Իրավունք 13:47 14/02/2019 Հայաստան
Փաստաբանները տարբեր պատճառներով չեն ցանկանում մեկնաբանել Ազգային Ժողովում վարչապետ Փաշինյանի հայտարարությունը, ըստ որի՝ «եթե մարդը չի կարողանում ապացուցել, որ գույքը ձեռք է բերել օրինական ճանապարհով, այդ գույքը համարվում է ապօրինի: Կառավարությունը քննարկում է առանց մեղադրական դատավճռի գույքի նկատմամբ բռնագանձում տարածելու մեխանիզմ»։
Փաստաբան Նորայր Նորիկյանը կսպասի՝ հայտարարությունը նախագիծ դառնա, որպեսզի կարողանա ավելի հիմնավոր խոսել։ Մեկ այլ փաստաբան կառավարության ղեկավարի հայտարարությունը «մառազմ» որակեց, այլ բան ասել չցանկացավ։
Արցախի Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան, Հայաստանի արդարադատության նախկին փոխնախարար Ռուբեն Մելիքյանը Panorama.am-ի  հետ զրույցում շատ լուրջ անհանգստություններ առաջացնող որակեց հիշյալ հայտարարությունը։
«Գործ ունենք մի երևույթի հետ, որը չի կարելի մակերեսային դիտարկել։ Իհարկե, տարբեր երկրներում կան հակակոռուպցիան բնույթի մեխանիզմներ, որոնք իրենց մեջ պարունակում են գույքի ծագման վերաբերյալ հարցադրումներ։ Բայց այն ձևակերպումները, որոնք տրվեցին վարչապետ Փաշինյանի կողմից, իմ պատկերացմամբ, չեն կարող որևէ կերպ համապատասխանել միջազգային փորձին»,-ասաց Մելիքյանը։
Նա մանրամասնում է, եթե խոսվում է մեղավորության կանխավարկածի մասին, ապա անմեղության կանխավարկածի ծավալի հաղթահարմանն է դա վերաբերում, այսինքն, ի՞նչ է պետք, որ հաղթահարվի անմեղության կանխավարկածը, և ոչ թե ի սկզբանե անձը պարտավոր լինի ապացուցել որոշակի հանգամանքներ։
«Եթե դրված չեն ինչ-որ նախնական փաստեր, որոնց հիման վրա նոր կարելի է անձին հարցնել, թե որտեղի՞ց նրան գույքը, գումարը, ապա մենք գործ ենք ունենալու մարդու իրավունքների համատարած խախտման ու կոռուպցիայի հետ, քանի որ հարց է առաջնալու, իսկ որտեղի՞ց պետք է սկսել և որտե՞ղ ավարտել։ Սա շատ լուրջ երաշխիքներ պահանջող համակարգ պետք է լինի»,-ասաց Մելիքյանը։
Փաշինյանի հայտարարությունը իրավաբանին հիմք է տվել կարծելու, որ ցանկացած մարդուց կարող են հարցնել իր գույքի ձեռքբերման աղբյուրները։ Սա էլ իր հերթին հարցերի շարք է ծնում՝ ովքե՞ր են լինելու այդ հարցնողները, ինչպե՞ս են որոշվելու առաջնահերթությունները, ինչպե՞ս է իրականացվելու վերահսկողություն դրա նկատմամբ։
«Այս մեխանիզմը, չգիտեմ ովքեր են Փաշինյանին հավաստիացրել, որ մարդու իրավունքների եվրոպական համակարգի հետ համահունչ է, բայց ես վստահ եմ, այն կերպ, ինչպես ներկայացվեց վարչապետի կողմից, համահունչ լինել չի կարող։ Ես կարծում եմ, գործ ունենք մոտավորապես համընկնող փաստերի իրավիճակի հետ, այսինքն, այո, կա ինչ-որ մեխանիզմ, բայց դա ամենևին այնպիսին չէ, ինչպես նկարագրված է Փաշինյանի հայտարարության մեջ»,-կարծիք հայտնեց Մելիքյանը՝ ավելացնելով, ցանկալի կլինի, որ մինչ հայտարարությանը նախագծի տեսք տալը շատ ուշադիր ուսումնասիրեին եվրոպական մոդելը։
