Քաղաքական 10:11 01/03/2019 Հայաստան
Ստեղծված նոր իրավիճակում ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման նոր հնարավորություններ են բացվում, «Ամերիկայի Ձայն»-ին տված հարցազրույցում ասել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկյան նախկին համանախագահ, ներկայումս ռուսաստանյան իրավաբանական ընկերության աշխատակից դեսպան Ջեյմս Ուորլիքը։
«Կարծես թե, նախագահ Ալիևն ընդունում է, որ նոր հնարավորություններ են բացվել: Հավատացած եմ, այս պայմաններում համանախագահներն աշխատում են երկու պետությունների ղեկավարների միջև պաշտոնական գագաթաժողով կազմակերպելու ուղղությամբ»,-ասել է Ուորլիքը։
Պաշտոնաթող դեսպան Ուորլիքը, ով այժմ Վաշինգտոնում ներկայացնում է Վլադիմիր Պուտինի համակուրսեցու և ընկերոջ՝ Նիկոլայ Եգորովի կողմից հիմնադրված «Եգորով, Պուգինսկի, Աֆանասյեվ և գործընկերներ» ռուսական խոշորագույն իրավաբանական ընկերությունը, ընդգծում է, որ չի կիսում այն կարծիքը, թե Մոսկվան հետաքրքրված չէ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման մեջ։
«Երեք տարի համանախագահ աշխատելով ես դրա որևէ ապացույց չեմ տեսել: Ընդհակառակը, աշխատել եմ Ռուսաստանի կառավարության հետ, տեսել եմ նրանց հետաքրքրությունը կարգավորման գործում: Եվ ասեմ, որ դա տրամաբանական է. Ռուսաստանն ունի բազմաթիվ այլ խնդիրներ աշխարհում և չէր ցանկանա, որ իր սահմաններին, իր ավանդական բարեկամներ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտությունը սրվեր»,-ասել է Ուորլիքը։
Հիշեցնենք, ավելի վաղ Մինսկի Խմբում ԱՄՆ-ի նախկին այլ ներկայացուցիչ, պաշտոնաթող դեսպան Ռիչարդ Հոգլանդն ասել էր, որ Ռուսաստանում կան շրջանակներ, որոնք հետաքրքրված չեն ղարաբաղյան խնդրի լիարժեք կարգավորման մեջ, քանի որ դրա արդյունքում Կրեմլը կզրկվի Երևանի և Բաքվի վրա ազդեցություն գործադրելու կարևոր լծակից:
Դեսպան Ջեյմս Ուորլիքի խոսքով, ժամանակի ընթացքում ղարաբաղյան հակամարտությունը ոչ թե սառում է այլ դառնում է ավելի վտանգավոր: Ուստի, անհրաժեշտ է այն կարգավորել և, իր իսկ խոսքերով, օր առաջ ազատվել երկրների ապագան մշուշում թողնող ամպերից։
«Իսկ ձե՞ր կարծիքով, հայերի ևս մեկ սերունդ ցանկանում է ապրել այս ամպի տակ: Անշուշտ՝ ոչ: Նույնը վերաբերում է ադրբեջանցիներին՝ արդյոք կարծո՞ւմ եք Ադրբեջանի ժողովուրդը ցանկանում է այս խնդիրը փոխանցել հաջորդ սերունդներին: Անշուշտ՝ ոչ»,-ասում է նախկին համանախագահ Ուորլիքը։
Հակամարտության կարգավորման սկզբունքները Ջեյմս Ուորլիքի խոսքով հիմնականում անփոփոխ են և լավ հայտնի: Այժմ դրանք ընդգրկված են «Լավրովի ծրագիր» կոչվող հայտնի փաստաթղթում, որը, սակայն, դեսպան Ուորլիքը նախընտրում է չանվանել Սերգեյ Լավրովի անունով։
«Այդ սկզբունքները պետական գաղտնիք չեն: Կարգավորման ուրվագծերը քննարկվել են տարիներ շարունակ և կողմերից պահանջվում են համարձակ քայլեր՝ առաջ շարժվելու համար»,-ասում է Ջեյմս Ուորլիքը։

Politics 12:45 01/03/2019 Armenia
The change of government in Armenia presents new opportunities for the Nagorno-Karabakh (Artsakh) conflict settlement, former U.S. Co-Chair of the OSCE Minsk Group and Ambassador James Warlick said in an interview to Voice of America’s Armenian Service.
“It appears that [Azerbaijani] President Aliyev has accepted that there are new opportunities. I believe under such conditions the co-chairs are working on organizing an official summit between the leaders of the two countries,” he said.
Warlick, who is now a partner at Egorov Puginsky Afanasiev & Partners, a major Russian law firm co-founded by Putin’s close friend and classmate Nikolai Egorov, in the U.S., does not share the claims Moscow is not interested in the Karabakh conflict settlement.
“In my three years as a co-chair, I saw no facts of that. On the contrary, working with the Russian government, I saw their interest in the settlement process, which is logical. Russia is facing numerous other challenges worldwide and wouldn’t want an escalation of the conflict between its long-time friends Armenia and Azerbaijan close to its borders,” he said.
Earlier in February former U.S. Co-Chair of the Minsk Group Richard Hoagland stressed there are some Russian regions that have no interest in the full settlement of the conflict out of fear that the Kremlin would lose its leverage on Baku and Yerevan.
The former diplomat stressed the need to resolve the conflict which, according to him, is becoming more dangerous rather than frozen through the course of time.
“Do you think another generation wants to live under these clouds? Of course not. And the same in Azerbaijan: do you think the people in Azerbaijan want to leave with this issue for another generation? Of course not,” he said.
According to Warlick, the principles of the Karabakh conflict are mostly unchanged and well known, now included in the so-called “Lavrov program”, which, however, Warlick does not prefer calling after the Russian foreign minister.
“These are not state secrets. The outlines of the settlement have been discussed for many years and require bold steps from the sides to move forward,” he said.