Իրավունք 16:18 25/01/2019 Հայաստան
Արդեն երկու օր է շրջանառության մեջ է «Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը։  Նախօրեին նախագծի հետ կապված իր տեսակետն էր հայտնել  ՀՀ փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանը, մասնավորապես նշելով, որ նախագծով փաստաբանների, խորհրդատուների և հաշվապահների համար շրջանառության հարկի համակարգում աշխատելու սահմանափակումներ են նախատեսվել։ Նախագծի՝ փաստաբաններին վերաբերող փոփոխությունների հետ կապված Panorama.am-ը զրուցեց  Փաստաբանների պալատի խորհրդի անդամ, փաստաբան Հրանտ Անանյանի հետ։ Նրա կարծիքով, այն փուլ չեն հասել, որ անհրաժեշտ էր փաստաբաններին ծանրաբեռնել ավելացված արժեքի հարկով, բոլորին տեղափոխել շահութահարկի տիրույթ, արգելել աշխատել շրջանառության հարկով։
«Մեր տնտեսությունն այդ փուլում չէր գտնվում, որ այդ օրենսդրական փոփոխություններն անհրաժեշտ էին ներկայումս մեր պետականաշինության գործում։ Բնականաբար, դա անդրադառնալու է նաև փաստաբանների կողմից մատուցվող ծառայությունների գնի վրա»,- ասաց փաստաբանը։
Նա նշեց, որ ավելացված արժեքի հարկ վճարողը սպառողն է, անուղղակի հարկ է, վճարում է սպառողը. «Այլ կերպ ասած, բնականաբար, փաստաբաններն ասելու են՝  սա ծառայության արժեքն է, սա ավելացված արժեքի հարկը, Հայաստանի քաղաքացիներ վճարեք այն։ Ծառայությունները կթանկանան, մի շարք փաստաբաններ ի վիճակի չեն լինի աշխատել։ Դրանով պայմանավորված փաստաբանական շուկայում իրավիճակ կառաջանա. ովքեր մրցակցությանը,  հարկային բեռին կդիմանան ու կկարողանան աշխատել, պահանջարկը կավելանա։ Պահանջարկն էլ կհանգեցնի նրան, որ միանշանակ էլի գնի թանկացում կառաջանա։ Քաղաքացիները չեն կարողանալու վճարել, դիմելու են Հանրային պաշտպանի գրասենյակ։ Արդյունքում՝ շրջանառության  պակաս է լինելու։ Ավելի լավ է  հարկը քիչ լինի, բոլորը վճարեն, քան շատ, բայց քչերը վճարեն»։
Հ. Անանյանի կարծիքով, նախքան փաստաբաններին հասնելը, տնտեսության մեջ  այլ կարգավորումներ կարելի էր անել։ Նա ասաց, որ տնտեսությունն առողջացնելու համար անհրաժեշտ է նաև իրավական գործընթացների անարգելք իրականացում, փաստաբանական ծառայությունը թանկացնելով  կարծես խոչընդոտում են այդ զարգացմանը։ Նրա խոսքով, փաստաբանները, իրավաբանական, փաստաբանական  ծառայություններ մատուցող ընկերությունները միայն քրեական  գործերով պաշտպանություն չեն իրականացնում,  մի շարք պայմանագրեր են նախապատրաստում, տնտեսվարող սուբյեկտներին իրավաբանական  օգնությունը հենց տնտեսվարող սուբյեկտների բնական գործունեության միջոց է։
«Նախաձեռնությունը սխալ է, առնվազն խիստ վաղաժամ է։ Պետք էր ամեն ինչ հիասքանչ լինել, նոր հասնել այդ փուլին՝ թանկացնեին փաստաբանական ծառայությունը»,- նշեց նա։
Հ. Անանյանն ընդգծեց, որ հարկային բեռը պետք է այնքան բարձրացվի, որ տնտեսվարողի վրա չզգացվի։ Նրա գնահատմամբ, առաջարկվող փոփոխությունները հարված են փաստաբանությանը, Հայաստանի քաղաքացիներին, հարված է այն իրավաբանական անձանց, ովքեր օգտվում են փաստաբանի ծառայություններից։
«Փաստաբանական գործունեությունն իրավապաշտպան գործունեություն է, իրավունքի պաշտպանությունն է։  Պետությունը երկու խնդիր է ունենում՝ իրավունքի պաշտպանությանը լրացուցիչ խոչընդոտներ ստեղծելու տեսանկյունից, հարկային բեռը հարկ վճարող փաստաբաններին զրկելու է հնարավորությունից զբաղվելու փաստաբանական գործունեությամբ, հետևաբար՝ այսօրվա հարկը վճարելու հնարավորությունից։
Մենք ուզում ենք տնտեսությունը զարգանա, բայց պետք է զարգացման համապատասխան պայմաններ ստեղծել»,- ասաց Փաստաբանների պալատի խորհրդի անդամը։
