Իրավունք 11:53 30/01/2019 Հայաստան
Քննչական կոմիտեի ԵՔՔՎ Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնի վարույթում քննություն է տարվում՝ պարզելու ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում պահվող կալանավոր Մհեր Եղիազարյանի մահվան հանգամանքները:
Կոմիտեից հայտնում են, որ հունվարի 26-ին ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկից Ոստիկանության Էրեբունու բաժնում հաղորդում է ստացվել առ այն, որ նույն օրը՝ ժամը 06:30-ին, քրեակատարողական հիմնարկի բժշկական սպասարկման  բաժնի ստացիոնար հիվանդասենյակում հանկարծամահ է եղել 2018թ. դեկտեմբերի 5-ից մինչև 2019թ. հունվարի 17-ն ընկած ժամանակահատվածում հացադուլ իրականացրած և վերականգնողական փուլ անցնող կալանավոր Մհեր Եղիազարյանը:
Նկատի ունենալով, որ նախապատրաստված նյութերում առկա են քրեական գործ հարուցելու առիթ և բավարար հիմքեր՝ ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (Բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնողների կողմից մասնագիտական պարտականությունները չկատարելը կամ ոչ պատշաճ կատարելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է բուժվող հիվանդի մահ):
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ կալանավորի մահվան հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:

Право 12:38 30/01/2019 В мире
Следственным отделом по административным районам Эребуни и Нубарашен следственного управления Следственного комитета Армении по Еревану ведется расследование для установления обстоятельств смерти заключенного Мгера Егиазаряна, содержавшегося в уголовно-исполнительном учреждении «Нубарашен» Минюста РА. Подробности представляет пресс-служба СК РА.
«26-го января 2019 года из УИУ “Нубарашен” в отдел Полиции Эребуни поступило сообщение о том, что в тот же день, в 06:30, в больничной палате стационара отдела медицинского обслуживания уголовно-исполнительного учреждения внезапно скончался заключенный Мгер Егиазарян. Он в период с 5 декабря 2018 года по 17 января 2019 года проводил голодовку и проходил после этого этап реабилитации.
С учетом наличия в подготовленных материалах повода и достаточных оснований для возбуждения уголовного дела, следственным отделом по административным районам Эребуни и Нубарашен следственного управления СК РА по Еревану возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 130("Неисполнение или ненадлежащее исполнение профессиональных обязанностей лицами, осуществляющими медицинскую помощь и медицинское обслуживание, повлекшие по неосторожности смерть пациента") УК РА.
Предпринимаются необходимые следственные и иные процессуальные действия, направленные на установление обстоятельств смерти заключенного. Предварительное следствие продолжается», – говорится в сообщении.