պողոտայից, դրանից մոտ ինը մետր հեռու արդեն շաուրմա պատրաստող կետի ծխնելույզից ծուխ է դուրս գալիս, «տղեքը միս են պատրաստում»։
Գլխավոր ճարտարապետը հույս ունի, սրճարանների սեփակատերերն իրենց կհասկանան, կըմբռնեն, որ դա ոչ թե իր ու քաղաքապետի, այլ հասարակության պահանջն է։
«Տարածքն ազատելն առաջին լուրջ քայլն է, հետո կլինեն հետաքրքիր զարգացումներ։ Ժամկետային առումով ոչինչ ասել չեմ կարող, խոսքը վերաբերում է ամբողջ հրապարակի վերակառուցմանը, ընդհուպ Օպերայի շենքի ճակատին նոր լուսավորության համակարգ տեղադրելուն»,-մանրամասնեց քաղաքապետարանի պաշտոնյան։

Общество 15:11 24/01/2019 Армения
«Кое-что получилось, возникли некоторые проблемы, однако, считаю, что эти 100 дней были довольно интересными: повидал всё, на мою долю выпали, так сказать – и злоба, и недоброжелательность», – заявил сегодня на пресс-конференции главный архитектор Еревана Артур Месчян.
По его словам, было пересмотрено 4200 дел в сфере градостроительства, согласовано 300 проектов, предоставлено 170 разрешений на строительство, 20 разрешений на демонтаж.
«Что касается проектного блока, рад, что по данному вопросу наблюдается довольно активный и позитивный сдвиг. Это означает, что в скором времени в Ереване начнется активное строительство, особенно в жилищной сфере», – отметил он.
По словам главного архитектора, планируется начать программу строительства станций метро, речь идет о двух станциях в административном районе Ачапняк.
Следующая стратегическая программа – строительство канатной дороги, которая свяжет административный район Кентрон и Нор Норк. По его словам, данную программу удастся реализовать быстрее, поскольку для этого требуются более скромные средства, нежели на строительство станций метро.
«Проблем много, программ – очень много, они реальные. Считаю, что нам поможет ведомство по градостроительству, правительство», – отметил он.
Обратившись к озеленению опоясывающей Национальный академический театр оперы и балета имени А. Спендиаряна территории, теме демонтажа близлежащих кафе, А. Месчян отметил, что существуют неверные комментарии, ведь это требование общественности, а не его личная программа или программа мэра.
«Удивительно, что многие люди, вместо того, чтобы обрадоваться этой программе, выступают со странными комментариями. Это для меня просто непостижимо, особенно, что представители бизнеса не сильно пострадают от этого», – отметил он.
Главный архитектор выразил надежду, что владельцы кафе поймут их, отнесутся к решению с пониманием, что это не его личное требование или программа мэра, а требование общественности.
«Это первый серьезный шаг, затем последуют интересные развития. Не могу ничего сказать по части сроков, речь идет о полной реконструкции парка, включая размещение новой системы иллюминации на фронтальной части здания Оперы», – отметил он.