Նա  տեղեկացրեց, որ  փոփոխությունների առնչությամբ որևէ հանրային քննարկում չի եղել, փաստաբաններն այս ամենին տեղեկացել են մամուլից։  Հունվարի 29-ին հրավիրելու են Փաստաբանների պալատի ակումբի նիստ, այս փոփոխությունների հետ կապված քննարկումներ են լինելու, նաև մշակվելու է  հետագա մարտավարությունը, ընդհուպ կարող են բողոքի ակցիաներ անցկացնեն։
Փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանի գնահատմամբ, հիմարություն, չպատճառաբանված, անտրամաբանական քայլ է փաստաբաններին ընդհանուր  հարկման դաշտը բերելը։
«Այնպես չէ, որ փաստաբանական շուկայի հարկերը որոշիչ դեր են խաղալու։ Դա կբերի անհատ փաստաբանների  շուկայից դուրս մղման։ Իմ կարծիքով, կարող է նախաձեռնողների մեջ լինեն նաև խոշոր փաստաբանական գրասենյակները, որոնք առանց այդ էլ աշխատում են ԱԱՀ-ով»,- նշեց փաստաբանը։
Նրա խոսքով, այդ փոփոխությունների պատճառով ազգաբնակչության համար փաստաբանական ծառայությունները կլինեն նվազ հասանելի, իսկ պետական բյուջե մուտքագրվող  գումարը կամ չի փոխվի կամ կնվազի, կսկսեն թաքցնել։
Տ. Աթանեսյանն ասաց, որ ավելանալու են փաստաբանների ծախսերը, պետք է հաշվապահ վարձեն. «Շրջանառության հարկով աշխատելը հեշտ էր, ինչ ստացար,  5 տոկոսը տալիս ես պետությանը, այս դեպքում ծախսեր են առաջանում, պետք է վճարել հաշվապահին, ամեն փաստաբան չի կարող դա իրեն թույլ տալ։ Հատկապես սկսնակ փաստաբանների համար է ծանր բեռ լինելու»։
Փաստաբան Երվանդ Վարոսյանն այն համոզմունքն ունի, որ այս նախագիծը  չի ընդունվելու։
«Ես կարծում եմ, որ դեռ պետք է բացահայտել, թե այս նախագիծը շրջանառության մեջ դնելն առհասարակ ինչ նպատակ ուներ։ Երեկ հետևում էի արձագանքներին, անգամ իշխանության ներկայացուցիչներն էին դեմ արտահայտվում այս նախագծին։  Նման պայմաններում ինձ համար անհասկանալի է դառնում՝ իսկ ո՞րն է այս շրջանառության կամ աղմուկի նպատակը։ Մեծ ակնկալիք ունեմ, որ գործող իշխանությունը մեզ, այնուամենայնիվ, կներկայացնի նախագծի իրական հեղինակ մարմնին, որն է  շրջանառության մեջ դնելու նպատակը»,- ասաց նա։
Ե. Վարոսյանի գնահատմամբ, նախագիծն անիմաստ մի բան է. «Այն անձը, անձիք, ովքեր հեղինակել են, բացարձակ պատկերացում չունեն, թե ինչ ասել է փաստաբանություն, ինչ վիճակում է  գտնվում փաստաբանական ծառայության մատուցման դաշտը»։
Փաստաբանն ասաց, որ վարչարարության խստացման փոխարեն նոր իշխանությունը շատ ավելի կարևոր գործառույթներ ունի անելու, որ տևական ժամանակ է  չի իրականացնում։
«Եթե խոսքը գնում է  փաստաբանության մասին, առավել  քան բավարար ժամանակ կար, որպեսզի ծառացած ռեֆորմը փաստաբանական համակարգում ի վերջո կյանքի կոչվեր։ Այս ուղղությամբ որևէ ձեռնարկելիք քայլեր չենք տեսնում, փոխարենը տեսնում ենք իմաստազուրկ  նախագծերի շրջանառության դնելու պրոցես, դրա շուրջ արհեստական աղմուկի պրոցես»,- ասաց փաստաբան Երվանդ Վարոսյանը։

Право 15:40 26/01/2019 Армения
Уже несколько дней, как в обращение введен законопроект о внесении изменений и дополнений в Налоговый кодекс РА. Ранее свою позицию по законопроекту представил председатель Палаты адвокатов Армении Ара Зограбян, в частности отметив, что проектом для адвокатов, консультантов и бухгалтеров предусмотрены ограничения для работы в системе налога с оборота.
О предлагаемых проектом изменениях, касающихся адвокатов, корреспондент Panorama.am побеседовал с членом Совета Палаты адвокатов, адвокатом Грантом Ананяном. По его мнению, пока далеко от того этапа, когда возникла бы необходимость обременять адвокатов НДС, всех переместить в поле налога на прибыль, запретить работать по налогу с оборота.
«Наша экономика не находилась на том этапе, чтобы предлагаемые законодательные изменения были необходимы в нынешнем процессе государственного строительства. Естественно, это отразится также на стоимости оказываемых адвокатами услуг», – сказал адвокат.
