Քաղաքական 14:00 08/02/2019 Տարածաշրջան
Ադրբեջանի պաշտոնյաները որոշել են դուրս գալ ուղիղ եթեր ու կատարել նախագահ Իլհամ Ալիևի հորդորները՝ «առավել պատասխանատու կերպով վերաբերվել քաղաքացիների խնդիրներին, իսկ հասարակությանը՝ մեծացնել վերահսկողությունը պետական կառույցների նկատմամբ»։
Ադրբեջանի պետական միգրացիոն ծառայության պետ Վյուսալ Հուսեյնովը դարձել է ադրբեջանցի չինովնիկներից առաջինը, որը ֆեյսբուքի ուղիղ եթերով առաջին անգամ պատասխանել է օգտատերերի հարցերին։ Հուսեյնովը ուղիղ եթեր է մտել իր անձնական էջով։ Այս մասին տեղեկանում ենք ադրբեջանական կայքից։
Հուսեյնովն ասել է, որ ամեն ամսվա վերջում իրենք քաղաքացիների ընդունելություն են կատարում, որոնք դիմում եմ մասնավոր հարցերով։ Ֆեյսբուքի ուղիղ եթերներով լսելու ու պատասխանելու են հարցերի, որոնք հետաքրքրում են քաղաքացիների մեծամասնությանը։ Այս նախաձեռնությունը մեծ խանդավառությամբ է ընդունվել ինտերնետ-օգտատերերի կողմից։
Առանց «շանել-մանելների» և մեկ օր՝ հեծանվով
Նշենք, որ վերջերս էլ Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը սկսել էր գովազդել տեղական արտադրության հագուստներն ու նախարարներին կոչ արել հրաժարվել «շանել-մանելներից» ու նախապատվություն տալ այն կոստյումներին, որոնք կարում են հանրապետությունում։
Իսկ ահա Թուրքմենստանի նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովն էլ կառավարության նիստին 2018թ.-ի վերջին գնացել էր հեծանիվով։ Բերդիմուհամեդովը որոշել էր այդպես քաղաքացիներին առողջ և ակտիվ ապրելակերպի օրինակ ծառայել։
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 30-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը աշխատանքի էր գնացել հեծանիվով, ասելով, որ նա դա անում է «առողջ ապրելակերպի շրջանակում»։ Փաշինյանը նաև բազմիցս հայտարարել է, որ կրում է միայն  տեղական արտադրողի հագուստներ։

Политика 17:31 08/02/2019 В мире
В Азербайджане высокопоставленные чиновники решили выходить в прямой эфир – в исполнение призывов президента страны Ильхама Алиева «более внимательно и ответственно относиться к проблемам граждан страны, а общественность – укреплять гражданский контроль над государственными институтами».
Глава Государственной миграционной службы Вюсал Гусейнов первым среди высокопоставленных азербайджанских чиновников провел онлайн-трансляцию, в ходе которой ответил на вопросы пользователей соцсети Facebook, пишут местные СМИ.
Трансляция проводилась на личной странице Вюсала Гусейнова, он отметил, что посредством онлайн-трансляции они хотят выслушать и ответить на вопросы, которые интересуют большинство граждан страны. Эта инициатива была с восторгом воспринята интернет-пользователями.
Отказ от «шанель-манель» и один день на велосипеде
А недавно президент Казахстана Нурсултан Назарбаев призвал государственных чиновников носить «одежду отечественного производства».
«Все у нас привозится из-за рубежа. Ладно, модницы и модники есть, им подавай "шанель-манель" и так далее. Вот, здесь сидящие все мы должны прийти в отечественных костюмах, ничего страшного нет. И в мире существует простая одежда, особенно для госслужащих, для всех. На выставке мне показали отличные костюмы и обувь. Просто не обращаем внимание. Почему их не развиваем?» –задал вопрос членам правительства Назарбаев.
Президент Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов же в конце 2018 года приехал на заседание правительства на велосипеде. Бердымухамедов решил подать гражданам пример здорового и активного образа жизни. Он подчеркнул, что регулярные занятия спортом благотворно влияют на здоровье.
Напомним, 30 сентября 2018 года премьер-министр Армении Никол Пашинян отправился на работу на велосипеде. При этом путь на работу он транслировал в Facebook. Как сообщил Пашинян, он решил сделать это в рамках пропаганды здорового образа жизни. «Очень хорошо утром в воскресенье на улицах Еревана, комфортно кататься на велосипеде. Почти нет машин», – отметил Пашинян. При этом глава армянского правительства многократно заявлял, что носит одежду отечественного производства.