Փաստաբան Լուսինե Վիրաբյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց՝ վարչապետի հայտարարությանը պետք է հետևեն մասնավորեցումներ, մանրամասներ, հակառակ դեպքում այն մի շարք մտահոգություններ ու հարցեր է առաջացնում։
«Նախ տերմինաբանության ու սխալ մեկնաբանման խնդիր կա, ի՞նչ է նշանակում ապօրինի գույք, ինքնակա՞մ կառույցի մասին է խոսքը, առանց նոտարական գործարքի ձեռք բերված գո՞ւյքն է, որի համար վճարել են օրինական ճանապարհով ձեռք բերած միջոցներից։ Սա մեկնաբանման խնդիր ունի»,-ասաց նա։
Փաստաբանի խոսքով, հայտարարությունը մտահոգություն է առաջացնում  նաև անմեղության կանխավարկածի առումով։ Մասնագետի համոզմամբ,  դատարանը պետք է մի քանի փաստերի համակցմամբ հաստատված համարի տվյալ երևույթը, տա հստակ պատասխան արդո՞ք գույքը ձեռք է բերվել ապօրինի եղանակով, թե՞ ուղղակի չեն կատարվել համապատասխան գրանցումները, գուցե խարդախությամբ ձեռքբերված գո՞ւյքի մասին է խոսքը։
«Ուղղակի ասել, գույքը ձեռք է բերվել ապօրինի և պետք բռնագանձվի, բնականաբար սխալ է, խախտվում է Եվրոպական կոնվենցիայով սահմանված սեփականության իրավունքը։ Նաև Սահմանդրության հետ կապված խնդիր կարող ենք ունենալ»,-ասաց փաստաբանը։
Վիրաբյանն ընդգծում է, բացի դատարանից ոչ վարչապետը, ոչ օրենսդիր ու այլ մարմին, իրավունք չունեն բռնագանձում տարածել որևէ մեկի գույքի կամ այլ սեփականության նկատմամբ։
«Գուցե դատավարության ընթացքում լրիվ այլ ապացույցներ են ի հայտ գալիս։ Այսինքն, պետական մակարդակով առանց մեղադրական ակտի բռնագանձում կատարելու մասին հայտարարություն անելն ուղղակի նմանվում է  սովետական կարգերի մտածելակերպին, երբ դու ունես մյուսներից ավելի շատ գույք, ուրեմն դա պետք է ընդհանրականացվի։ Չի կարելի նման բան ասել, պետք է լինի ապացույցների վրա հիմնված վճիռ։ Ես հասկանում եմ, որ վարչապետն իրավաբանական կրթություն չունի, բայց ունի խորհրդականներ, որոնք ունենք իրավաբանական կրթություն։ Ուղղակի եզրույթ արտահայտել «ապօրինի ձեռքբերված գույք» ու ընդհանրականացնել բոլորի համար, կարծում եմ օրենքի ու մարդու իրավունքների խախտում է»,-ասաց Լուսինե  Վիրաբյանը։

Право 15:00 14/02/2019 Армения
Адвокаты Лусине Саакян, Ерванд Варосян, Норайр Норикян по разным причинам не хотят комментировать озвученное в Национальном Собрании заявление премьер-министра Армении Никола Пашиняна, согласно которому, «если человек не может доказать, что имущество было приобретено законным путем, то это имущество считается незаконным». Правительство обсуждает создание механизмов конфискации имущества без обвинительного приговора».
Норикян будет ждать, пока заявление станет проектом, чтобы иметь возможность говорить более обоснованно. Другой адвокат квалифицировал заявление главы правительства как «маразм», добавить чего-либо другое не пожелал.
