Իրավունք 14:58 28/01/2019 Հայաստան
«Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկում դատապարտյալ է մահացել։ Panorama.am-ի հետ զրույցում հաստատեց ՔԿՎ հանրային կապերի բաժնի պետ Նոնա Նավիկյանը։
Դեպքը տեղի է ունեցել հունվարի 27-ին։ Առավոտյան՝ ժամը 11:30-ին, Արմեն Նազարյանի ինքնազգացողությունը վատացել է, հրավիրվել է շտապօգնության խումբ, հոսպիտալացվելու հորդորը դատապարտյալը մերժել է:
«Նույն օրը երկրորդ անգամ՝ ժամը 22:33-ին, նրա ինքնազգացողությունը վատացել է, 23:00-ին ժամանել է շտապօգնության խումբը և արձանագրել է Արմեն Նազարյանի կենսաբանական մահը»,-հայտնեցին ՔԿԾ հանրային կապերի բաժնից։
Նշանակված է դատաբժշկական փորձաքննություն, կատարվում է նախաքննություն:
Վարչության հանրային կապերի բաժնից հայտնեցին, որ Արմեն Նազարյանը ազատազրկման է դատապարտվել ՀՀ ՔՕ-ի 266-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով նախատեսված արարք կատարելու համար: Նա նախկինում ևս դատապարտված է եղել 6 անգամ։
Քրեական օրենսգրքի 266-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետը նախատեսում է՝  իրացնելու նպատակով թմրամիջոցներ, հոգեմետ նյութեր ապօրինի պատրաստելը, վերամշակելը, ձեռք բերելը, պահելը, փոխադրելը, առաքելը կամ առանձնապես խոշոր չափերով դրանք ապօրինի իրացնելը:
Հիշեցնենք, որ վերջին երեք օրվա ընթացքում սա ՔԿՀ-ում ազատազրկվածի մահվան երկրորդ դեպքն է։ Շաբաթ օրը հայտնի դարձավ, որ Նուբարաշեն ՔԿՀ-ում մահացել է Haynews-ի պատասխանատու Մհեր Եղիազարյանը։ Նա դեկտեմբերի 5-ից մինչև հունվարի 17-ը եղել է հացադուլում։

Право 15:35 28/01/2019 Армения
В Уголовно-исполнительном учреждении (УИУ) «Армавир» министерства юстиции Армении скончался осужденный. Информацию в беседе с корреспондентом Panorama.am подтвердила начальник отдела по связям с общественностью Уголовно-исполнительной службы Нона Навикян.
Инцидент произошел 27 января. Утром, в 11:30, самочувствие Армена Назаряна  ухудшилось, была вызвана группа скорой помощи, осужденный отверг призыв к госпитализации.
«В тот же день, в 22:33, его самочувствие ухудшилось во второй раз, скорая помощь прибыла в 23:00 и зафиксировала биологическую смерть Армена Назаряна», – сообщили из Уголовно-исполнительной службы.
Назначена судебно-медицинская экспертиза, ведется предварительное следствие.
Из службы отметили также, что Армен Назарян был приговорен к лишению свободы за совершение деяния, предусмотренного п.2 ч.3 ст. 266 Уголовного кодекса РА. Он прежде был судим 6 раз.
П.2 ч.3 ст. 266 Уголовного кодекса РА гласит: Незаконный оборот наркотических средств или психотропных веществ в целях сбыта в особо крупных размерах.
Следует напомнить, что за последние три дня это второй случай смерти осужденного в пенитенциарном учреждении. В субботу стало известно, что в УИУ «Нубарашен» скончался Мгер Егиазарян, ответственный за сайт Haynews, Он с 5 декабря по 17 января проводил голодовку.