Հասարակություն 11:07 06/02/2019 Հայաստան
Փետրվարի 5-ին Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը մասնակցել է Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի տարեկան ճաշին, որտեղ իր ելույթում հայտարարել է, որ ապրիլի 24-ը կդառնա Հայոց ցեղասպանության հիշատակման ազգային օր։
Մակրոնը նաև հարգանքի տուրք է մատուցել 2018թ.-ի հոկտեմբերի 1-ին կյանքից հեռացած Շառլ Ազնավուրին ու հունվարի 26-ին  կյանքից հեռացած Միշել Լեգրանին։ Այս մասին տեղեկանում ենք Le Point-ից։
Ճաշին ներկա է եղել նաև Շառլ Ազնավուրի որդին՝ Նիկոլա Ազնավուրը։ Նիկոլան Մակրոնին նվիրել է ծիրանի փայտից պատրաստված ավանդական հայկական դուդուկ։
Ներկաները դիտել են Շառլ Ազնավուրի մասին պատմող տեսանյութը, լսել նրա «Les Émigrants»՝ իմիգրանտները երգը։ Տեսանյութն ավարտվում է Երևանում գտնվող Շառլ Ազնավուրի կեցավայրի նկարով։ (Կարող եք դիտել տեսանյութի 5.15 րոպեից)
Հիշեցնենք, որ Էմանուել Մակրոնը 2018թ.-ի հոկտեմբերին Հայաստանում մասնակցում էր Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային գագաթնաժողովին և այստեղ ևս մասնակցեց Շառլ Ազնավուրին նվիրված հարգանքի միջոցառումներին։

Society 12:12 06/02/2019 World
Nicolas Aznavour, the son of legendary French Armenian crooner Charles Aznavour, has presented a duduk, a traditional Armenian flute made from apricot wood, to French President Emmanuel Macron.
The singer’s son handed over the Armenian instrument to the French president at an annual dinner organised by the Coordinating Council of Armenian Organisations of France on Tuesday, Le Point reports.
During the event, Macron paid tribute to Charles Aznavour who died on 1 October last year and French-Armenian composer Michel Legrand who passed away on 26 January.
The attendees watched a video about Charles Aznavour and listened to his song Les Émigrants.
As reported earlier, addressing the Armenian community at the dinner, President Macron said that France would make April 24 a national day of commemoration of the Armenian Genocide.