Ինքնահրկիզման փորձ կատարած քաղաքացին պնդում է՝ իրեն խոշտանգողներին չեն ցանկանում պատժել
Ոստիկանության նախկին սպա, Գյումրիի բնակիչ 54-ամյա Հարություն Պետրոսյանը փետրվարի 19-ին կառավարության շենքի դիմաց ի նշան բողոքի ինքահրկիզման փորձ կատարեց։ Բարեբախտաբար, դժբախտությունը կանխվեց, բայց քաղաքացուն այդ քայլին դրդած պատճառները չեն վերացվել։
Հ. Պետրոսյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց, այդ քայլին է գնացել «արդարադատության բացակայության, իր նկատմամբ իրականացվող քրեական հետապնդումների» պատճառով։ Կառավարությունից ասել են՝ 15 օր սպասեք, բայց ինչպես ասում են՝ շաբաթն ուրբաթից շուտ է եկել։
Այսօր նրան Հատուկ քննչական ծառայություն են կանչել, նախապես տեղեկացրել են, որ իրեն խոշտանգելու վերաբերյալ բողոքի հիման վրա հարուցված քրեական գործը կարճվելու է։ Թե ինչ հիմքով քաղաքացին չգիտի, բայց քրեական գործ հարուցելու հիմքը եղել էր, ինչպես ինքն է ներկայացնում, 2018-ի սեպտեմբերի 28-ին ոստիկանության Կումայրիի բաժնում իրեն ոստիկանության բարձրաստիճան անձանց կողմից խոշտանգելը։ Դրա հետևանքով Պետրոսյանը լուրջ վնասվածքներ է ստացել։
Գյումրիի բնակիչն ասում է՝ ամեն ինչ սկսել է դեռ 1996 թվականից, երբ ինքն աընդհատ տեսուչին դժգոհում էր էլեկտաէներգիայի համար վճարվող գումարի չափից, քանի որ համարում էր՝ իրենք ավելի քիչ են սպառում։ Նա մի քանի անգան տեսուչից վճարման կտրոն է պահանջել, սակայն կտրոնը չեն տվել, նրան պատժել են էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը դադարեցնելով։ 2017-ին էլ Պետրոսյանների ընտանիքին տեղեկացնում են, որ 5 մլն դրամի պարտք են կուտակել։
Բաժանորդը բողոքել է, ինչի հիման վրա գործ է հարուցվել յուրացման հատկանիշներով, ինքն էլ ճանաչվել է տուժող։
«Քրեական գործի քննության ժամանակ պաշտպանեցին ՀԷՑ ընկերությանը, գործը կասեցրեցին։ Ենթադրում եմ, թե ինչ պատճառներով»,-ասաց նա՝ ավելացնելով, որ դատախազության որոշումն էլ են բողոքարկել։
2017-ին մի օր ոստիկանության աշխատակիցները գալիս են Պետրոսյանի ընտանիք, տեղեկացնում, որ խուզարկելու են։
«Հարցրեցի՝ ի՞նչ հիմքով, ի՞նչ եք փնտրելու, զե՞նք եք ման գալիս։ Ասացին՝ խուզարկելու ենք, տեսնենք, կտրոններ կա՞ն։ Ասեցի, չհասկացա, եթե կտրոն է պետք, ընկերության հաշվապահությունից չե՞ն կարող տալ։ Նստեցինք, զրուցեցինք, գնացին, դե ես կտրոն չունեմ։ Գնացին։ Երկար ժամանակ ձենները դուրս չեկավ»,-ասում է նա։
Մինչ այդ Պետրոսյանի տան բակից մոտ 500 հազար դրամի շինանյութ են գողանում, որը պայմանագրային զինծառակող որդին գնել էր տուն կառուցելու համար։ Այստեղ էլ գործը հասնում է ոստիկանություն, Պետրոսյանը կրկին տուժող է ճանաչվում։ Էլի մի տարի հետո գործը կասեցվում է, չնայած նախկին ոստիկանը պնդում է, որ ինքը գտել է չարագործին, փորելիս գողի անձնագիրը գտել են իրենց հողամասում։
«Մինչև հիմա այդ մարդու անձնագիրը մեզ մոտ է։ Ես զանգեցի քննիչ Ալեքսանյանին, ասեցի՝ գտել եմ անձնագիրը, ասեց՝ ինձ պետք չի, վառի, թափի։ Ես էլ ասեցի՝ դրա իրավասությունը չունեմ, մենք իրար հետ խոսում ենք որպես իրավաբաններ։ Ես բողոք գրեցի, անձնագրի պատճենը կցեցի և ուղարկեցի կառավարություն, այնտեղից էլ դա ուղարկվել է Դատախազություն։ Ինձ կանչեցին, 2018-ի սեպտեմբերին եկա Երևան, նորից գործ հարուցվեց, ինձ ճանաչեցին տուժող»,-պատմում է նա։
Դուրս գալու ժամանակ դատախազությունում նրան հայտնել են՝ Գյումրի հասնես, կձերբակալվես։ Սա էլ մի ուրիշ պատմություն է։
