Կրթություն, գիտություն 13:39 06/02/2019 Հայաստան
«Գիտության ոլորտում կատարվում են մի շարք փոփոխություններ՝ առանց գիտնականներին տեղյակ պահելու». բողոքի ակցիա
Գիտական համայնքի ներկայացուցիչներն այսօր բողոքի ակցիա էին անցկացնում կառավարության շենքի դիմաց։ «Գիտական-համայնք Հայաստան» նախաձեռնության անդամներն  իրենց պահանջներով նամակ հանձնեցին կառավարություն։
Նախաձեռնության անդամներից մեկը նշեց, որ իրենց հիմնական պահանջը կառավարությունից հետևյալն է. «Կազմակերպել հանրային քննարկումներ գիտության ֆինանսավորման մեխանիզմների՝ մասնավորապես բազային  ֆինանսավորման, կատարելագործման և բարելավման համար։ Նախքան գիտության վերաբերյալ ցանկացած որոշում կայացնելը, քննարկել հանրայնորեն այն, գիտնականների համայնքն անթույլատրելի է համարում գիտության նկատմամբ այսպիսի անզգույշ և չմտածված քայլերը, որոնք որոշվում են առանց համապատասխան գերատեսչությունների հետ քննարկումների»։
Նախաձեռնության անդամի խոսքով, առհասարակ, վերջին վեց ամիսների ընթացքում գիտության ոլորտում կատարվում են մի շարք փոփոխություններ, ընդունվում են որոշումներ, որտեղ դրույթներ կան գիտահետազոտական գործունեության վերաբերյալ, սակայն առանց գիտնականներին տեղյակ պահելու և նրանց հետ քննարկումների, և փաստացի գիտնականներին կանգնեցնում են ընդունված որոշման փաստի առջև։
Հիշեցնենք, որ  ՀՀ կառավարության 2018 թ. դեկտեմբերի 27-ի թիվ 1515 որոշման արդյունքում ԵՊՀ 450 աշխատակիցներ կկորցնեն իրենց աշխատանքը։ ԵՊՀ գիտական խորհուրդը գտնում է, որ անհրաժեշտ է անվավեր ճանաչել ՀՀ կառավարության 2018 թ. դեկտեմբերի 27-ի թիվ 1515 որոշումը՝ բազային ֆինանսավորման մրցութային ընթացակարգի սահմանման մասով և այդ կապակցությամբ դիմել է վարչապետ Փաշինյանին։

Общество 14:41 06/02/2019 Армения
Представители научного сообщества Армении проводят акцию протеста напротив здания правительства республики. Члены инициативы «Научное сообщество-Армения» передали в правительство письмо со своими требованиями.
Один из участников инициативы отметил, что их основным требованием к правительству является следующее: «Организовать публичные обсуждения  по механизмам финансирования науки – особенно по базовому финансированию, модернизации и улучшениям.
Прежде чем принимать какое-либо решение по науке, рассмотреть его публично. Научное сообщество считает такие неосторожные и необдуманные шаги в сфере науки неприемлемыми, эти шаги определяются без обсуждения с соответствующими ведомствами».
По словам представителя инициативы, за последние шесть месяцев в области науки был произведен ряд изменений, принимаются решения, где содержатся положения относительно научно-исследовательской деятельности, но без информирования ученых и проведения обсуждений с ними, потом ученых ставят перед фактом.
Напомним, в результате постановления правительства № 1515 от 27 декабря 2018 года 450 сотрудников ЕГУ потеряют работу. Ученый совет ЕГУ считает, что следует признать недействительным решение правительства N1515 по части перевода базового финансирования на конкурсную основу и в связи с этим обратился к премьер-министру РА Николу Пашиняну.