Հասարակություն 13:35 13/02/2019 Հայաստան
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն աշխատանքային այցով կմեկնի Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն՝ մասնակցելու Մյունխենի անվտանգության համաժողովի բացման պաշտոնական արարողությանը: Այս մասին հայտնում են նախագահի աշխատակազմից:
Մյունխենի անվտանգության միջազգային համաժողովը հեղինակավոր և ազդեցիկ հարթակ է, որն ամեն տարի մեկ հարկի տակ է հավաքում աշխարհի բազմաթիվ պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների, քաղաքական, հասարակական գործիչների, դիվանագետների, անվտանգության ոլորտի փորձագետների: Ներկայացուցչական այդ համաժողովում քննարկվում են միջազգային անվտանգությանն առնչվող հարցեր, որոնք արտացոլում են տվյալ ոլորտի արդի մարտահրավերները:
Համաժողովի շրջանակում նախագահ Արմեն Սարգսյանը մի շարք հանդիպումներ կունենա տարբեր երկրների իր գործընկերների և բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաների հետ:
Աշխատանքային այցի ընթացքում Հանրապետության նախագահը կայցելի նաև Գերմանիայի հնագույն՝ Հայդելբերգի համալսարան, որտեղ հանդես կգա ելույթով, ապա կպատասխանի ներկաների հարցերին: Նախագահ Արմեն Սարգսյանն այցի ընթացքում կհանդիպի նաև գիտական և գործարար շրջանակների հետ, կայցելի Եվրոպական հարավային աստղադիտարան (European Southern Observatory), որն աստղագիտական հետազոտություններ իրականացնող աշխարհի խոշորագույն կենտրոններից է:

Политика 14:34 13/02/2019 В мире
Президент Армении Армен Саркисян отправится в Германию с рабочим визитом – для участия в официальной церемонии открытия Мюнхенской конференции по безопасности. Об этом сообщает пресс-служба президента Армении.
Мюнхенская конференция по безопасности – авторитетная и влиятельная площадка, на которой ежегодно собираются главы многочисленных государств мира и правительств, политические и общественные деятели, эксперты сферы безопасности. На этой конференции обсуждаются вопросы, касающиеся мировой безопасности, которые отражают актуальные вызовы данной сферы.
В рамках конференции президент Армен Саркисян проведет ряд встреч с коллегами из разных стран и другими высокопоставленными должностными лицами.
Президент также посетит старейший в Германии Гейдельбергский университет, где выступит с речью, затем ответит на вопросы присутствующих.
Запланирована встреча Саркисяна с представителями научных и бизнес-кругов и посещение Европейской Южной обсерватории (European Southern Observatory) – крупнейшего в мире центра по астрономическим исследованиям.