Օրվա մամուլ 09:48 05/02/2019 Հայաստան
«Ժամանակ» թերթը գրում է. «Անցյալ տարվա դեկտեմբերի վերջին հայտնի դարձավ, որ ռուսական «Գազպրոմ» պետական ընկերությունը 10 տոկոսով թանկացնում է Հայաստան մատակարարվող գազի գինը՝ 150-ից դարձնելով 165 դոլար:
ՀՀ իշխանությունները, փորձելով չգցել հայ հասարակության նախատոնական տրամադրությունը, հայտարարեցին, որ գազը սպառողների համար չի բարձրանա, և այդ տարբերությունը կփոխհատուցվի «Գազպրոմ Արմենիա»-ի ծախսերի կրճատման հաշվին:
Ոլորտին մոտ կանգնած մեր աղբյուրը տեղեկացրեց, որ «Գազպրոմ Արմենիա»-ն չի պատրաստվում իր վրա վերցնել թանկացման բեռը, և այդ հարցով ընկերության հետ նույնիսկ բանակցություններ չեն էլ վարվել: Այսպիսով, 15 դոլարի պարտքը կուտակվում է, և քանի որ «Գազպրոմ Արմենիա»-ն այլևս 100 տոկոսով ռուսական սեփականություն է, մնում է ենթադրել, թե ինչ պետք է այս անգամ Հայաստանը տա ռուսական պարտքը մարելու համար: Ամենահավանականը թերևս Երևան ՋէԿ-ն է»:

Пресса дня 11:41 05/02/2019 Армения
Газета «Жаманак» пишет, что в конце декабря предыдущего года стало известно, что российская энергетическая корпорация «Газпром» на 10 процентов повышает тариф на поставляемый в Армению газ – доведя со 150 до 165 долларов.
Власти Армении, пытаясь не испортить предпраздничное настроение общества, заявили, что тариф на газ не повысится для потребителей и эту разницу возместит компания «Газпром Армения» за счет сокращения своих расходов.
«Наш источник, близкий к этой сфере сообщил, что компания «Газпром Армения» не собирается брать на себя нагрузку подорожания и с компанией по этому вопросу даже не велись переговоры.
Таким образом, задолженность в размере 15 долларов будет накапливаться и поскольку 100% владельцем ЗАО «Газпром Армения» уже является российский концерн «Газпром», остается предположить, что в этот раз Армении придется отдать в счет погашения российского долга. Вероятнее всего, это будет Ереванская ТЭС», - пишет газета.