«Կինս ուսուցչուհի է։ Դրանից մի քանի օր առաջ ես ու կինս գնում էինք, ես մի քանի մետր առաջ ընկած էի քայլում։ Փողոց ալվող տղամարդը հայհոյեց։ Կինս սաստեց, նա էլ հարձակվեց կնոջս վրա, հարվածեց, ես էլ տեղ հասա ու քանի որ բարդ վիրահատություն եմ տարել, հարվածներ հասցնել չէի կարող, կնոջս ընկած վիճակում տեսնելով, նրա պայուսակը վերցրեցի, տվեցի այդ մարդու գլխին։ Ես կարծում եմ, որ դա կազմակերպված բան էր, հրահրում։ Կինս ծնոտի փակ կոտրվածք ստացավ, ուղեղի ցնում, սալջարդ։ Կան բժշկական բոլոր թղթերը»,-ասեց նա։
Պարզվում է՝ պայուսակով տղամարդու գլխին խփելու հետևանքով տղամարդու աղիքն է պատռվել, մինչդեռ բժշկական փաստաթղթերի համաձայն, նույն օրը բժիշկը զննել է ու գրել՝ «ստամոքսը փափուկ է ու անցավ», ջերմաստիճանի, ճնշման բարձրացում չի ունեցել։
Ինչևէ, այդպես էլ եղել է, Երևանից Գյումրի է հասել, ոստիկանները ձերբակալել են, տարել ոստիկանության Կումայրու բաժին։
«Անցած տարի սեպտեմբերի 28-ին զրույցի ընթացքում ներս է մտնում բաժնի պետի տեղակալը, ես մեջքով եմ նստած, չեմ նկատում, ձախ աչքս վիրահատված է, չի տեսնում։ Մեկ էլ հարված զգացի գլխիս վրա, ինչի հետևանքով ճնշումս բարձրացավ, ոտքի եմ կանգնում, չեմ կարողանում։ Շաքար էլ ունեմ, դիմադրութուն ցույց տալ չեմ կարող։ Տեսնելով, որ վիճակս վատ է, շտապօգնություն են կանչում, բժիշկները տեսնում են հարվածի հետևանքով ստացած գլխիս վնասվածքը, ուզում են օգնություն ցույց տան, Կումայրիի ոստիկանության բաժնի պետ Արթուր Հակոբյանն ու նրա՝օպեր գծով տեղակալ Կարեն Գևորգյանը թույլ չեն տալիս օգնություն ցուցաբերել, ասում են՝ իրան բան չի լինի։ Ես վատանում եմ, կանչում են երկրորդ բրիգադը։ Ինձ տանում են ոստիկանության Մուշի բաժին, ձերբակալվածների պահման վայրի բաժնի պետն ինձ չի ընդունում։ Ասում է՝ դուք խփել եք, գնացեք, տեր եղեք։ Հաջորդ շտապօգնության բրիգադն ինձ շատ վատ վիճակով, պատգարակով տեղափոխում է հիվանդանոց։ Էս բոլորն ինչ պատմում եմ, նկարահանված է։ Գլխիս վնասվածքը հարցնում են, ինչի հետևանք է, ես պատմում եմ, էդ ամեն ինչը նաև բժշկական փաստաթղթերում կա»,-նկարագրեց քաղաքացին։
Մեկ օր հիվանդանոցում մնալուց հետո քաղաքացուն տեղափոխում են ՁՎՊ, ապա կալանավորում, տեղափոխում Վարդաշեն ՔԿՀ, 50 օր մնալուց հետո՝ նոյեմբերի 20-ին դատավոր Ազարյանը չի երկարացնում կալանքի ժամկետը, խափանման միջոց է ընտրվում գրավը։
«Քննիչն առաջարկեց, դիմում գրեմ, համաներում կիրառեն, ես հրաժարվեցի։ Բացարձակ համաձայն չեմ, քանի որ էդ մարդուն, որ իբր վիրահատել են, տասը օր հետո աղջիկս փողոցում տեսել է, նկարել է։ Բայց մասնագետները պնդում են, որ նման վիրահատությունից հետո այդ մարդը 10-15 օր հետո չի կարող դուրս գալ ու ման գալ։ Ես ասում եմ, գործը թող քննվի օրենքի սահմանում»,-ասաց նա։
Պետրոսյանն էլ իր հերթին է բողոք ներկայացրել, պնդել է, որ ծեծի գործով կնոջը ներգրավվեն ոչ թե վկա, այլ տուժող։ Հիմա ներգրավել են որպես տուժող, ասել են, իբր թեթև մարմնական վնասվածք է ստացել (118 հոդված), մինչդեռ ծանր է եղել՝ ծնոտի փակ կոտրվածք, սալջարդ, ուղեղի ցնցում։
«Էսօր կանչել են ՀՔԾ, որ Կումայրու բաժնում ինձ խոշտանգելու գործը կարճում են։ Գլխիս, ոտքիս վրա են եղել վնասվածքներ։ Բայց ես միջնորդելու եմ, որ քննեն վկաներին։ Այնտեղ եղել են որդիս, կինս։ Թե ոնց են հանել ինձ Կումայրու բաժնից, ինչ վիճակով են հանել տեսանյութերում էլ կան, ամեն ինչ ներկայացրել եմ, բայց հաշվի չեն առել, մինչև հիմա որևէ մեկին մեղադրանք չեն առաջադրել»,-նշեց քաղաքացին։
