Քաղաքական 17:26 29/01/2019 Հայաստան
«Դնփակ նիստում, աշխատանքային կարգով անցկացված քննարկում էր, որի ընթացքում մանրամասն պարզբանում տրվեց պարգևատրումների, աշխատավարձերի հետ կապված»,- «Իմ քայլը» խմբակցության փակ նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում այսօր ասաց ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանը։
Լրագրողների հարցին, թե իրավասու՞ էին  իրեն խորհրդարան կանչելու և հարցադրումներ ներկայացնելու, նա պատասխանեց, որ իրավասության խնդիր չկա. «Մենք ասում ենք, որ պետք է հաշվետվողականություն ունենանք։ Հիմա աշխատանքային կարգով մեր գործընկերները հրավիրել են, ես եկել եմ, քննարկել ենք։ Ընդդիմությունն էլ եթե հրավիրեր, ես կգայի»։
Մեկ այլ հարցի, թե ճիշտ է կատարվել պարգևատրումները՝ Անանյանը արձագանքեց. «Այո,  կատարվել է օրենքի տառին համապատասխան։ 9 միլիոն պարգևատրում գոյություն չունի, սուտ է,  8 միլիոն չկա, 7 միլիոն չկա, 6 միլիոն չկա։ Մեր իրավաբանների հետ աշխատում ենք, թե ինչպես անենք, որպեսզի հանրայնացնենք այն տեղեկատվությունը, որի իրավական հնարավորությունը չունենք։ Պատգամավորները ևս ասացին, որ առաջիկայում միգուցե պետք է օրենսդրություն փոխել, որ հանրություն-պետական ծառայող կապը շատ ավելի թափանցիկ լինի»։
Ինչ վերաբերում է իր տարեկան եկամուտների հայտարարագրին՝ Անանյանը պատասխանեց. «23 միլիոնը բաղկացած է՝ 4.8 միլիոն ֆինանսների նախարարությունից եմ ստացել, 18.5 միլիոն՝ ՊԵԿ-ից։ 4.8-ը ստացել եմ 4.5 ամսվա համար, 18.5-ը՝ 7.5 ամսվա համար։ 8 միլիոն չկա, եթե բաժանեք 7.5-ի, կստանաք միջինը 2.3 միլիոն։ Իմ եկամուտները ամսական 2.3 միլիոնը չեն գերազանցել՝ աշխատավարձով, հավելավճարով և պարգևատրումներով։ Իմ պարգևատրումների տարեկան գումարը, 8 ամսվա համար, ՊԵԿ-ից 14 միլիոն է», - ասաց Դավիթ Անանայանը։
Լրագրողները հետաքրքրվեցին նաև Տանզանիայից կոկորդիլոսներ բերելու ընթացքից, ինչինի ի պատասխան ասաց. «Այդ խնդիրը լուծվել է, կոկորդիոլսը երկկենցաղ է,  շատ դեպքերում դասակարգման խնդիր կա։ Վիզան էլ տրվել է»։

Экономика 19:51 29/01/2019 Армения
«На закрытом заседании состоялось обсуждение в рабочем порядке, во время которого были даны подробные разъяснения касательно выданных премий, зарплат», – заявил во время беседе с журналистами после закрытого заседания фракции Национального Собрания Армении «Мой шаг» председатель Комитета государственных доходов (КГД) Давид Ананян.
На вопрос, в их ли компетенции вызывать его в парламент и задавать вопросы, он ответил, что здесь нет подобной проблемы. «Сейчас в рабочем порядке наши коллеги пригласили, я пришел, мы обсудили. Если бы пригласили представители оппозиции – я бы также пришел», – отметил он.
На другой вопрос касательно того, в верном ли порядке были выплачены премии, Ананян ответил: «Да, премии были выданы в соответствии с буквой закона. Не существует премий в размере 9 млн драмов, это ложь. Сейчас проводится работа с юристам, чтобы обнародовать те сведения, на что сейчас мы не имеем правовой возможности. Депутаты также сказали, что в ближайшее время, возможно, необходимо изменить законодательство, чтобы связь общество-госслужащий стала бы более прозрачной».
Что касается его декларации о доходах Ананян отметил: «23 млн драмов включают: 4.8 млн драмов я получил из Министерства финансов за 4.5 месяца, а 18.5 млн – из КГД, за 7,5 месяцев. Ежемесячная сумма моих доходов не превышает 2.3 млн, включая зарплату, дополнительную плату и премию. Годовая сумма моих премий из КГД за 8 месяцев составляет 14 млн драмов».
Журналисты поинтересовались также ходом программы по разведению крокодилов в Араратской области Армении, в ответ на это он сообщил: «Данная проблема решена, крокодил относится к земноводным, во многих случаях возникает проблема его классификации. Виза инвестору из Танзании выдана».