Կրթություն, գիտություն 12:33 28/02/2019 Հայաստան
Քվեարկության 14 դեմ, 13 կողմ արդյունքներով ԵՊՀ հոգաբարձունների խորհրդի նիստի օրակարգը չհաստատվեց։ Հաստատվելու համար անհրաժեշտ էր 16 ձայն։
Հիշեցնենք, որ օրակարգում մեկ հարց էր ընդգրկված՝ ԵՊՀ ռեկտորի աշխատանքը շարունակել չշարունակելու հարցը։
ԵՊՀ հոգաբարձունների խորհրդի նախագահ Գևորգ Մուրադյանը հայտարարեց՝ նիստը հետաձգվում է։
ԵՊՀ նախկին դասախոս, ԿԳ նախկին փոխնախարար, այժմ պատգամավոր Հովհաննես Հովհաննիսյանն իր ելույթում ասաց, իրենից ավելի ոչ մեկ չի կարող շահագրգռված լինել բուհերի՝ ինքնավարություն ունենալու հարցով։ Նա ասաց, Սիմոնյանի հետ ունեցել է ու կունենա լավ հարաբերություններ։
«Միշտ կոնտակտը պահել եմ։ Կարծում եմ, հարցի անհարկի քաղաքականացում տեղի ունեցավ։  Մամուլում այսօր տեսա մի ստահոդ հոդված իմ մասին, որ համալսարանից արտահոսք էր»,-ասաց նա՝ ավելացնելով, որ համալսարանի մոտ օրեր շարունակ իրականացվող ակցիաները ի շահ ռեկտորի չէին, առաջին հերթին վնասում էին համալսարանի ռեկտորի ու բուհի հեղինակությանը։
Լեզվի կոմիտեի նախագահ Դավիթ Գյուրջինյանն էլ իր ելույթում ասաց, եթե այսօր թողնենք, հեռանանք, հարցը դեռ եփվելու է։
«Քանի սկսել ենք շտակ խոսել, խոսենք։ Եվ շատ բան կբացվի։ Մենք տեսնում ենք համալսարանի ներկայացուցիչների զգացական ու միակողմանի ելույթները»,-ասաց նա։
Գյուրջինյանը նկատեց՝ անցյալի փառքին ապավինելը ճիշտ ճանապարհ չէ։ Նա առաջարկեց օրակարգում որևէ փոփոխություն չանել ու քվեարկել։
«Մենք չենք կարող հապաղել։ Կրկնում եմ, այս պահին այստեղ ընդհատել ու տուն գնալ, ճիշտ չէ»,-ասաց նա։
Գյուրջինյանի առաջարկին միացավ նաև խորհրդի անդամ  Հ. Դանիելյանը, ասաց՝ պետք է նորից քվեարկել։ Սրան էլ դեմ ելույթ ունեցան խորհրդի մյուս անդամները, առաջարկեցին ամփոփել։
Խորհրդի անդամ, ֆիզմաթ գիտությունների դոկտոր Գ. Հաջյանը մյուսներին էլ կոչ արեց՝ թողնել ջայլամի քաղաքականությունը, հստակ ասել, Արամ Սիմոնյանին ի՞նչ մեղքի համար են ուզում հեռացնել։
Հ. Դանիելյանը կրկնեց իր առաջարկությունը, օրակարգում ներառել երկու հարց՝ համալսարանում ստեղծված իրավիճակի քննարկումն ու ռեկտորի լիազորությունների դադարեցման հարցը։
Սա բարկացրեց ներկաներից մի քանիսին։ Դ. Ափոյանը բարձրաձայնեց. «Քննարկեցինք, քվեարկեցինք։ Հիմա ինչի՞ երկրորդ, երրորդ, տասներորդ անգամ քվեարկենք։ Մինչև ձեր ուզածը ստացվի՞։ Նա կրկնեց՝ դեմ է անձի վրա կենտրոնանալուն»։
Ամեն դեպքում Դանիելյանի առաջարկությունը դրվեց քվեարկության՝ 12 կողմ, 13 դեմ արդյունքով նիստը հայտարարեց ավարտված։

Общество 13:22 28/02/2019 Армения
Соотношением голосов 14 «против» и 13 «за» повестка дня заседания Совета попечителей Ереванского государственного университета не утверждена. Для утверждения необходимо 16 голосов «за».
Председатель Совета Григор Мурадян ранее отметил, что кворум обеспечен: в зале присутствует 31 из 32 членов. «В повестке дня 1 вопрос – проект решения о досрочном прекращении полномочий ректора ЕГУ», – сказал он.
После того, как повестка дня не была утверждена, Григор Мурадян заявил, что заседание откладывается.
Бывший преподаватель ЕГУ, бывший заместитель министра образования, ныне депутат Ованнес Ованнисян в своем выступлении сказал, что никто не может быть заинтересован в автономности высших учебных заведений больше него. Он отметил также, что у него были и будут хорошие отношения с ректором ЕГУ Арамом Симоняном.
«Я всегда поддерживал контакты. Думаю, что имела место ненужная политизация вопроса. Сегодня в прессе я увидел лживую статью обо мне», – сказал он, добавив, что акции, которые проводились в эти дни в вузе, были не в пользу ректора, они, в первую очередь, наносили ущерб репутации ректора и репутации университета.
Председатель Комитета по языку Давид Гюрджинян в свою очередь указал: если сегодня оставить все так и уйти, вопрос этот затянется.
Раз уж начали говорить открыто, продолжим. Многое откроется. Мы видим эмоциональные и односторонние выступления представителей университета», – сказал он.
Гюрджинян отметил, что полагаться на славу прошлого – неверный путь. Он предложил не вносить никаких изменений в повестку дня и провести голосование.
«Мы не можем откладывать. Я повторяю, неправильно сейчас делать паузу и расходиться по домам», – сказал он.
Предложение Гюрджиняна поддержал также член Совета Попечителей ЕГУ Г.Даниелян. Однако против повторного голосования выступили другие члены Совета, отметив, что нужно подвести итоги.
Члена Совета, доктор физико-математических наук Г.Аджян призвал присутствующих оставить «страусиную политику» и четко сказать, за какие грехи Арама Симоняна хотят отстранить с должности ректора ЕГУ.
Даниелян повторил свое предложение: включить 2 вопроса в повестку дня – обсуждение ситуации в университете и прекращение полномочий ректора.
Это возмутило некоторых из присутствующих. Д. Апоян отметил: «Мы обсудили и проголосовали. С какой стати мы должны голосовать во второй, третий, десятый раз? До тех пор, пока результат вас не устроит?» Он повторил, что выступает против того, чтобы сосредоточиться на человеке.
Тем временем, предложение Даниеляна было вынесено на голосование, соотношение голосов – 12 «за» и 13 «против». Заседание было объявлено закрытым.