Մշակույթ 20:12 04/02/2019 Տարածաշրջան
Թեհրանում տեղի է ունեցել լուսահոգի ֆոտոլրագրող Արա Գյուլերի (Արա Գյուլերյան) հիշատակին նվիրված ֆոտոլրագրող Ջոշքուն Արալի պատրաստած «Աշխարհն այսպիսին է» վավերագրական ֆիլմի շնորհանդեսը: Այս մաին գրում է «Էրմենիհաբերը»։
Իրանցի արվեստասերների շրջանում մեծ հետաքրքրություն է առաջացել Արա Գյուլերին նվիրված ֆիլմի ցուցադրությունը և «Կորուսյալ պատմության հուշեր» խորագրով ցուցահանդեսը: Վավերագրական ֆիլմի անվանումը վերցված է 1986թ. Գյուլերի և Արալի կազմակերպած համանուն ցուցահանդեսից:
Վավերագրական ֆիլմում Արա Գյուլերը սկսում է պատմել իր մանկության, ընտանիքի, ինչպես նաև իր կարիերայի բեկումնային պահերի մասին: Ֆիլմում ներկայացված է արվեստի, գիտության և մշակույթի բնագավառներում համաշխարհային ճանաչում ունեցող անձանց հետ Գյուլերի բարեկամության մասին և նրանց կյանքից վերցված որոշ դրվագներ:
Ջոշքուն Արալի փոխանցմամբ` ֆիլմը կցուցադրվի ոչ միայն Իրանում, այլև ցանկության դեպքում նաև Թուրքիայում և այլ երկրներում:
Արա Գյուլերը ծնվել է 1928թ. օգոստոսի 16-ին Ստամբուլի Բեյoղլու շրջանում բնակվող հայկական ընտանիքում: Արա Գյուլերին կոչում էին «Ստամբուլի աչք», «լավագույն ֆոտոպատմաբան»մականուններով: «Դարի լավագույն լուսանկարիչ» տիտղոսակիր Գյուլերը լուսանկարել է այնպիսի աշխարհահռչակ մեծերի, ինչպիսիք են Բերտրան Ռասելը, Ուինսթոն Չերչիլը, Մարկ Շագալը, Ալֆրեդ Հիչքոքը, Թենեսի Ուիլյամսը, Պաբլո Պիկասոն, Սալվադոր Դալին, Վիլյամ Սարոյանը, Սերգեյ Փարաջանովը և այլք: Նրա լուսանկարչական աշխատանքները գտնվում են աշխարհի մի շարք թանգարաններում, մասնավոր եւ ազգային հավաքածուներում:

Documentary on late photojournalist Ara Guler premieres in Tehran
The premiere of a documentary on world-renowned Turkish-Armenian photographer journalist Ara Guler was made in the Iranian capital Tehran on Febuary 3, ermenihaber reported. The film was produced by journalist Coskun Aral in memory of his 40-year friendship with Güler.
Within the scope of the project, titled “Ara Guler Universal,” an exhibition was opened at the Nabshi Cultural Center in Tehran. The documentary was shown in the same venue as part of the exhibition.
The documentary features the life story of Guler since his childhood as well as his relations with internationally-known artists and encounters of their life. In the documentary, with his unique style, Guler questions the meaning of life and tells the first excitements of his youth.
Following the premiere, Patrice Vallette, the creator of the Ara Guler Universal project, made a speech and said the documentary was very emotional and successful.
The Iranian-Armenian photojournalist Seyfullah Semendiyan said that Guler featured his own life in the documentary and such works were very rare. Aral said that they organized the premiere of the documentary in Tehran upon demands, and it would be screened in Turkey and other countries in the event of a demand, too.