Հասարակություն 18:07 28/01/2019 Հայաստան
Այսօր Հայոց բանակի ծնունդն է՝ 27-ամյակը: Մենք կարող ենք վստահ ասել՝ 27 տարեկան հայկական բանակն այսօր ավելի ուժեղ է, քան երբեք:
Բանակի կայացման գործում իր լուման է ներդրել յուրաքանչյուր զինվոր` շարքայինից մինչև բարձրաստիճան սպա:
Այսօր բոլորն էլ հպարտությամբ են հիշում բանակում ծառայելու տարիները: Panorama.am-ը զրուցել է հայկական բանակում զինվորական ծառայությունն անցկացրած տղաների հետ, որոնք մասնակցել են նաև ապրիլյան քառօրյա պատերազմին:
Գևորգ Մանուկյանը բանակից վերադարձել է «Մարտական խաչ» 2-րդ աստիճանի շքանշանով: Այսօր նրան Հայաստանում ու Արցախում ավելի շատ ճանաչում են որպես թշնամու  ուղղաթիռը խոցած հերոսի:
Նրա խոսքով՝ բանակը շատ կարևոր է յուրաքանչյուր պետության համար:
«Հունվարի 28-ը մեր անկախ Հայաստանի ամենահիշարժան տոներից է: Այն յուրաքանչյուր հայի համար կարևոր դերակատարություն ունի»,- ասում է նա:
Գևորգը հաճախ է հանդիպում ծառայակից ընկերների հետ, հիշում են ծառայելու տարիները, ապրիլյան պատերազմի օրերը: «Ամենաշատը տպավորվել են  ապրիլյան պատերազմի օրերը: Այդ օրերը երբեք չեմ կարող մոռանալ»:
Գևորգն իր ծառայության մեկ ու կես տարիներն անցկացրել է դիրքերում։ Դիրքեր է բարձրացել Եղնիկներ տեղափոխվելու հենց առաջին օրը և իջել դիրքերից զորացրվելու օրը։
Ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը Գևորգն ու իր զինակից ընկերները մշտապես գտնվել են ինտենսիվ հրետակոծության տակ: Հակառակորդի մոտ 70 հոգանոց դիվերսիոն խմբին հաջողվում է մտնել գումարտակի տարածք։ Հայ դիրքապահներն ու գումարտակի զինվորները մարտի են բռնվել դիվերսիոն խմբի անդամների հետ և ծանր կորուստներ պատճառել նրանց։
Այդ ժամանակը Գևորգը բարձրացել է  խրամատ, դիտարկում իրականացրել և նկատել ՄԻ-24 ուղղաթիռը, որը հրթիռներ է արձակել հայկական դիրքերի ուղղությամբ: Նա մի կողմ է դրել  ինքնաձիգը ու 28 վայրկյանում մարտական պատրաստության է բերել «Իգլա» համակարգը և մոտ երեք կիլոմետրից  խոցել ուղղաթիռը: Այսպիսով, Գևորգը փրկել է իր և ծառայակից ընկերների կյանքը:
Նրա խոսքով, այսօր բանակում շատ բան է փոխվել՝ սկսած մարտունակությունից մինչև միջանձային հարաբերություններ: «Եթե համեմատում եմ իմ ծառայելու տարիներն ու հիմա, իսկապես շատ բան է փոխվել, ապրիլյան պատերազմից մի քանի ամիս էր անցել, արդեն այդ փոփոխությունները նկատելի էին»,- նշում է նա:
Գևորգը  շարունակում է ուսումը ԵՊՀ իրավաբանության ֆակուլտետում, ուսմանը զուգահեռ նաև աշխատում է ՀՀ Պաշտպանության նախարարությունում: Ծառայությունն ավարտելուց հետո ընդունել է  զինվորական դառնալու առաջարկությունը:
Նրա ցանկությունն այսօր մեկն է՝ խաղաղ ծառայություն, բարի վերադարձ բոլոր զինվորներին. «Թող հայրենիքի սահմաններն ամուր պահեն ու անփորձանք վերադառնան իրենց օջախները»:
Ռաֆայել Կրպեյանն էլ ապրիլյան պատերազմական գործողությունների մասնակից է և բանակից վերադարձել է Մարտական խաչ 2-րդ աստիճանի մեդալով:
Թալիշում կռված ու թշնամու տանկերը խոցած Ռաֆայելը փոքր ժամանակ ոգեշնչվել է Արցախյան ազատամարտի հերոսներով, նրանց պատմությունով: Նրա  վրա մեծ ազդեցություն է ունեցել հորեղբայրը՝ ՀՀ ազգային հերոս Թաթուլ Կրպեյանը:
