Պորտուգալիայում համընդհանուր գործադուլ է
Պորտուգալիայում աղբ հավաքող չկա, հիվանդանոցների անձնակազմերի զգալի մասը չեն գնացել աշխատանքի, հարյուրավոր վիրահատություններ հետաձգվել են. երկրում համընդհանուր գործադուլ է։
Եվրանյուզի հաղորդմամբ, արհմիությունները պահանջում են կառավարությունից ավելացնել պետական աշխատողների աշխատավարձը։
«Մենք ավելի քիչ ենք վաստակում, քան 2010 թվականին։ Մեր ժամանակը գողանում են, մենք դրան այլևս չենք կարող դիմանալ»,- ասել է ակցիայի մասնակիցներից մեկը։
FENPROF արհմիության ղեկավարը հայտնել է, որ երկրում փակ է դպրոցների ավելի քան 90 տոկոսը, քանի որ ակցիաներին միացել են շատ ուսուցիչներ, ստիպված դասերը չեղյալ են հայտարարվել. «Դա շատ խորհրդանշական է։ Հիմնականում ուսուցիչները բողոքում են կրթության ոլորտում ֆինանսավորման կրճատման դեմ»։
Արհմիությունները հայտարարում են, որ ավելի քան 600 հազար պետաշխատողի աշխատավարձը 2009 թվականից չի բարձրացելլ։ 2011-ին դեֆլոտը կանխելու համար Լիսաբոնը ստիպված մի շարք խստացված միջոցների էր դիմել եվրագոտու երկրներից ֆինսական օգնության դիմաց։

Общество 18:38 16/02/2019 В мире
Всеобщая забастовка в Португалии. Школы закрыты. Коммунальщики не вывозят мусор. На работу не вышла значительная часть медперсонала больниц. Сотни операций отменены. Профсоюзы требуют от правительства увеличить зарплаты работников госструктур.
"Мы зарабатываем меньше, чем в 2010 году. Наше время разворовывают - мы этого терпеть больше не можем", - говорит участница акции.
"Более 90% школ по всей стране закрыты. К нашей акции присоединились столько педагогов, что в итоге уроки пришлось отменить. Это очень символично. Работники госучреждений, особенно учителя, протестуют против сокращения финансирования в сфере образования", - отмечает глава профсоюза FENPROF Марио Ногейра.
Профсоюзы заявляют, что зарплаты примерно 600 тысяч госслужащих не увеличивались с 2009 года. Чтобы предотвратить дефолт в 2011 году Лиссабон был вынужден принять ряд мер жесткой экономии в обмен на финансовую помощь стран еврозоны.