Հասարակություն 10:45 20/02/2019 Արցախ
Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանը փետրվարի 20-ին շնորհավորական ուղերձ է հղել Արցախի վերածննդի օրվա առթիվ:
ԱՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության ներկայացրած ուղերձում ասված է.
Արցախի Հանրապետության իշխանությունների և անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ ձեզ Արցախի վերածննդի օրվա առթիվ:
1988-ի փետրվարի 20-ը մեր ժողովրդի համար պատմական օր էր, որը դարձավ տասնամյակներ շարունակ կուտակված դժգոհությունների ու բողոքի պոռթկումը, անարդարության, ճնշումների ու բռնությունների դեմ երկար տարիներ խմորվող պայքարի կիզակետը: Այդպես շարունակվել այլևս չէր կարող: Արցախցին դուրս եկավ հրապարակ՝ հանուն սեփական իրավունքների պաշտպանության, հանուն սեփական ճակատագիրն ինքնուրույն տնօրինելու, հանուն սեփական հողում ազատ ապրելու և հայ մնալու:
Հետագա զարգացումներն ապացուցեցին, որ մեր ընտրած ուղին ճիշտ էր: Բաքվի ու Սումգայիթի հայ բնակչության կոտորածները վերջնականապես ցույց տվեցին բռնատիրական Ադրբեջանի իրական դեմքն ու նպատակները, բացահայտեցին արցախահայությանը բնաջնջելու նրա հրեշավոր ծրագրերը:
Հայ ժողովուրդը միավորվեց, մեկ մարդու պես զենք վերցրեց և մեզ պարտադրված պատերազմում պաշտպանեց իր հողն ու պատմությունը, իր հավատքն ու արժանապատվությունը՝ կանխելով երկրորդ Ցեղասպանությունը և կերտելով փառավոր հաղթանակներ:
Արցախի վերածնունդը համայն հայության ամենանշանակալի հաղթանակներից է: Դա համազգային կամքի ու ոգու, ուժի ու միասնականության հաղթանակն է, հայրենիքին անսահման նվիրվածության և սեփական ուժերի հանդեպ հավատի հաղթանակը:
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ բոլորիս այս հիշարժան տոնի կապակցությամբ և մաղթում խաղաղություն, քաջառողջություն ու ամենայն բարիք:
Հավե՜րժ փառք նրանց, ովքեր իրենց կյանքը զոհաբերեցին՝ հանուն մեր ժողովրդի նվիրական իղձերի ու նպատակների, հանուն վեհ գաղափարների իրականացման»:

Society 10:58 20/02/2019 NKR
Artsakh Republic President Bako Sahakyan issued a congratulatory message on the Artsakh Revival Day celebrated on 20 February.
On behalf of the Artsakh Republic authorities and myself personally I extend the most heartfelt congratulations to you on the Artsakh Revival Day.
20 February 1988 was a historic day for our people, which became an outbreak of discontent and complaint shaped up over the decades, a focal point of the struggle woven for years against injustice, oppressions and violence. This could not last any more. The Artsakh people went out to the square to defend their rights, to take charge of their own destiny, to live freely on their own land and maintain their identity.
The subsequent developments proved that we had embarked upon the right path. The massacres of Armenians in Baku and Sumgait demonstrated once and for all the true character and intentions of tyrannical and dictatorial Azerbaijan, laid bare its hideous plans to annihilate the Armenians of Artsakh.
The Armenians united, took up arms, consolidated and defended their land and history, their faith and dignity in the war imposed on them, prevented the second Genocide and forged glorious victories.
The Artsakh revival is one of the most significant victories of the Armenians all over the world. It is the victory of nation-wide will and morale, the victory of justice and unity, the victory of boundless commitment to the Homeland and self-confidence.
I once again congratulate all of us on this memorable day and wish peace, good health and all the best.
Eternal glory to those who sacrificed their lives for the cherished dreams and goals of our people, for the realization of our lofty ideals!”