Քաղաքական 16:01 06/02/2019 Հայաստան
«Այսօր Ազգայն ժողովի խորհրդի նիստում միջազգային խորհրդարաններում Հայաստանի պատվիրակության կազմերը վերջնական հաստատվեցին»,- այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը։
Պատասխանելով լրագրողների հարցին, թե երեկ խորհրդի նիստը հարթ չի անցել, տարաձայնություններ են եղել միջազգային կազմակերպություններում պատվիրակությունների կազմերի վերաբերյալ, նա պատասխանեց. «Պատվիրակություններում ներգրավվածությունը հասկանալու համար որոշել էինք համամասնության ձևաչափը կիրառել։ Այդ համամասնության համաձայն, բնականաբար, «Իմ քայլը» խմբակցությունը պատվիրակություններում մեծամասնություն է կազմում ու ներկայացրել էինք դա խորհրդի նիստում։ Միևնույն ժամանակ նաև առաջարկեցինք, որ բացի համամասնության սկզբունքը կիրառելը, պատվիրակություններում ունենանք ներկայացվածություն ընդդիմությունից։ Արդյունքում ընդդիմությունը չեկավ ընդհանուր հայտարարի ու այդ առաջարկը չընդունվեց»։
Նա նշեց նաև, որ իրենք առաջարկել էին նաև, որ որոշ ժամանակով կիրառվի ռոտացիոն սկզբունքը, սակայն դա նույնպես չի ընդունվել. «Մենք անպայման ցանկանում ու պնդում ենք, որ լինի համամասնության սկզբունքը, բայց միաժամանակ պատրաստ ենք ճկուն մոտեցում ցուցաբերել առանձին հարցերում»։
Այսպիսով ստացվում է, որ ՆԱՏՕ-ի հայաստանյան պատվիրակությունում «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունից պատգամավոր ներկայացված չի լինի, իսկ Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպությունում՝ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունից։
Ինչ վերաբերում է հարցին, թե կառավարության ծրագիրը խորհրադարանը երբ կքննարկի լիագումար նիստում, նա ասաց. «Կարծում եմ ամսի 12-ին նիստ կունենանք, վերջնական դեռ ինձ չեն ասե, բայց ենթադրում եմ՝ կլինի ամսի 12-ին»։

Лилит Макунц: Программа правительства Армении будет обсуждена в парламенте 12 февраля
«На сегодняшнем заседании Совета Национального Собрания Армении утверждены составы делегаций РА в международных парламентах», – об этом сегодня в беседе с журналистами сообщила руководитель фракции «Мой шаг» Лилит Макунц.
Отвечая на вопрос, что на состоявшемся накануне заседании Совета прошло не гладко, прозвучали различные мнения касательно состава делегаций в различных международных организация, она ответила:
«Для понимания вовлеченности в делегации мы решили применить формулу пропорциональности. Согласно этому, естественно, фракция “Мой шаг” составит большинство в делегациях и мы представили это на заседании Совета. В то же время также предложили, чтобы помимо применения принципа пропорциональности, в делегации были включены также представители оппозиции. В результате, оппозиция не пришла к общему знаменателю и данное решение принято не было».
Лилит Макунц отметила, что они предложили также, чтобы некоторое время применялся принцип ротации, однако, предложение вновь не было принято. «Мы обязательно хотим и утверждает, чтобы был принят принцип пропорциональности, однако, в то же время готовы продемонстрировать гибкий подход в отдельных вопросах», – пояснила она.
Таким образом, получается, что в составе армянской делегации НАТО представителей от фракции «Светлая Армения» не будет, а в Организации черноморского экономического сотрудничества – представителей от фракции «Процветающая Армения».
Что касается вопроса о том, когда программа правительства будет обсуждена в Национальном Собрании РА, она ответила: «Думаю, что 12 февраля будет созвано заседание, окончательно мне ничего не говорили, но предполагаю, что 12 февраля».