ՀՔԾ-ում Հարություն Պետրոսյանին սպասում են ժամը 15-ին։ Թե ինչպես կավարտվի հանդիպումը Panorama.am-ը կներկայացնի դրա ավարտից հետո։
Panorama.am-ը պատրաստ է ներկայացնել նաև ոստիկանության, ոստիկանության Կումայրու բաժնի ղեկավարների արձագանքը։

Совершивший попытку самосожжения перед зданием правительства Армении гражданин утверждает, что глумившихся над ним лиц не хотят наказывать
Бывший офицер Полиции, житель Гюмри 54-летний Арутюн Петросян 19 февраля в знак протеста напротив здания правительства Армении совершил попытку самосожжения. К счастью, удалось избежать трагедии, но подтолкнувшие гражданина на этот шаг причины не устранены.
А. Петросян в беседе с корреспондентом Panorama.am отметил, что пошел на этот шаг из-за «отсутствия правосудия, уголовного преследования в его отношении». В правительстве призвали подождать 15 дней, но как говорится – «суббота наступила раньше пятницы».
Сегодня его вызвали в Специальную следственную службу (ССС), заранее сообщили, что уголовное дело, возбужденное на основании жалобы о глумлении над ним, будет прекращено. На каком основании это будет сделано, гражданин не знает, но основанием для возбуждения уголовного дела было, по его словам, глумление над ним со стороны высокопоставленных лиц Полиции 28 сентября 2018 года в отделе полиции Кумайри. По его словам, вследствие этого он получил серьезные телесные повреждения.
Житель Гюмри утверждает, всё началось ещё с 1996 года, когда он постоянно жаловался инспектору в связи с выплачиваемой суммой на электроэнергию, поскольку был уверен, что они потребляют намного меньше. Он несколько раз потребовал у инспектора подтверждающий оплату чек, однако, чек так и не был предоставлен, его «наказали» прекратив подачу электроэнергии. В 2017 году же семье Петросянов сообщили, что у них накопился долг в размере 5 млн драмов.
Абонент пожаловался, на основании чего было возбуждено уголовное дело по признакам присвоения денежных средств, он был признан потерпевшим.
«Во время рассмотрения уголовного дела, защитили компанию “Электрические сети Армении”, дело было прекращено. Предполагаю, по каким причинам», – отметил он, добавив, что решение прокуратуры также было обжаловано.
В 2017 году сотрудники полиции пришли домой к Петросянам, сообщив, что будет проведен обыск.
«Спросил, на каком основании будет проведен обыск? Что они будут искать? Оружие? Ответили, что проведут обыск, посмотрят, имеются ли чеки об оплате. Я им ответил, что не понял, если нужен чек, то не могут ли они взять его у компании. Мы побеседовали, они ушли, у меня не было чека. Долгое время о них ничего не было слышно», – рассказал он.
До этого во дворе Петросяна была совершена кража строительных материалов на сумму 500 тысяч драмов, которые приобрел его сын – военнослужащий контрактной службы – для строительства дома. Данное дело дошло до Полиции, и Петросян был вновь признан потерпевшим. Отметим, что и это дело было прекращено спустя год, несмотря на то, что бывший полицейский утверждает, что он обнаружил паспорт злоумышленника во дворе.
