Քաղաքական 15:36 08/02/2019 Հայաստան
Մոսկվայում այսօր կայացել են Հայաստանի ու Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարների բանակցությունները։ ՌԴ ՊՆ-ից հայտնում են, որ դրանց ընթացքում նախարար Սերգեյ Շոյգուն շնորհակալություն է հայտնել իր հայաստանցի գործընկերոջը՝ Դավիթ Տոնոյանին Սիրիային հումանիտար օգնություն ցուցաբերելու կոչին արձագանքելու համար։
«Դուք առաջինն արձագանքեցիք Սիրիայի ժողովրդին օգնություն ցուցաբերելու մեր կոչին»,-ընդգծել է ռուս նախարարը։
Շոյգուի խոսքով, դա հատկապես կարևոր է սիրիացի երեխաների համաև, որոնք վաղուց նորմալ կյանք չենք տեսել, 5-7 տարի էլ դպրոց չեն հաճախել։
Իր հերթին Դավիթ Տոնոյանը  երախտագիտություն է հայտնել ռուսական կողմին Սիրիային աջակցելու համար։
«Մեծ երախտագիտություն եմ հայտնում Ռուսաստանին, հատկապես պաշտպանության նախարարությանն ու անձամբ Ձեզ օգնության համար, Սիրիային հումանիտար օգնության կազմակերպման համար։ Դուք մեծ ներդրում ունեք։ Ես կարծում եմ, որ մեր մասնակցությունը հումանիտար այդ գործողությանը շատ կարևոր է, կարևոր օգնություն է սիրիացի ժողովրդին, որ մաս է կազմում նաև հայկական սփյուռքը»,-ասել է նա։
Հիշեցնենք, այսօր ՊՆ-ից հայտնեցին, որ Սիրիայի ժողովրդին մարդասիրական մասնագիտական օժանդակություն ցուցաբերելու նպատակով այսօր, փետրվարի 8-ին, հումանիտար ականազերծողներից, բժիշկներից և նրանց անմիջական անվտանգությունն ապահովող հայ մասնագետներից բաղկացած խումբը (ընդհանուր՝ 83 անձ) ժամանել է Սիրիայի Արաբական Հանրապետություն (ք.Հալեպ)։

Политика 15:17 08/02/2019 В мире
В Москве состоялись переговоры глав военных ведомств России и Армении, сообщает Департамент информации и массовых коммуникаций Министерства обороны Российской Федерации.
В ходе встречи, носившей дружественный и конструктивный характер, генерал армии Сергей Шойгу поблагодарил своего армянского коллегу Давида Тонояна за участие в оказании гуманитарной помощи Сирии.
«Хотел бы выразить признательность за оказание гуманитарной помощи Сирии. Вы первыми откликнулись на наш призыв по оказанию помощи сирийскому народу», –– подчеркнул Сергей Шойгу.
Глава Минобороны РФ отметил, что особенно важным это стало для сирийских детей, которые давно не видели нормальной мирной жизни и по 5-7 лет не ходили в школу.
«Это, конечно, стало существенным вкладом в налаживание нормальной жизни в Сирии», –– отметил Сергей Шойгу.
В свою очередь Давид Тоноян также поблагодарил российскую сторону за содействие в Сирии.
«Выражаю огромную благодарность за помощь, оказанную Россией, особенно Министерством обороны и вами лично, в организации нашей гуманитарной помощи Сирии. Вы внесли большой вклад», –– сказал он.
По убеждению главы Минобороны Армении, деятельность России в Сирии идет на благо постконфликтного восстановления страны.
«И я считаю, что наше участие в этой гуманитарной операции очень важно. Важна помощь сирийскому народу, частью которого является армянская диаспора», –– добавил Давид Тоноян.