Հասարակություն 13:54 18/02/2019 Հայաստան
Մեկ նամականիշով նոր գեղաթերթիկ՝ նվիրված «Մեծանուն հայեր. Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան 150-ամյակը» թեմային
Այսօր Հովհաննես Թումանյանի թանգարանում, «Հայփոստ» ՓԲԸ-ի կողմից մարվել և շրջանառության մեջ է դրվել մեկ նամականիշով գեղաթերթիկ՝ նվիրված «Մեծանուն հայեր. Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան 150-ամյակը» թեմային:
«Հայփոստ» ՓԲԸ-ից հայտնում են, որ 1100 ՀՀ դրամ անվանական արժեքով գեղաթերթիկը տպագրված է Կանադայի «Lowe Martin Group» տպագրատանը՝ 20 000 տպաքանակով: Նամականիշի դիզայնի հեղինակն է «ՀայՓոստ» ՓԲԸ-ի գլխավոր դիզայներ Վահագն Մկրտչյանը:
Գեղաթերթիկի նամականիշի վրա պատկերված է հայ մեծանուն գրող, բանաստեղծ, ազգային և հասարակական գործիչ Հովհաննես Թումանյանը` իր ստեղծագործությունների և ձեռագրերի խորապատկերին: Նամականիշի վրա նաև տեղադրված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի լոգոտիպը, քանի որ Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան 150-ամյա հոբելյանը ընդգրկված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի՝ Հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների 2018-2019 թթ. օրացույցում:
Գեղաթերթիկի մարումն իրականացրել են ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Հակոբ Արշակյանը, ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը, ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Արտակ Ապիտոնյանը, «ՀայՓոստ» ընկերության Խորհրդի նախագահ Խուան Պաբլո Գեչիջյանը, ՀՀ Ֆիլատելիստների միության նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը:

Society 15:43 18/02/2019 Armenia
A new souvenir sheet with one stamp dedicated to the 150th anniversary of prominent Armenian writer Hovhannes Toumanyan was cancelled and put into circulation by HayPost CJSC in the premises of Hovhannes Toumanian museum on Monday, 18 February.
The souvenir sheet with nominal value of 1100 drams is printed in Lowe Martin Group printing house in Canada with the print-run of 20 000 pcs. The author of the souvenir sheet’s design is the chief designer of HayPost Vahagn Mkrtchyan, the company said in a press release.
The postage stamp of the souvenir sheet depicts the famous Armenian writer, poet, national and public figure Hovhannes Toumanyan against the background of his books and handwriting. The postage stamp also depicts the logo of UNESCO as the 150th anniversary of Toumanyan is included in the 2018-2019 UNESCO calendar of renowned people and important events.
The souvenir sheet was cancelled by Minister of Transport, Communication and Information Technologies of Armenia Hakob Arshakyan,  Minister of Education and Science Arayik Harutyunyan, Deputy Minister of Foreign Affairs Artak Apitonyan, Chairman of the Board of HayPost CJSC Juan Pablo Gechidjian and President of the Union of Philatelists Hovik Musayelyan.