Տնտեսություն 14:04 05/02/2019 Հայաստան
Պետական եկամուտների կոմիտեն շուրջ 25 հազար փոքր և միջին սուբյեկտների նոր սերնդի ՀԴՄ-ները 160 հազար դրամի փոխարեն կտրամադրի  60 հազար դրամով: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Քիչ առաջ ավարտվեց իմ հերթական աշխատանքային հանդիպումը ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանի հետ:
Հաշվի առնելով քաղաքացիների բողոքներն ու առաջարկները, ՊԵԿ նախագահը որոշում կկայացնի նոր սերնդի ՀԴՄ-ները 160 հազար դրամի փոխարեն 60 հազար դրամով տրամադրել այն սուբյեկտներին, որոնց համար օրենքի ուժով նման ՀԴՄ-ներ ունենալը պարտադիր է դարձել ս/թ հունվարի 1-ից:
Տարաժամկետ վճարման, այսինքն՝ գումարը երկու տարվա ընթացքում վճարելու հնարավորությունը, որը մինչ այս էլ կար, կպահպանվի:
Այս հնարավորությունից, ըստ էության, կօգտվեն շուրջ 25 հազար փոքր և միջին սուբյեկտներ:
Հատուկ նշեմ, որ վերը նշված կատեգորիայի, ուշադրություն դարձրեք՝ վերը նշված կատեգորիայի այն սուբյեկտները, ովքեր արդեն 160 հազար դրամով ձեռք են բերել նոր սերնդի ՀԴՄ-ներ, կհրավիրվեն ՊԵԿ և նրանց հետ վերահաշվարկ կիրականացվի:
Նշեմ նաև, որ ՀԴՄ-ների ոլորտում նույնպես պետական մենաշնորհը առաջիկայում կհանվի, և քաղաքացիները պահանջվող պարամետրերի ՀԴՄ-ներ բացի համանուն ՊՈԱԿ-ից կարող են ձեռքբերել ցանկացած տեղից. պարամետրերի վերանայման հարցը նույնպես քննարկման փուլում է»,- գրել է վարչապետը:
Հիշեցնենք, որ ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանը լրագրողների հետ զրույցում ասել էր, որ ՀԴՄ-ի ինքնարժեքը կազմում է 158 հազար դրամ, վաճառքի գինը սահմանվել է 160 հազար դրամ, այսինքն՝ գրեթե այնքան, ինչքան ինքնարժեքն է:

Никол Пашинян вмешался после жалоб: кассовые аппараты нового поколения можно приобрести за 60 тыс. драмов
Немногим ранее завершилась моя очередная рабочая встреча с председателем Комитета государственных доходов (КГД) Республики Армения Давидом Ананяном, сообщил на своей странице в соцсети Facebook премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Учитывая жалобы и предложения граждан, председатель КГД примет решение о предоставлении контрольно-кассовых машин нового поколения за 60 тысяч драмов вместо 160 тысяч драмов тем субъектам, для которых наличие подобных кассовых аппаратов стало обязательным с 1 января сего года, в силу закона
Возможность выплаты суммы в рассрочку, то есть, в течение двух лет, которая была до сих пор, также сохранится.
Этой возможностью, по сути, воспользуются около 25 тысяч субъектов МСБ.
Особо отмечу, что субъекты вышеуказанной категории, обратите внимание, вышеуказанной категории, которые уже приобрели ККМ нового поколения за 160 тысяч драмов, будут приглашены в КГД и с ними будет произведен перерасчет.
Отмечу также, что государственная монополия в сфере кассовых аппаратов также устраняется и граждане, помимо одноименного ГНКО, могут приобрести машины требуемых параметров в любом другом месте: вопрос пересмотра параметров также на стадии обсуждения», - написал премьер.