Հասարակություն 11:07 06/02/2019 Հայաստան
Փետրվարի 5-ին Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը մասնակցել է Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի տարեկան ճաշին, որտեղ իր ելույթում հայտարարել է, որ ապրիլի 24-ը կդառնա Հայոց ցեղասպանության հիշատակման ազգային օր։
Մակրոնը նաև հարգանքի տուրք է մատուցել 2018թ.-ի հոկտեմբերի 1-ին կյանքից հեռացած Շառլ Ազնավուրին ու հունվարի 26-ին  կյանքից հեռացած Միշել Լեգրանին։ Այս մասին տեղեկանում ենք Le Point-ից։
Ճաշին ներկա է եղել նաև Շառլ Ազնավուրի որդին՝ Նիկոլա Ազնավուրը։ Նիկոլան Մակրոնին նվիրել է ծիրանի փայտից պատրաստված ավանդական հայկական դուդուկ։
Ներկաները դիտել են Շառլ Ազնավուրի մասին պատմող տեսանյութը, լսել նրա «Les Émigrants»՝ իմիգրանտները երգը։ Տեսանյութն ավարտվում է Երևանում գտնվող Շառլ Ազնավուրի կեցավայրի նկարով։ (Կարող եք դիտել տեսանյութի 5.15 րոպեից)
Հիշեցնենք, որ Էմանուել Մակրոնը 2018թ.-ի հոկտեմբերին Հայաստանում մասնակցում էր Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային գագաթնաժողովին և այստեղ ևս մասնակցեց Շառլ Ազնավուրին նվիրված հարգանքի միջոցառումներին։

Общество 11:19 06/02/2019 В мире
Президент Франции Эммануэль Макрон во вторник, 5 февраля, принял участие в ежегодном ужине Координационного совета армянских организаций во Франции (CCAF), пишет Le Point.
Эммануэль Макрон объявил 24 апреля Днем памяти жертв Геноцида армян во Франции. Этим объявлением глава французского государства выполнил свое предвыборное обещание –включить во французский календарь день, посвященный этому событию.
На мероприятия президент Франции Макрон также почтил память всемирно известного французского шансонье армянского происхождения Шарля Азнавура, а также композитора  Мишеля Леграна, чья мать была армянкой.
Младший сын шансонье Шарля Азнавура – Николя Азнавур  – подарил Макрону дудук – традиционный армянский духовой музыкальный инструмент из абрикосового дерева.