«До сих пор паспорт этого человека находится у нас. Я позвонил следователю Алексаняну, сказал, что нашел паспорт, он мне ответил, мол, что паспорт им не нужен, можете сжечь или выбросить. Я же сказал, что у меня нет такого права, мы говорили друг с другом как адвокаты. Я написал жалобу, приложил копию паспорта и отправил в правительство, оттуда же документы были отправлены в Прокуратуру. Меня вызвали, в сентябре 2018 года я приехал в Ереван, снова было возбуждено уголовное дело, меня признали потерпевшим», – рассказывает он.
После того, как он вышел из прокуратуры, ему сообщили, что по прибытии в Гюмри он будет задержан. Но это уже другая история.
«Моя супруга – учительница. Несколькими днями до этого я прогуливался со своей супругой, шел тогда на несколько метров впереди. Подметающий улицу мужчина начал сквернословить. Моя супруга сделала ему замечание, он набросился на неё, увидев это, я подбежал, я перенес тяжелую операцию, посему не мог нанести ему серьезные удары, увидев жену в лежачем состоянии, взял её сумку и ударил этого мужчину по голове. Думаю, что это было заранее спланировано. Моя супруга получила закрытый перелом челюсти, сотрясение мозга, травмы», – отметил он.
Выяснилось, вследствие удара сумкой по голове, у мужчины разорвался кишечник, между тем, согласно медицинским справкам, в тот же день врач обследовал его и написал – «живот мягкий и безболезненный», повышения температуры или давления не наблюдалось.
Так или иначе, всё так и произошло, по прибытии в Гюмри, сотрудники Полиции задержали его, доставили в отделении Полиции Кумайри.
«28 сентября 2018 года во время разговора зашел заместитель начальника отдела, я сидел спиной, не заметил его, поскольку мой правый глаз оперирован, не вижу. И вдруг почувствовал удар по голове, вследствие чего у меня поднялось давление, я попытался встать, но не смог. У меня ещё и сахарный диабет, я не могу оказать сопротивление. Увидев, что моё состояние ухудшилось, они вызвали скорую помощь, врачи увидели полученную от удара травму, хотели оказать помощь, но начальник отдела полиции Кумайри Артур Акопян и его заместитель по оперативной части Карен Геворкян не позволили оказать помощь, сказали, мол, мне ничего не грозит. Мне становится хуже, они вызвали вторую бригаду скорой помощи. Меня доставили в отдел полиции Муша, но начальник места содержания задержанных не принял меня. Сказал, мол, вы его ударили, вы и позаботьтесь о нем. Следующая бригада скорой помощи в очень тяжелом состоянии, на носилках доставила меня в больницу. Всё, что я рассказываю, заснято на видео. В больнице спросили, следствием чего является травма головы, я рассказал, и всё это также зафиксировано в медицинских документах», – рассказал он.
Через день гражданина доставили в места содержания задержанных лиц, затем его арестовали, доставили в УИУ «Вардашен», спустя 50 дней нахождения в УИУ –20 ноября судья Азарян, не продлив срок ареста, избрал залог в качестве меры пресечения.
«Следователь предложил написать заявление, чтобы применили амнистию, но я отказался. Категорически не согласен, поскольку этого человека якобы прооперировали, но спустя 10 дней после этого моя дочь видела его на улице, сфотографировала. Но специалисты утверждают, что после проведения подобной операции этот человек не может выходить из дома, гулять. Сказал, чтобы дело рассматривалось согласно букве закона», – отметил он.
Петросян же в свою очередь представил жалобу, утверждал, чтобы супругу включили в дело не в качестве свидетеля, а потерпевшей стороны. Сейчас она проходит по делу в качестве потерпевшей, сказали, якобы она получила легкие телесные повреждения (118 ударов), между тем находилась в тяжелом состоянии: закрытый перелом челюсти, сотрясение мозга, травмы.
«А сегодня вызвали в ССС, чтобы сообщить, что дело о глумлении надо мной будет прекращено. Но повреждения были как на голове, так и ногах. Но я буду ходатайствовать, чтобы были допрошены также свидетели. Там был и мой сын, и супруга. На видеозаписи зафиксировано то, как меня забрали из отдела Кумайри, в каком состоянии я был, но этого никто не учел, до сих пор никому не выдвинуто обвинений», – отметил гражданин.
В ССС Арутюна Петросяна ожидают в 15:00 по местному времени. Как завершится встреча Panorama.am представил сразу после её завершения.