Экс-омбудсмен Арцаха, бывший заместитель министра юстиции Армении Рубен Меликян в беседе с корреспондентом Panorama.am назвал данное заявление главы правительства вызывающим очень серьезную обеспокоенность.
«Мы имеем дело с явлением, которое нельзя рассматривать поверхностно. Конечно, в разных странах существуют антикоррупционные механизмы, которые содержат вопросы о происхождении собственности. Но формулировки, использованные премьер-министром Пашиняном, на мой взгляд, никак не могут соответствовать международному опыту», –сказал Меликян.
Он поясняет: если говорится о презумпции виновности, то это касается преодоления «объема»презумпции невиновности, то есть того, что необходимо для преодоления презумпции невиновности, а не  чтобы изначально человек был обязан доказать определенные обстоятельства.
«Если нет постановки каких-то предварительных фактов, на основании которых можно спросить человека о том, откуда у него имущество, средства, то мы будем иметь дело с повсеместным нарушением прав человека и коррупцией, поскольку возникнет вопрос – а откуда следует начать и где нужно остановиться?Это должна быть система, требующая очень серьезных гарантий», – сказал Меликян.
Заявление Пашиняна дало адвокату повод полагать, что у любого человека могут спросить об источниках приобретения им имущества. Это, в свою очередь, порождает ряд вопросов: кто выступит в роли спрашивающих, как будут расставляться приоритеты, как будет лсуществляться надзор?
«Я не знаю, кто заверил Пашиняна, что этот механизм созвучен с европейской системой прав человека, но я убежден, что так, как представил это премьер-министр, не может быть созвучно. Я думаю, что мы имем дело с ситуацией приблизительно совпадающих фактов: иными словами, да, есть некоторый механизм, но это все вовсе не так, как описано в заявлении Пашиняна», – сказал Меликян, добавив, что было бы желательно очень внимательно изучить европейскую модель прежде, чем облечь данное заявление в форму проекта.
Адвокат Лусине Вирабян сказала в беседе с корреспондентом Panorama.am, что за заявлением премьер-министра должны последовать уточнения, детали, в противном случае возникает ряд вопросов, обеспокоенность.
«Во-первых, существует проблема терминологии и неправильного толкования. Что значат незаконное имущество, речь о самовольной постройке, имуществе, приобретенном без  нотариальной сделки, за которое заплатили приобретенными законнымпутем средствами? Это нуждается в комментарии», – сказала она.
По словам адвоката, это заявление также вызывает обеспокоенность по поводу презумпции невиновности. Как она указала, суд должен по совокупности нескольких фактов посчитать подтвержденным данное явление, дать четкий ответ на вопрос, было ли имущество приобретено незаконно или просто не были сделаны соответствующие регистрации, возможно, речь об имуществе, приобретенном путем мошенничества?
«Просто говорить, что имущество было приобретено незаконным путем и должно быть конфисковано, это, естественно, неправильно, нарушает право на собственность, установленное Европейской конвенцией. У нас также может быть проблема, связанная с Конституцией», – сказала адвокат.
Вирабян подчеркивает, что, кроме суда, ни премьер-министр, ни законодательный или какой-либо другой орган не имеют права применять конфискацию в отношении чьего-либо имущества или иной собственности.
«Возможно, во время судебного разбирательства будут выявлены совершенно другие доказательства. То есть сделанное на государственном уровне заявление о конфискации без обвинительного акта просто сродни мышлению при советских порядках: если у тебя больше собственности, чем у других, его следует сделать общим. Нельзя говорить такие вещи, должен быть основанный на доказательствах вердикт. Я понимаю, что премьер-министр не имеет юридического образования, но у него есть советники с юридическим образованием. Просто озвучивать определение «незаконно приобретенное имущество» и распространять на всех, полагаю, является нарушением с точки зрения закона и прав человека», – сказала Лусине Вирабян.