Հասարակություն 15:49 28/01/2019 Հայաստան
Ա. Դավթյան. Շփման գծում կրակոցների քանակը որևէ ձևով կապված չէ զորքերի տեղաշարժի, պատերազմ սկսելու հետ
Սահմանում իրավիճակը կայուն է, էական փոփոխություններ չկան, որոշակի չափով կա նպատակային կրակոցների նվազում։ ՀՀ նախագահի նստավայրում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ Արտակ Դավթյանը:
«Զինված ուժերը հաշվի է առնում, որ պատերազմը կարող է ամեն րոպե սկսվել, մենք  մեր ծառայությունը կազմակերպում ենք այդ սկզբունքով։ Մնացածը քաղաքական ղեկավարության դաշտն է, բանակցություններն են, որոնք ընթանում են»,-ասաց նա:
Հացին, թե ինչո՞վ է պայմանավորված կրակոցների նվազումն, ի՞նչ պետք է սպասել, Ա. Դավթյանն ասաց. «Անմիջապես շփման գծում կրակոցների քանակը որևէ ձևով կապված չէ զորքերի տեղաշարժի, վերախմբավորման կամ պատերազմ սկսելու կամ չսկսելու հետ: Դա առօրյա գործունեության որոշակի փոքր մասնիկն է, որը ցույց է տալիս բանակի կողմից ղեկավարումը կամ չղեկավարումը»:
Խոսելով բանակում մահացության ներքին դեպքերը մասին և պատասխանելով հարցին, թե 2018 թվականին բանակում մահացության ներքին դեպքերը 63-ն են եղել, ինչ քայլեր են ձեռնարկվում բացառելու համար, նա ասաց, որ բանակում մահացության դեպքերը նվազել են 16 տոկոսով, իսկ անմիջապես մարտական ծառայության հետ կապված կորուստների քանակը պակասել է 56 տոկոսով և ավելի, որը խիստ շատ է: Նա տեղեկացրեց, որ 63 մահվան դեպքերի մեջ մտնում են նաև 20-ից ավելի մահվան դեպքեր, որոնք կապված չեն ծառայության հետ՝ հիվանդություններ, ավտովթարներ, հատկապես պայմանագրային զինծառայողների պարագայում, որոնք գտնվել են արձակուրդի մեջ։
Դիտարկմանը, թե  հակառակորդի գնդակից դեպքերն են նվազել, ասաց, որ իհարկե, պակասում կա, բայց կրակոցների քանակի առումով էական տարբերություն չկա։
«Մեր մոտ բավականին մեծ փոփոխություններ կատարվել են մարտական հերթապահութան կազմակերպման կարգի մեջ։ Արդյունավետության բարձրացման զուգընթաց լրացուցիչ մի շարք միջոցառումներ ենք անցկացրել, որոցն մասին ավելի ուշ կբարձրաձայնենք՝ մեկ կամ երկու տարի հետո: Դրանց շնորհիվ ծառայության արդյունավետությունը բարձարցել է ու անվտանգությունն ավելի լավ է դարձել»,- ասաց ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետը:

Политика 16:38 28/01/2019 Армения
Начальник Генштаба ВС Армении Артак Давтян: Ситуация на границе – стабильная, без существенных изменений
Ситуация на границе – стабильная, без существенных изменений, в определенной степени наблюдается сокращение количества целевых выстрелов. Об этом в беседе с журналистами в Резиденции президента Армении заявил начальник Генштаба ВС РА генерал-лейтенант Артак Давтян.
«ВС РА принимают во внимание, что война может начаться в любой момент, посему нашу службу мы организовали, руководствуясь именно данным принципом. Остальное – сфера политического руководства, переговоры, которые ведутся», – сказал он.
На вопрос, чем обусловлено сокращение выстрелов и чего стоит ожидать, Артак Давтян ответил: «Количество выстрелов непосредственно на линии соприкосновения никоим образом не связано с перемещением войск, их передислокацией или инициированием войны. Это небольшая часть повседневной деятельности, которая демонстрирует управляемость или отсутствие управляемости в армии».
Коснувшись случаев смерти в армии вследствие внутренних инцидентов и обнародованной ранее Генеральной прокуратурой Армении статистики, согласно которой в 2018 году скончались 63 военнослужащих, он отметил, что в армии случаи смерти сократились на 16%, а потери при несении непосредственно боевого дежурства – на 56%. При этом, по его словам, свыше 20 из 63 военных скончались при обстоятельствах, не связанных со службой: болезни, ДТП.
«У нас довольно большие изменения произведены в процедуре организации боевого дежурства. Параллельно повышению эффективности мы провели ряд мероприятий, которые представим позднее – через год или 2. Благодаря последним эффективность службы возросла, улучшилась безопасность», – сказал Давтян.