Մշակույթ 14:22 02/03/2019 Հայաստան
Մայիսի 26-ին Կ.Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում կկայանա լեգենդար շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի ծննդյան 95-ամյակին նվիրված բացառիկ հուշ-երեկույթ։ Շանսոնիեի՝ «Քեզ համար Հայաստան» անունը կրող նախագիծն իրականացնում է Ֆրանսիայի «Շահբազյան» պրոդյուսերական կենտրոնն ու «Армцентр» ընկերությունը:
«Շառլ Ազնավուր անունին դիպչելը շատ վտանգավոր է։ Փորձել ենք անել լավագույնը, ամենաճաշակովը»,- ասում է ռեժիսոր Լուսինե Մարտիրոսյանը:
Նա նշեց, որ պարային որևէ բեմադրություն չի լինելու. «Տրամադրությունը լինելու է ազնավուրյան, փորձելու ենք լույսերով, երաժշտական դրամատուրգիայով ստեղծել այդ տրամադրություն, որ կարողանանք մեկուկես ժամ հանդիսատեսին պահել Ազնավուրի աշխարհում»։
Նախագծի համահեղինակ ֆրանսահայ Հայկ Շահբազյանի խոսքով, համերգին ելույթ ունենալու  համար մեծ ճանաչում ունեցող վեց  արտիստների են ընտրել՝ Պատրիկ Ֆիորի, Հելեն Սեգարա, Սլիման,  Քեիթ Ռեին, Լեա Կաստել, ֆրանսահայ Ռաֆֆի Արտո։ Նրանց նվագակցելու է Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը՝ Էդուարդ Թափչյանի գլխավորությամբ։
Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի տնօրեն Ռուզաննա Սիրունյանն ասաց, որ  Ֆիլհարմոնիկը նախատեսել էր Շառլ Ազնավուրի ծննդյան 95-ամյակի կապակցությամբ համերգ կազմակերպել, սակայն երբ ստացել են այս առաջարկը, մաեստոր Թոփչյանը համաձայնվել է՝ լսելով այդ մեծ երգիչների անունները։
«Իհարկե, խնդիրներ շատ կան, այդ երգիչները Ֆիլհարմոնիկի հետ առաջին անգամ են ելույթ ունենալ, ավելի էստրադային ոճի երգիչներ են։ Կարծում եմ՝ այս տարիներին նվագախումբը մեծ աստղերի հետ է ելույթ ունեցել,  այս նշաձողը  կհաղթահարի, կլինի գեղեցիկ երեկո։ Ազնավուրը եթե ներկա լիներ, կարծում եմ, նստած կլիներ օթյակում, կլսեր ու իր գոհունակությունը կհայտներ»,- ասաց Ռ. Սիրունյանը։

Culture 16:09 02/03/2019 Armenia
A concert dedicated to memory of the world-renowned French-Armenian chansonnier Charles Aznavour will take place on May 26 at Karen Demirchyan Sport Complex in Yerevan. The event, titled “For you, Armenia” is organized by French “Shahbazyan” and “Армцентр” production companies. The concert is dedicated to the 95th birthday anniversary of Charles Aznavour.
“Dealing with the name Aznavour is quite challenging. We have tried to make the best and most impressive,” Director Lusine Martirosyan told a press conference on Saturday, speaking of the preparation works of the event. In her words, no dance performances are planned at the event. “The evening will be dominated by Aznavour mood as we will try to pass it through lights and music dramaturgy to convey the Aznavour world to the audience,” Martirosyan said.
French-Armenian producer Hayk Shahbazyan, the co-author of the project, informed that the concert will feature six famous singers - Patrick Fiori, Helene Segara, Lea Castel, Slimane, Kate Rein, and French Armenian singer Raffi Arto.
The concert will be accompanied by Armenian National Philharmonic Orchestra conducted by Eduard Topchyan.
“The main challenge is that the invited singers will perform for the first time with the Philharmonic Orchestra, considering also they are pop singers. Over the past years the Orchestra has performed with number of stars, and I think it will overcome this issue as well to ensure a great event. If Aznavour were alive, he would definitely approve this initiative,” Ruzanna Sirunyan, the Director at the National Philharmonic Orchestra said.