Հասարակություն 17:03 06/03/2019 Հայաստան
Մինչ պատկան մարմինները փորձում են որոշել մեկ մյուսի մեղքի բաժինը, Երևանը շարունակում է մնալ աղբի մեջ
Երևանում աղբահանության մակարդակը շարունակում է հեռու լինել բավարար կոչվելուց։ Ասվածի ապացույցը համացանցում ոչ պատշաճ աղբահանության մասին քաղաքացիների կողմից շարունակ հրապարակվող լուսանկարներն ու դրանց ուղեկցող գրառումներն են։
Քաղաքացիները շարունակում են մեղադրել պատկան մարմիններին, իսկ Երևանի քաղաքապետարանն ու «Սանիթեք» ընկերությունը իրավիճակի մեղավոր մեկը մյուսին տեսնել։
Վերջերս «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում լուսանկարներ հրապարակվեցին Երևանի մի շարք վարչական շրջաններից, մասնավորապես՝ Նոր Նորքից, Դավթաշենից, Հալաբյան փողոցից, Ազատության պողոտայից, Քանաքեռ-Զեյթունից, որտեղ ոչ միայն լեփ-լեցուն աղբամաններ են պատկերված, այլև դրանց շրջակայքն է ողողված աղբով։
Նշենք, որ ըստ «Սանիթեք»-ի և քաղաքապետարանի միջև կնքված պայմանագրի՝ պետք է ութսուն տոկոսից ավելի չլցվի աղբամանը, սակայն այդ կետը մշտապես խախտվում է։
Խնդրի վերաբերյալ Panorama.am-ը զրուցեց թե քաղաքապետարանի և  թե «Սանիթեք» ընկերության հետ։
Քաղաքապետի մամուլի քարտուղար Հակոբ Կարապետյանն ասաց, որ իրենք ևս ֆիքսում են՝  աղբահանությունը բավարար կերպով չի իրականացվում։
«Ութսուն տոկոս  ստանդարտները չպահելու պատճառով է, որ քաղաքապետարանը պարբերաբար իր դիտողություններն է անում ընկերությանը։ Քաղաքապետարանը իրավական և փաստացի կարգավորման ձևեր է մշակում աղբահանության վիճակը հասցնելու այն մակարդակին, որին որ ձգտում է քաղաքի հանրությունը և քաղաքային գործող իշխանությունը։
Թե փողոցների սանմաքրման, թե աղբահանության ստանդարտների պահպանության հետ կապված քաղաքապետարանը պարբերաբար իր դիտողություններն է ներկայացրել։ Մենք արձանագրել ենք, որ «Սանիթեքը» չունի բավարար ռեսուրսներ և բավարար կարողություններ քաղաքի աղբահանությունը պատշաճ կերպով իրականցնելու համար»,- ասաց Կարապետյանը։
Իրավիճակի մասին փորձեցինք պարզաբանում ստանալ նաև աղբահանություն իրականացնող ընկերությունից, որտեղից խնդրեցին իրենց գրավոր հարցում ուղարկել։
Օրեր առաջ ուղարկված հարցերին, թե ինչու՞ է խախտվում պայմանագրի կետը, ինչու՞ աղբարկղերը չեն լվացվում, փողեցների լվացումն ինչպես է կատարվում, այսօր ստացանք հետևյալ պատասխանը. «Մեր ընկերությունն իրականացնում է աղբահանությունը Երևանի քաղաքապետարանի հետ կնքած պայմանագրի հիման վրա։
Աղբամանների լվացումը կարող է կատարվել միայն պատշաճ ջրահեռացման համակարգի առկայության դեպքում, ինչի առկայությունը Երևանի քաղաքապետարանը դեռևս չի ապահովել։ Փողոցների լվացումն ըստ պայմանագրի չի իրականացվում ձմեռային ամիսներին, տարվա մյուս ամիսներին պատշաճ կերպով իրականցվում է մեր ընկերության կողմից»։
Ինչ վերաբերում է տեխնիկայի և աղբամանների համալրմանը կամ վերանորոգմանը, ընրկերությունից նշում են, որ այն կիրականացվի շուտով՝ քաղաքապետարանի և Սանիթեքի միջև փոխադարձ համաձայնության վերջնականացումից հետո։
Ստացվում է, մինչ պատկան մարմինները փորձում են որոշել մեկ մյուսի մեղքի բաժինը, մայրաքաղաքաի հիմնական խնդիրներից մեկը շարունակում է այդպես էլ մնալ առանց լուծման։

Общество 18:51 06/03/2019 Армения
Пока мэрия Еревана и компания «Санитек» озвучивают обвинения в адрес друг друга, столица продолжает оставаться «в мусоре»
Уровень вывоза мусора в Ереване по-прежнему далек от того, чтобы называться удовлетворительным. Доказательством сказанному являются опубликованные в соцсетях фотографии, свидетельствующие о ненадлежащем уровне вывоза мусора в столице и сопровождающие их записи.
Граждане продолжают обвинять в этом правомочные органы, а мэрия Еревана и компания «Санитек» обвиняют в этом друг друга.
Недавно в соцсети Facebook были обнародованы фотографии из различных административных районов Еревана, в частности, Нор-Норка, Давиташена, улицы Алабян, проспекта Свободы, Канакер-Зейтуна, на которых изображены не только переполненные мусорные баки, но и территории вокруг баков.
Отметим, согласно заключенному между компанией «Санитек» и мэрией Еревана договору, мусорные баки не должны быть переполнены больше, чем на 80%, однако, данный пункт постоянно нарушается.
Корреспондент Panorama.am вокруг данной проблемы побеседовал как с представителями мэрии, так и компании «Санитек».
Пресс-секретарь мэра Еревана Акоп Карапетян отметил, что они также зафиксировали, что вывоз мусора находится не на должном уровне.
«Из-за несоблюдения показателя в 80% мэрия Еревана периодически делает замечания компании. Мэрия разрабатывают юридические и фактические регулировки для доведения вывоза мусора до такого уровня, к которому стремится общество и действующие городские власти.
Мэрия Еревана периодически представляет замечания компании, как по части санитарной очистки улиц, так и соблюдения стандартов вывоза мусора. Мы зафиксировали, что компания “Санитек” не имеет достаточных ресурсов и достаточных возможностей для осуществления вывоза мусора на должном уровне», – отметил А. Карапетян.
Корреспондент Panorama.am попытался получить разъяснения в связи с сложившейся ситуацией также от компании «Санитек», занимающейся вывозом мусора в Ереване, где попросили направить им письменный запрос.
На отправленные днями ранее вопросы, в частности о том, по каким причинам нарушается вышеуказанный пункт договора, почему не проводится мойка и дезинфекция мусорных баков, как именно осуществляется очистка улиц, сегодня в редакцию поступил следующий ответ: «Наша компания осуществляет вывоз мусора на основании заключенного с мэрией Еревана договора.
Мойка мусорных баков может осуществляться только в случае наличия надлежащей системы по отводу воды, наличие которой мэрия Еревана до сих пор не обеспечила. Очистка и мытье улиц, согласно договору, не осуществляется в зимние месяцы, а в остальные сезоны наша компания осуществляет это надлежащим образом».
Что касается дополнительного ремонта или оснащения техникой и новыми мусорными баками, из компании отмечают, что этот процесс будет начат в скором времени после достижения окончательного согласия между мэрией Еревана и компанией «Санитек».
Выходит, пока правомочные органы пытаются решить, кто из них виноват, одна из основных проблем столицы продолжает оставаться нерешенной.