Քաղաքական 13:07 31/01/2019 Հայաստան
Եթե Բակո Սահակյանը չմասնակցի Փաշինյան-Ալիև առաջիկա հանդիպմանը, ապա Փաշինյանը կամ ձախողվել է, կամ սուտ է խոսել. Շարմազանով
«Ակնհայտ է, որ օր օրի մտահոգ քաղաքացիների շարքերն ավելանում են»,- ֆեյսբուքյան իր ուղիղ եթերում ասել է ՀՀԿ խոսնակ, ԱԺ նախկին փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
Նրա խոսքով՝ դա պետության մարտահրավերների, կառավարության ապաշնորհ, թերի քաղաքականության արդյունքն է։
«Երեկ պարզ դարձավ, ժողովուրդ ջան, որ ոչ ավել ոչ պակաս կառավարությունում հայտնվել է ասող և այդ ասողը ոչ թե ժողովուրդն է, քաղաքացին է, ոչ թե հրապարակում հավաքված բազմությունը, այլ այսօրվանից կառավարության ասողը, ըստ Փաշինյանի, ինքն է՝ վարչապետ Փաշինյանը: Էլի իրողություն փոխվեց: Ինքն էր չէ որ, ասում էր՝ ամեն մեկդ վարչապետ է, դուք ես ասողը, ոնց ասեք, այդպես կլինի: Հիմա գնում ենք դեպի ասիչների կառավարություն, բա որ ասում էի գնում ենք դեպի դիկտատուրա, չէիք հավատում։ Պարզվում է նաև, որ մեր կառավարության ղեկավարը տեղյակ չէ, որ Մարտի 1-ի վերաբերյալ Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների հանձնակատարը հանդես է եկել մտահոգիչ դիտարկուներով։ Բոլթոնի ու Ալիևի զրույցի տեղյակ չէ։ Բա որ ասում էի ինքը վարչապետ չի կարող լինել վարչապետ, շատերը քննադատում էին: Փաշինյանը պետք է ընտրի՝ կամ ձախողել է, կամ սուտ է խոսել», - ասել է նա:
Գալով Արցախի հարցին, Շարմազանովը նշեց. «Կներեք, բայց չեմ հավատում Փաշինյանի հայտարարությանը, որ ինքը չի պատրաստվում քննարկել «խաղաղություն տարածքների դիմաց» հայեցակարգը։ Նույն Փաշինյանը անցած ամիսների ընթացքում ինչ որ խոստացել է, ճշիտ հակառակն է եղել: Փաշինյանը մայիսի 9-ին Արցախում հայտարարեց, որ առանց Արցախի ամբողջական վերադարձի բանակցային գործընթաց, անհնար է  խնդրի կարգավորում: Երեկ ՌԴ փոխարգործնախարաը հայտարարում է, որ նախապատրաստվում է Ալիև-Փաշինյան հանդիպումը, հարց ու ուղերձ էսօրվա ասողին՝ եթե առաջիկա հանդիպմանը Բակո Սահակյանը չմասնակցեց, ուրեմն կամ վարչապետ Փաշինյանն է ձախողվել ու ֆիասկո է գրանցել կամ սուտ է խոսել»:

Политика 14:19 31/01/2019 Армения
Э. Шармазанов: Если Бако Саакяна не будет на встрече Пашинян – Алиев, значит премьер Армении либо потерпел фиаско, либо…
Очевидно, что с каждым днем ряды обеспокоенных граждан все больше пополняются, заявил в прямом эфире в Facebook бывший вице-спикер Национального Собрания, пресс-секретарь Республиканской партии Армении (РПА) Эдуард Шармазанов.
По его словам, это является следствием бездарной, неудовлетворительной политики правительства.
«Дорогой народ, вчера стало ясно, что в правительстве Армении появился – ни много, ни мало – "указывающий". И им является не народ, не гражданин, не собравшиеся на площади, а сам премьер-министр Пашинян.
Снова изменились реалии. Разве не он заявлял, что каждый из вас – премьер, вы должны говорить, как быть, как скажете, так и будет?», –  сказал Шармазанов, добавив: «Говорил же, движемся к диктатуре, мне не верили».
«Оказывается, глава нашего правительства не в курсе, что по делу 1 марта Комиссар Совета Европы по правам человека выступила с тревожными наблюдениями. Не в курсе беседы советника президента США по национальной безопасности Джона Болтона с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. Когда я говорил, что он – не премьер и не может им быть, многие меня критиковали. Пашинян должен выбирать: либо потерпел фиаско, либо соврал», – указал Шармазанов.
Возвращаясь к вопросу Арцаха, Шармазанов отметил: «Извините, но я не верю заявлению Пашиняна о том, что он не собирается обсуждать  тезис "территории  в обмен на мир". За прошедшие месяцы ничего из сказанного тем же Пашиняном не претворилось в жизнь. С точностью наоборот.
Пашинян 9 мая в Арцахе заявил, что без полноценного возвращения Арцаха за стол переговоров урегулирование карабахского конфликта невозможно. Вчера заместитель министра иностранных дел РФ заявил, что готовится встреча Алиев – Пашинян. Вопрос и месседж сегодняшнему указывающему: если Бако Саакян не будет участвовать в предстоящей встрече, значит премьер Пашинян либо потерпел фиаско, либо врал».