Մշակույթ 09:00 29/01/2019 Տարածաշրջան
Սամցխե-Ջավախեթիի տարածաշրջանի Ախալցիխե քաղաքի տներից մեկի վերանորոգման ժամանակ պատահաբար հայտնաբերվել է միջնադարյան բաղնիքների համալիրը։ Jnews-ը գրում է, որ տունը գտնվել է քաղաքի պատմական կենտրոնում` Ռաբաթում: Բաղնիքի մուտքը հայտնաբերվել է Շավաձեների ընտանիքի տան սենյակներից մեկի հատակատախտակի  տակ:
«Երբ սենյակներից մեկում մենք բարձրացրեցինք հատակը, ներքևում  երևան եկան ավերակները… Երբ ես  ամուսնացա և բնակություն հաստատեցի այս տանը, հաճախ էի լսում սկեսրոջս շուրթերից, որ ներքևում  ինչ-որ ավերակներ կան, բայց ոչ ոք չգիտեր, թե ինչ ավերակների մասին էր խոսքը»,-   պատմել է  տան տիկին Ցիալա Շավաձեն:
Հայտնաբերվածի մասին Շավաձեների ընտանիքը համապատասխան կառույցներին անմիջապես չի տեղեկացրել: Ոչ Մշակութային ժառանգության հուշարձանների պահպանության գործակալությունը, ոչ էլ տեղական իշխանությունները  իրազեկ չեն եղել: Բանն այն է, որ Շավաձեների տանը գործում է  հյուրանոց: Նրանք պլանավորել էին  հայտնաբերված ստորգետնյա սրահները վերածել նոր տարածության՝ հյուրերի համար:
«Նրանք անշուշտ պետք է զանգահարեին Հուշարձանների պահպանության գործակալությանը: Նրանք այստեղ կամայականորեն որևէ բան անելու իրավունք չունեն: Եթե հուշարձանը վնասեն, ապա նրանք կտուգանվեն վարչական օրենսդրության համաձայն», – ասել է  ՀԿ «Վրաստանի երիտասարդ իրավաբանների ասոցիացիայի» ներկայացուցիչ Քեթի Բեբիաշվիլին:
Սամցխե-Ջավախեթիի պատմական թանգարանում ենթադրում են, որ հայտնաբերվածը թվագրվում է  XVIII  դարով: Փորձագետների կարծիքով, այդ մասին վկայում են այդ պատմական ժամանակահատվածին բնորոշ բաղնիքների գմբեթավոր առաստաղները:
Աղբյուրը նշում է, որ ժամանակ Ախալցիխեի ամրոցը Անդրկովկասում ամենաազդեցիկն էր համարվում: Հենց այդ ժամանակ այնտեղ կառուցվել է մզկիթը և ժողովարանը, որոնք պահպանվել են մինչ օրս: Բացի այդ, Ռաբաթի շրջանում հայտնաբերվել են  նույն ժամանակահատվածում կառուցված, մի քանի բաղնիքների համալիրների  ավերակներ:
Շուտով հայտնաբերված օբյեկտի տեղանքում հուշարձանի մանրակրկիտ ուսումնասիրություն կանցկացնեն  Վրաստանի մշակութային ժառանգության պահպանության ազգային գործակալության մասնագետների խումբը:

Средневековый банный комплекс случайно обнаружили в городе Ахалцихе
Средневековый банный комплекс случайно обнаружили в городе Ахалцихе (регион Самцхе-Джавахети) во время ремонта в одном из домов, пишет Новости-Грузия со ссылкой на региональное издание «Самхретис карибче».
Находка была сделана примерно неделю назад на улице Цихисдзири, в историческом центре города – Рабати. Вход в бани обнаружили под половицей в одной из комнат дома семьи Шавадзе.
«Когда мы подняли пол в одной комнате, внизу показались руины… Когда я вышла замуж и поселилась в этом доме, я часто слышала от свекра, что внизу есть какие-то руины, но что это за руины, никто не знал», – рассказала изданию хозяйка дома Циала Шавадзе.
О произошедшем семья Шавадзе оповестила соответствующие структуры не сразу. В известность не были поставлены ни Агентство по охране памятников культурного наследия, ни местные власти. Дело в том, что в доме Шавадзе действует гостиница. Обнаруженные катакомбы они планировали превратить в новое пространство для постояльцев.
«Они обязательно должны были позвонить в Агентство охраны памятников. У них нет права делать здесь что-либо самовольно. Если они повредят памятник, то будут оштрафованы по административному закону», – сказала представительница НПО «Ассоциация молодых юристов Грузии» Кети Бебиашвили.
В историческом музее Самцхе-Джавахети предполагают, что находка датируется XVIII веком. На это, по мнению специалистов, указывают купольные потолки бани, характерные для того исторического периода.
Указывается, что в то время Ахалцихская крепость считалась сильнейшей в Закавказье. Именно тогда там были возведены мечеть и синагога, которые сохранились до наших дней. Кроме того, в районе Рабати находятся руины еще нескольких банных комплексов, построенных в тот же период.
Вскоре на место обнаруженного объекта отправят группу специалистов Национального агентства по охране культурного наследия Грузии, которая займется подробным изучением памятника.