«Թաթուլ Կրպեյանի մասին տարբեր պատմություններ լսելով եմ մեծացել: Ընտանեկան հավաքույթների ժամանակ, ցանկացած առիթի դեպքում մեր ընտանիքում միշտ խոսել են Թաթուլի մասին, նրա ընկերները հաճախ էին գալիս մեր տուն ու պատմում էին ազատամարտի տարիների մասին»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասում է Ռաֆայել Կրպեյանը:
Ապրիլյան պատերազմի օրերին էլ նա  հաճախ է հիշել հորեղբորը. «Այդ օրերին մտածում էի՝ հաճախ եմ երեխա ժամանակ փորձել պատկերացնել, թե ոնց են հորեղբայրս, նրա ընկերները կռվել, ու փաստորեն, ես էլ ինչ-որ չափով անցա դրա միջով»,- նշում է նա:
Ռաֆայելը ծառայությունը սկսել է Արմավիրի ուսումնական զորամասում, որտեղ 6 ամիս անցկացնելուց հետո ստացել է տանկիստի որակավորում: Հետո ծառայությունը շարունակել է Արցախում՝ Մարտակերտում: Ապրիլյան պատերազմի օրերին տանկի հրամանատար Կրպեյանը, մեխանիկ վարորդ  Գևորգ Խաչատրյանն ու նշանառու օպերատոր Սամվել Սահակյանը հակառակորդի տանկեր են խոցել: Այդ ժամանակ չէին էլ պատկերացնում, թե ինչ են արել, հետո են արդեն հասկացել են՝ առանց իրար այդքան բան անել չէին կարող:
Այօսր էլ երբ հանդիպում են մարտական ընկերներով, հիշում են ապրիլյան պատերազմի օրերը. «Բայց մեր հիշողություններում հիմնականում դրոշմվել են լավ օրերը»:
Նրա խոսքով՝ մինչև ծառայելը չէր պատկերացնում, թե իրականում հունվարի 28-ն ինչ տոն է, միայն  բանակում է հասկացել  բանակի, զինվորի և հայրենիքի կարևորությունը. «Հիմա պատկերացնում եմ մեր զինվորների ուրախությունը, ինչ հպարտությամբ են բանակի օրը նշում»:
Ռաֆայելի  կրտսեր եղբայրը մի քանի օր առաջ է բանակ գնացել: Հոկտեմբերյանում վեց ամիս ծառայելուց հետո նա էլ կգնա Արցախ: Ռաֆայելը վստահ է, որ կրստեր եղբայրն էլ ավագ եղբայրների նման պատվով կծառայի:
Ապրիլյան տեսած Ռաֆայելը ցանկանում է, որ այլևս պատերազմ չլինի, բայց եթե լինի, պատրաստ են պաշտպանելու հայրենիքը. «Այսօր իմ մաղթանքը մեկն է՝  խաղաղություն լինի, մեր տղաներն էլ անփորձանք ծառայեն ու վերադառնան տուն: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել դիրքերում կանգնած զինվորներին, բոլորիս ուշադրության կենտրոնում առաջին հերթին իրենք պետք է լինեն: Անփորձանք ծառայություն Ձեզ, տղերք»:

Общество 20:15 28/01/2019 Армения
Сегодня, 28 января, в Армении отмечается День армии: ВС РА исполняется 27 лет. Мы можем с уверенностью сказать: 27-летняя Армянская армия сегодня сильна – больше чем когда-либо.
Свой вклад в дело становления армии внес каждый военнослужащий – от рядового до высокопоставленного офицера.
Сегодня каждый с гордостью вспоминает годы службы в армии. Корреспондент Panorama.am побеседовал с молодыми людьми, служившими в Армянской армии, которые также участвовали в Четырехдневной войне в зоне карабахского конфликта в апреле 2016 года.
Геворк Манукян вернулся из армии с Орденом «Боевой крест» II степени. Сегодня он больше известен в Армении и Арцахе как герой, сбивший вертолет противника.
