Հասարակություն 10:01 12/02/2019 Աշխարհում
Սիրիական Հալեպ քաղաքում պատերազմից հետո բացվել է առաջին ավտոդպրոցը։ Ռիա նովոստիի հաղորդմամբ` թեպետ այն մասնավոր է, բայց պետությունն ակտիվորեն օգնում է, քանի որ հետաքրքրված է, որ երիտասարդ սիրիացիները հետևեն և իմանան ճանապարհատրանսպորտային կանոնները։
Ավտոդպրոցի տնօրեն Ասմիր Նավային պատմել է, որ պետությունը սուբսիդավորում է իրենց աշխատանքը, տալիս է բենզին ուսումնական մեքենաների համար, խոստացել է մոտ ժամանակները վարժանքների նոր տարածք տրամադրել։
Նա ասել է, որ մինչև պատերազմը դպրոցն ունեցել է իր շենքը, ուսումնա-վարժական հարթակը, 20 մեքենա, որից կարողացել են փրկել միայն ութը, որով էլ այժմ աշխատում են։ Հետաքրքիրն այն է, որ սովորեցնողների 70 տոկոսը կանայք են։
Մինչև պատերազմը Սիրիայում ավտոդպրոցներում սովորելը պարտադիր չէր, շատերը ինքնուրույն էին սովորել մեքենա վարել։ Բայց պետությունը պատերազմի ավարտից հետո օրենք է ընդունել, որի համաձայն պարտադիր է, որ մարդիկ սովորեն ավտոդպրոցներում՝ հույս ունենալով  ապագայում փոխել տեղի վարորդների սովորությունները, որոնք բնորոշ են Մերձավոր Արևելքի երկրներից շատերին։

Общество 10:58 12/02/2019 В мире
Первая послевоенная школа для обучения водительскому мастерству молодых людей открылась в сирийском Алеппо. Информацию передает РИА Новости.
«Курс обучения длится около месяца и включает в себя как теоретические, так и практические занятия», – рассказал директор автошколы Самир Навай.
«Цены в автошколе держаться минимальные, учитывая материальное положение основной части населения», – добавил он. В том числе и поэтому, по его словам, отбоя в желающих пройти курс обучения на сегодня нет.
Несмотря на то, что автошкола частная, ей активно помогает государство, заинтересованное в том, чтобы научить молодых сирийцев соблюдать правила дорожного движения. «Государство субсидирует нашу работу, выделяет бензин для учебных машин и обещает в скором времени предоставить нам новую тренировочную площадку», – отметил директор.
Он рассказал, что до войны у школы было и свое здание, и своя учебно-тренировочная площадка. «А еще 20 машин, из которых нам удалось спасти всего восемь, на них сейчас и работаем», – добавил Навай.