Իրավունք 19:17 25/01/2019 Հայաստան
ԱԺ նախկին փոխնախագահ, արդարադատության նախկին նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը մտահոգություններ  ու հարցեր է բարձրաձայնել առանձնակի դաժանությամբ մարդ սպանած Մհեր Ենոքյանի ներման գործընթացի վերաբերյալ:
«Ինչպես հիշում եք մի քանի օր առաջ հարցում էի կազմակերպել, թե արդյոք հասարակությունը պետք է իրավունք ունենա տեղեկություն ստանալ ներում շնորհելու գործընթացի վերաբերյալ՝ դրա որեւէ փուլում։ Ճնշող մեծամասնության կարծիքը այն էր, որ նման հնարավորություն պետք է ստեղծվի։
Այսօր արդեն ՀՀ Նախագահի աշխատակազմից հայտարարություն է տարածվել, որ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը ցմահ դատապարտված Մհեր Ենոքյանի ներման մասին ՀՀ վարչապետից որևէ առաջարկություն չի ստացել։
Ստացված բոլոր տեղեկությունները համադրելով՝ կարելի է եզրահանգել, որ 2018 թվականի դեկտեմբերի 20-25-ը ընկած ժամանակահատվածում ներման հանձնաժողովը վարչապետին է ներկայացրել եզրակացություն ներման խնդրագրի վերաբերյալ:
Գործող կարգավորումների համաձայն՝վարչապետը հանձնաժողովի եզրակացությունն ստանալուց ոչ ուշ, քան տասնհինգօրյա ժամկետում, Հանրապետության նախագահին ներկայացնում է ներման խնդրագիր ներկայացրած անձին ներում շնորհելու կամ ներման շնորհումը մերժելու մասին առաջարկություն։ Կարծում եմ՝ նախատեսված ժամկետները արդեն իսկ լրացել են, և առաջանում է հարց, թե ինչու նշված ժամանակահատվածում առաջարկություն չի ներկայացվել ՀՀ նախագահին։
Արդյոք հասարակական քննադատությունն է պատճառը, որ արդեն իսկ կայացված որոշումը չի ուղարկվել Հանրապետության նախագահին, թե՞ գործ ունենք պարզապես սովորական անգործության հետ, քանի որ սահմանված ժամկետում որոշում չի կայացվել։ Ստեղծված իրավիճակը ևս մեկ անգամ վկայում է ներման գործընթացի վերաբերյալ տեղեկատվության հրապարակման անհրաժեշտության մասին, քանի որ հիմա մենք անգամ չեն կարող վերահսկողություն իրականացնել,թե արդյոք պետական պաշտոնյան օրենքով սահմանված ժամկետում իրականացնում է իր պարտականությունները, թե ոչ»,-գրել է նա:

Право 19:43 25/01/2019 Армения
Арпине Ованнисян: Почему президенту Армении до сих пор не представлено предложения по вопросу помилования М.Енокяна?
Экс-министр юстиции, член  Республиканской партии Армении (РПА) Арпине Ованнисян на своей странице в социальной сети Facebook коснулась вопроса о помиловании Мгера Енокяна, получившего широкий общественный резонанс.
«Как вы помните, несколько дней назад организовала опрос о том, должна ли общественность иметь право на получение информации о процессе помилования – на любом его этапе? Мнение подавляющего большинства заключалось в том,  что подобная возможность должна быть предоставлена.
Сегодня уже Аппарат президента РА распространил заявление о том, что президент Армен Саркисян не получал предложения от премьер-министра о помиловании Мгера Енокяна, отбывающего пожизненный срок.
Сопоставляя все сведения, можно заключить: в период с 20 по 25 января 2018 года Консультационная комиссия по вопросам помилования представила премьер-министру заключение касательно прошения об амнистии.
Согласно действующим регулировкам, премьер не позднее чем за 15-дневный срок после получения заключения комиссии представляет президенту РА предложение о помиловании представившего прошение лица или об отклонении прошения.
Считаю, предусмотренные сроки уже истекли, и возникает вопрос: почему за указанный период президенту не было представлено предложения?
Является ли критика общества причиной того, что уже принятое решение  не было направлено президенту? Или имеем дело просто с обычным бездействием, учитывая, что решение не было принято в предусмотренные сроки? Сложившаяся ситуация еще раз свидетельствует о необходимости публикации информации о процессе помилования, так как сейчас мы не можем даже проследить за тем, выполняет ли государственный служащий свои обязанности в сроки, установленные законом», – написала она.