Հասարակություն 22:17 24/01/2019 Հայաստան
Մարի Իզմիրլյանի անվան մանկատանը` երեխայի պատուհանից ընկնելու մասին Panorama.amհրապարակումից հետո աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանն ու նախարարի խորհրդական Արայիկ Արշակյանն այցելել են մանկատուն:
«Մանկատանը ծանոթացա դեպքի մանրամասներին, հանդիպեցի տղայի հետ: Չնայած վնասվածքներին, առաջին բանը, որ տղան ուզեց, իր գնդակն էր:
Երեխաների ֆիզիկական անվտանգությունն իմ ուշադրության կենտրոնում է: Նման դեպքերը բացառելու համար առաջիկայում հանձնարարականներ կստանան բոլոր հաստատությունների ղեկավարները»,-գրել է նախարարը ֆեյսբուքյան իր էջում:
Ավելի վաղ նախարարության ֆեյսբուքյան էջում ներկայացրել էին դեպքի վերաբերյալ  նախարարության պարզաբանումը` հիմնված մանկատան աշխատակիցների բացատրությունների վրա:
Դրա համաձայն, մանկատանը խնամվող 11-ամյա Ա. Ն.-ն դաստիարակի ուղեկցությամբ գնացել է զուգարան: Ուղեկցող դաստիարակը սպասել է, որ երեխան դուրս գա, բայց երեխան բացել է պատուհանը և ճաղավանդակների արանքից ընկել է ներքև:
«Տեղեկացնում ենք, որ երեխան ունի բավարար ինքնասպասարկման հմտություններ: Երեխան անմիջապես տեղափոխվել է հիվանդանոց և անցել համապատասխան հետազոտություններ: Վնասվել են տղայի ոտքերը, իրականացվել է անհրաժեշտ օգնություն: Այս պահին երեխան մանկատանն է: Հարցը իրավապահների ուշադրության կենտրոնում է»,-նշում են նախարարությունից:

Общество 10:21 25/01/2019 Армения
После публикации Panorama.am о том, что из окна детдома имени Мари Измирлян в Ереване выпал ребенок, министр труда и социальных вопросов Армении Заруи Батоян и советник министра Араик Аршакян посетили детдом.
«В детдоме ознакомилась с подробностями инцидента, встретилась с мальчиком. Несмотря на полученные травмы, первое, что попросил мальчик, это был его мяч.
Физическая безопасность детей находится в центре моего внимания. Для исключения подобных случаев в ближайшее время всем начальникам учреждений будут даны поручения», – написала министр на своей странице в соцсети Facebook.
Ранее, на странице министерства в соцсети Facebook были представлены разъяснения министерства касательно инцидента, основанные на объяснениях сотрудников детдома.
Согласно этому, воспитанник детдома 11-летний А.Н. в сопровождении воспитательницы пошел в туалет. Сопровождающая воспитательница ждала, пока ребенок выйдет, однако, ребенок открыл окно и, высунувшись из решеток на окнах, выпал из окна.
«Сообщаем, что у ребенка имеются достаточные навыки по самообслуживанию. Ребенок был сразу же доставлен в больницу и прошел соответствующее обследование. Были повреждены ноги мальчика, оказана необходимая помощь. На данный момент ребенок находится в детдоме. Вопрос – в центре внимания сотрудников правоохранительных органов», – отметили в министерстве.