Հասարակություն 11:20 27/02/2019 Հայաստան
Ամեն տարի այս օրերին Հայաստանն ու Ադրբեջանը մտնում են քարոզչական պայքարի մեջ՝ Բաքու, Սումգայիթ, Խոջալու...։   Ամեն տարի այս օրերին նայում ենք հետ, գտնում ենք փաստեր, նորից հիշեցնում, թե ինչպես եղան  հայերի անխնա ջարդերը Բաքվում, Սումգայիթում։ Հիշեցնում ենք «Կոլցո» օպերացիան, որի պատճառով Արցախից կտրվեցին Շահումյանը, Գետաշենը...։
Ամեն տարի այս օրերին զինվորական կոփվածքի մարդիկ զգուշացնում են՝ զգույշ եղեք սահմաններին, զինվորներ ջան, թրքերը «Խոջալու» են հիշելու։
Ու այս օրերին էլ, չնայած Իլհամ Ալիևի «խաղաղասիրական ոգու» դրսևորման, ագրեսիան ակնհայտ է՝ 2019-ին կրկին «Երևան գրավել», կրկին՝ առանց չակերտների, սահմաններին ակտիվ գործողություններ։
«Ոչ միայն սպառազինությունների մեծաքանակ ներկրում, այլ նույնիսկ պատերազմի վերսկսման մասին հայտարարությունները հակասում են խաղաղ բանակցային գործընթացին: Մեծ թվով ցուցիչներ կան, որոնք նպաստում կամ ապահովում են խնդրի խաղաղ կարգավորման պրոցեսը: Ադրբեջանը մի կողմից փորձում է ցույց տալ, որ ջանքեր է գործադրում առաջնագծում հրադադարի ռեժիմի պահպանման ուղղությամբ, սակայն մյուս կողմից՝ նրա քայլերը առավել հիմնավորում են այն մտահոգությունները, որ պաշտոնական Բաքուն իրականում խնդրի կարգավորման այլ տարբերակի է նախապատրաստվում»,- «Նյուզ.ամ»-ին տված հարցազրույցում ասել է Արցախի նախագահի անվտանգության հարցերով խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանը։
Երեկ Սումգայիթի և Բաքվի ջարդերի 31-րդ տարելիցի և ի հիշատակ զոհերի՝ անցկացվեց «Հողեր չունենք տալու» կարգախոսով հանրահավաք։
Հավաքի մասնակիցները հավաքվել են Ծիծեռնակաբերդում` Սումգայիթի զոհերի հիշատակին նվիրված հուշաքարի մոտ, որից հետո երթով շարժվել դեպի Ազատության հրապարակ։
Ու ներքին գզվռտոցի սովոր հանրությունը անգամ այս առիթը օգտագործեց «հեղափոխական-հակահեղափոխական», ՀՀԿ-«Իմ քայլը», ներկա-անցած իշխանություններ, ... կասեի՝ «Մի կաթիլ» մեղր դարձրեց, բայց ոչ առիթը, ոչ հնարավոր, շատ հնարավոր սպասվելիքը սահմաններին  իհարկե թույլ չեն տալիս նման համեմատություն անել։
Զարմանալի է, ցավալի, որ ընդհանուր զոհերը, ընդհանուր Հայրենիքը, ընդհանուր թշնամին, ընդհանուր սկզբունքներն անգամ ի զորու չեն այսօր, համենայն դեպս՝ սոցցանցային ակտիվ հանրությանը, ստիպելու  լայնախոհ լինել, զուսպ լինել, վերլուծական լինել,  շուրջը նայելու, վեր բարձրանալ ամիսներ շարունակ տրվող սև-սպիտակ պարարտանյութից։
Լավ՝ հանրությունը ասենք հա, պարապ է ու գործազուրկ, բա իշխանությո՞ւնը։ Իշխանության ներկայացուցիչները, որ մութ լինի, լույս լինի պիտի կառուցողական մտածեն ու գործեն ու գրեն։

Общество 12:38 27/02/2019 Армения
Каждый год в эти дни Армения и Азербайджан активизируют пропагандистскую борьбу – из-за событий в Баку, Сумгаите, Ходжалу… Каждый год в эти дни обращаем взоры в прошлое, находим факты, вновь напоминаем, как произошли беспощадные погромы армян в Баку, Сумгаите.
Напоминаем операцию «Кольцо», в результате которой от Арцаха оказались отрезанными Шаумян, Геташен…
Каждый год в эти дни люди военной закалки предупреждают: дорогие военные, будьте осторожны на границах, турки будут вспоминать «Ходжалу».
И в эти дни, несмотря на проявление «миролюбивого духа» президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, агрессия очевидна – в 2019 году вновь звучат заявления о «захвате Еревана», вновь, без кавычек, активные действия на границах.
«Не только импорт большого количества вооружения, но и даже заявления о возобновлении войны противоречат мирному переговорному процессу. Существует большое количество показателей, которые обеспечивают или способствуют процессу мирного урегулирования конфликта. С одной стороны, Азербайджан пытается показать, что прилагает усилия в направлении сохранения режима прекращения огня на передовой, но, с другой стороны, его шаги убеждают нас в том, что официальный Баку на самом деле готовится к иному варианту решения вопроса», – сказал в интервью NEWS.am советник президента Арцаха по вопросам безопасности Тигран Абрамян.
Накануне, 26 февраля, в Ереване был проведен митинг «Не сдадим ни пяди земли», приуроченный к 31-й годовщине погромов армянского населения в Сумгаите и Баку.
Участники митинга собрались в мемориальном комплексе «Цицернакаберд» в Ереване, у мемориала, увековечивающего память жертв погромов в Сумгаите,  а оттуда шествием направились на Площадь Свободы.
И привыкшее к внутренней грызне общество даже этот повод использовало для противопоставлений «революционер-контрреволюционер», Республиканская партия Армении – блок «Мой шаг», нынешние-предыдущие власти… я бы сказала, превратив в басню «Капля меду».
Но ни повод, ни то, что возможно, очень даже возможно, ожидается на границах, конечно, не позволяют проводить подобные сравнения.
Удивительно, больно, что общие жертвы, общая Родина, общий противник, общие принципы даже не в силах сегодня заставить, по крайней мере, активных в соцсетях представителей общества, быть широко мыслящими, сдержанными, анализирующими, осмотреться по сторонам, встать выше применяемого месяцами темно-светлого удобрения.
Ладно, пусть общество – без дела и без работы, а власти? Представители власти, независимо от того, светло или темно, должны думать, действовать и писать конструктивно.
Так нет же, конфронтация за конфронтацией. И впереди еще 1 марта.
Порой так и хочется не быть журналистом и хотя бы не следить за этим сумасшедшим переполохом и отдалением друг от друга.