Եվրասիական փորձագիտական ակումբը ՀՀ տնտեսության զարգացման վիճակը 2018-ին գնահատում է բավարար
2018 թվականը Հայաստանի համար դժվար տարի էր այն իմաստով, որ բազմաթիվ քաղաքական իրադարձություններ իրենց էական ազդեցություն են թողել ընթացող տնտեսական գործընթացների վրա։ Լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց «Ինտեգրացիա և զարգացում» ՀԿ նախագահ, «Եվրասիական փորձագիտական ակումբ»-ի համակարգող Արամ Սաֆարյանը։
«Այս իրողությունների ֆոնի վրա Հայաստանի տնտեսության զարգացման վիճակը 2018 թվականին պետք է գնահատել բավարար, նույնիսկ լավ»,- նշեց նա։
Մասնավորապես, 2017 թ. հաջող ավարտի հետո, մոտավորապես 7,5 տոկոս ՀՆԱ աճի պայմաններում, 2018 առաջին եռամսյակում գրանցվել է ՀՆԱ-ի ռեկորդային աճ՝ 9,2 տոկոս, սակայն երկրորդ, երրորդ եռամսյակներում այդ ցուցանիշը սկսել է կամաց-կամաց նվազել։
«Դեռևս ողջ տարվա ՀՆԱ ցուցանիշը հրապարակված չէ, բայց, ինչպես մենք կանխատեսում էինք, այդ ցուցանիշը տարվա համար կազմելու 5,5-6 տոկոսի շրջանակներում»,- ասաց Ա. Սաֆարյանը։
Նա նշեց, որ այս իրողությունների ֆոնի վրա Հայաստանի տնտեսության զարգացման վիճակը 2018 թվականին պետք է գնահատել բավարար, նույնիսկ լավ։
Ա. Սաֆարյանի խոսքով, 2018-ին զարգացման կայուն ցուցանիշներ է արձանագրվել արդյունաբերական արտադրության ոլորտներում, առևտրի, ծառայությունների ոլորտներում։ Այս ոլորտներում 4-8 տոկոս աճ է արձանագրվել։
«Այս ֆոնի վրա շատ տպավորիչ է ԵԱՏՄ ներսում մեր արձանագրած ցուցանիշները։ Ռուսաստան Հայաստանից արտահանումը ավելացել է ավելի քան 20 տոկոսով։ Ռուսաստանից ներկրումն ավելացել է 10 տոկոսով»,- ասաց նա։
Բելառուսի հետ Հայաստանի առևտրատնտեսական համագործակցությունը 2018 ավելացել է 68 տոկոս, Ղազախստանի հետ՝ համարյա երկու անգամ։
«Մեր անկախության պատմության մեջ 2018-ին առաջին անգամ արտահանումն ավելի քան 2 միլիարդ 400 միլիոն դոլար ցուցանիշ է ցույց տվել»,- նշեց Ա. Սաֆարյանը։
Ասուլիսին ներկա տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր, «Եվրասիական փորձագիտական ակումբ»-ի անդամ, «Տնտեսական հետազոտությունների կենտրոն»-ի ղեկավար Աշոտ Թավադյանի խոսքով, փոքր տնտեսության ունեցող երկրի, ՀՀ համար, համար մեկ ցուցանիշը արտահանման ցուցանիշն է, արտահանում հարաբերած ՀՆԱ, ավելի կարևոր ցուցանիշ է քան ՀՆԱ ցուցանիշը։
«Եթե ուզում ենք ունենալ իսկապես էական տնտեսական զարգացում, մեր արտահանումը հարաբերած ՀՆԱ-ի պետք է հասցնել 50 տոկոսի, այսիքն պետք է գերազանցի 6 միլիարդը»,- ասաց տնտեսագետը։
Ա. Սաֆարյանն ասաց, 2019թ. Հայաստանը Եվրասիական տնտեսական միությունում ստանձնել է նախագահությունը:
«Այս տարին պետք է օգտագործել ամբողջությամբ՝ մեր երկրի շահերը ԵԱՏՄ-ում և դրանից դուրս ներկայացնելու համար»,- նշեց նա։
- Փաշինյանն առաջարկում է գյուղատնտեսությունում ժամանակավոր աշխատողներին չզրկել աղքատության նպաստից
- Հայաստանի ամբողջ տնտեսությունը կամ ախպեր ա, կամ ախպոր ախպեր. Փաշինյան
- Այնպես չէր, որ մեր տնտեսությունը «զոհված» էր. Բոստանջյանը կառավարության ծրագիրը լիրիկական է համարում
- ՀՀ տնտեսությունը պետք է լինի մեր ռազմավարական կարիքները սպասարկող. Նիկոլ Փաշինյան
- Գյուղատնտեսությունը բիզնես է, որը կարող է կարճ ժամանակում լուրջ հաջողություններ բերել. Գեղամ Գևորգյան

Экономика 15:15 16/02/2019 Армения
Евразийский экспертный клуб ситуацию с развитием экономики Армении в 2018 году оценивает удовлетворительно
2018 год был  для  Армении  трудным – в  том смысле, что на экономические процессы  существенное воздействие оказали  происходящие  в  стране  политические  события. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции председатель общественной организации «Интеграция  и развитие», координатор Евразийского экспертного клуба Арам Сафарян.
«На фоне этих реалий ситуацию с развитием экономики Армении в 2018 году нужно оценить как удовлетворительно, даже хорошо», – отметил он.
В  частности, после  успешного завершения  2017 года  (рост ВВП – приблизительно 7,5%), в  первом квартале 2018 года был отмечен рекордный рост ВВП – 9.2%. Однако во втором и третьем кварталах этот показатель стал постепенно снижаться.
«Пока годовой  показатель ВВП не опубликован, но, как мы и прогнозировали, этот показатель будет в  рамках 5,5-6%. На фоне  этой  реальности состояние  экономического развития  Армении в 2018 году следует оценить как удовлетворительное, даже хорошее», –  сказал Сафарян.
Как он указал, в 2018 году стабильные показатели развития в 2018 году были констатированы в сферах промышленного производства, торговли, услуг. В этих сферах рост составил 4-8%.
«На этом фоне весьма впечатляющими являются наши показатели внутри ЕАЭС. Экспорт из Армении в РФ увеличился на более 20%. Импорт из РФ увеличился на 10%», – отметил он.
Экономист, член Евразийского экспертного клуба Ашот Тавадян в свою очередь указал: для Армении, страны с небольшой экономикой, показателем номер один является показатель экспорта.
«Это даже более важный показатель, чем ВВП. Поэтому для обеспечения стабильного роста экономики Армении мы должны достичь до соотношения экспорт/ВВП в размере 50%, то есть свыше $6 млрд», – подчеркнул Тавдян.