Он отметил, что плательщиком налога на добавленную стоимость является потребитель, это косвенный налог, его платит потребитель: «Иными словами, адвокаты скажут: вот это – стоимость услуги, а это – НДС, граждане Армении, уплачивайте его. Услуги подорожают, некоторые адвокаты более не смогут работать. В этой связи на рынке адвокатских услуг возникнет следующая ситуация: у тех, кто сможет преодолеть конкуренцию, налоговое бремя и работать, спрос будет расти. Спрос же приведет к тому, что однозначно подорожают услуги. Граждане не смогут платить, обратятся в офис общественного защитника. В результате будет дефицит налога с оборота. Лучше иметь низкие налоги, чтобы платили все, нежели высокие налоги, которые будут платить немногие».
По словам Ананяна, прежде чем добраться до адвокатов, в экономике могли произвести другие регулировки. Он также сказал, что для оздоровления экономики также необходимо беспрепятственное осуществление правовых процессов, между тем, повышением стоимости адвокатских услуг, кажется, препятствуют развитию.
Как он отметил, адвокаты, оказывающие юридические, адвокатские услуги компании не только осуществляют защиту по уголовным делам, но и подготавливают ряд договоров, юридическая помощь хозяйствующим субъектам является способом нормальной деятельности хозяйствующих субъектов.
«Инициатива – неверна, по крайней мере, слишком рано ее предлагать. Все должно было быть просто превосходным, чтобы добраться до этой стадии – увеличить стоимость адвокатских услуг», – сказал он.
Ананян отметил, что налоговое бремя нужно увеличивать до такой степени, чтобы оно не отражалось на хозяйствующем субъекте. По его словам, предлагаемые изменения – это удар по адвокатам, гражданам Армении, удар по юридическим лицам, пользующимся услугами адвокатов.
«Адвокатская деятельность – это правозащитная деятельность, защита прав. У государства возникают две проблемы: с точки зрения создания дополнительных препятствий для защиты прав; налоговое бремя лишит адвокатов-налогоплательщиков возможности заниматься адвокатской деятельностью и, следовательно, возможности платить сегодняшний налог.
Мы хотим, чтобы экономика развивалась, но нужно создавать соответствующие условия для развития», – сказал член Совета Палаты адвокатов.
Он сообщил также: каких-либо публичных обсуждений по поправкам не проводилось, об этом адвокаты узнали из прессы. 29 января будет созвано заседание клуба Палаты адвокатов, пройдут обсуждения этих изменений, будет также разработана дальнейшая тактика – вплоть до проведения акций протеста.
Адвокат Тигран Атанесян в свою очередь озвучил такую оценку: приведение адвокатов в поле общего налогообложения – глупость, необоснованный, нелогичный шаг.
«Не так, что налоги на адвокатском рынке будут играть решающую роль. Это приведет к вытеснению частных адвокатов с рынка. На мой взгляд, среди инициаторов поправок могут быть и крупные адвокатские конторы, которые и без того работают по НДС», – сказал адвокат.
По его словам, из-за этих изменений адвокатские услуги для населения будут менее доступны, а сумма, поступающая в государственный бюджет, либо не изменится, либо уменьшится, начнут скрывать.
Т.Атанесян сказал, что расходы адвокатов увеличатся, они вынуждены будут нанять бухгалтера. «Работать по налогу с оборота было легко, 5% от полученного отдаешь государству. В этом же случае возникают расходы, нужно будет платить бухгалтеру, каждый адвокат не может себе этого позволить. Особенно для начинающих адвокатов это будет тяжелым бременем».
Адвокат Ерванд Варосян же убежден, что предлагаемый проект не будет принят.
«Думаю, еще предстоит выяснить, какова была вообще цель введения этого проекта в обращение. Вчера я наблюдал за реакцией, даже представители власти выступали против этого проекта. При таких обстоятельствах мне становится неясно, какова цель введения данного документа в обращение или этой шумихи? Я очень рассчитываю, что действующие власти, тем не менее, представят реального автора проекта и то, какова цель введения в обращение», – сказал он.
По оценке Варосяна, проект – бессмысленный. «Лицо, лица, которые являются автором законопроекта, не имеют совершенно никакого представления о том, что есть адвокатура, в каком состоянии находится сфера оказания адвокатских услуг», – указал он.
Адвокат отметил, что вместо ужесточения администрирования у новых властей есть гораздо более важные функции, которые уже долгое время не осуществляются.
«Если речь идет об адвокатской деятельности, времени было более чем достаточно для того, чтобы назревшая реформа в адвокатской системе, наконец, была претворена в жизнь. Однако мы не видим никаких шагов, предпринимаемых в этом направлении. Вместо этого мы видим процесс введения в обращение лишенных смысла проектов, процесс искусственной шумихи вокруг них», – сказал адвокат Ерванд Варосян.