По его словам, армия очень важна для любого государства.
«28 января – один из самых знаменательных праздников нашей независимой Армении. Он играет важную роль для каждого армянина», – говорит он.
Геворк часто встречается с сослуживцами, вспоминают вместе годы службы, дни Апрельской войны. «Наиболее сильное впечатление оставили дни Апрельской войны. Эти дни я никогда не смогу забыть», – указывает он.
Геворк провел полтора года своей службы на боевых позициях. К боевому дежурству приступил с первого дня прибытия в воинскую часть «Ехникнер», позиции оставил лишь в день демобилизации.
В ночь с 1 на 2 апреля 2016 года Геворк и его друзья-сослуживцы находились под постоянным интенсивным обстрелом. Диверсионной группе противника из порядка 70 человек удалось попасть на территорию батальона. Армянские постовики и военнослужащие  батальона вступили в бой с членами диверсионной группы и нанесли им большие потери.
В это время Геворк отправился в окоп, провел наблюдение и заметил вертолет Ми-24, выпускавший снаряды в направлении армянских позиций. Он отложил в сторону автомат, за 28 секунд привел в боевую готовность  ПЗРК «Игла» и с расстояния трех километров сбил вертолет. Таким образом, Геворк спас жизнь себе и своим сослуживцам.
По его словам, сегодня в армии многое изменилось: от боеготовности до межличностных отношений. «Если сравнивать годы моей службы и сейчас, то, действительно, очень многое изменилось, изменения уже были заметны, когда прошло всего несколько месяцев после Апрельской войны», – говорит он.
Геворк продолжает обучение на юридическом факультете ЕГУ, параллельно также работает в Министерстве обороны РА. После окончания службы он принял предложение стать военным.
У него сегодня лишь одно пожелание: мирной службы, доброго возвращения всем военным: «Пусть держат границы Родины непреступными и без злоключений вернутся в свои дома».
Рафаел Крпеян также является участником Апрельской войны, вернулся из армии с Орденом «Боевой крест» II степени.
Рафаел, воевавший в Талыше (Талише) и подбивший танки противника, в детстве вдохновлялся героями Арцахской освободительной войны, их историями. Большое влияние на него оказал дядя – Национальный герой РА Татул Крпеян.
«Я рос, слушая разные истории о Татуле Крпеяне. На семейных собраниях, по любому  поводу в нашей семье всегда говорили о Татуле, его друзья часто приходили к нам домой и рассказывали о годах освободительной борьбы», – рассказал в беседе с корреспондентом Panorama.am Р. Крпеян.
Он часто вспоминал дядю и в дни Апрельской войны. «В те дни думал о том, как часто я пытался представить, как воевали мой дядя и его товарищи. И, фактически, я также в определенной степени прошел через это», – говорит он.
Рафаел начал службу в учебной воинской части в Армавире, где провел шесть месяцев, затем получил квалификацию танкиста. Затем он продолжил службу в Арцахе – в Мартакерте. В дни Апрельской войны командир танка Крпеян, механик-водитель Геворк Хачатрян и наводчик-оператор Самвел Саакян подбили танки противника. В то время они даже не представляли, что сделали, потом уже поняли – друг без друга столько всего сделать не смогли бы.
И сегодня, когда они встречаются с боевыми товарищами, вспоминают дни Апрельской войны: «Но в нашей памяти отпечатались в основном хорошие дни».
По его словам, до службы он не представлял, какой в действительности праздник 28 января, только в армии понял важность армии, военных и Родины. «Теперь я представляю радость наших солдат, с какой гордостью они празднуют День армии», – указал он.
Младший брат Рафаела отправился в армию всего несколько дней назад. После шести месяцев в Октемберяне он также отправится в Арцах. Рафаел уверен, что младший брат так же, как и старшие, будет нести службу с честью.
Прошедший через Апрельскую войну Рафаел желает, чтобы больше не было войны, но если будет, то они готовы встать на защиту Родины.
«Сегодня у меня лишь одно пожелание: пусть царит мир, наши ребята отслужат без злоключений и вернутся домой. Я хотел бы поблагодарить солдат, несущих сейчас боевое дежурство. В центре нашего внимания, в первую очередь, должны быть они. Доброй службы Вам, ребята!» – резюмировал он.