Փոփոխություններ՝ «Երիտասարդ ընտանիքին` մատչելի բնակարան» պետական ծրագրում
Գործադիրի այսօրվա նիստում հաստատվեց «Երիտասարդ ընտանիքին` մատչելի բնակարան» պետական նպատակային ծրագրում նախատեսված փոփոխությունների ու լրացումների նախագիծը:
Սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարի պարտականությունները կատարող Գաբրիել Ղազարյանը ներկայացնելով փոփոխությունները՝ նշեց, որ Հայաստանում երիտասարդ ընտանիքները բնակարանների կարիք ունեն և այս նախագծով նախատեսվող փոփոխությունների նպատակն է նրանց համար մատչելի դարձնել բնարականների ձեռքբերումը:
Նրա խոսքով՝ ծրագրի շրջանակում վարկավորմամբ են զբաղվում 19 ֆինանսական կազմակերպություններ` 14 բանկ և 5 վարկային կազմակերպություն: 2018 թվականի նոյեմբերի 14-ի դրությամբ տրվել է 3630 վարկ (1902 վարկ Երևանում, 1728՝ ՀՀ մարզերում), որոնց ընդհանուր պայմանագրային ծավալը կազմել է շուրջ 30 մլրդ 158 մլն ՀՀ դրամ (19 մլրդ 488 մլն ՀՀ դրամ Երևանում, 10 մլրդ 670 մլն՝ ՀՀ մարզերում):
Անդրադառնալով փոփոխություններին՝ Գաբրիել Ղազարյանն ասաց, որ տարիքային շեմին ներկայացվող պահանջները՝ ամուսիններից յուրաքանչյուրին ներկայացվող մինչև 35 տարվա սահմանափակումը հանվում է և թողնում են միայն գումարային 70 տարվա տարիքի սահմանափակումը:
Առաջարկվող փոփոխություններով ծրագրի շահառուներին նաև հնարավորություն է ընձեռվելու բնակարան ձեռք բերել 7,5 % տոկոսադրույքով՝ նախկին 9,5%-ի փոխարեն, կանխավճարն էլ կկազմի բնակարանի արժեքի առնվազն 7,5%-ը, իսկ մարման ժամկետը կերկարաձգվի մինչև 30 տարի: Բացի այդ, բարձրացվել է ձեռք բերվող բնակարանի արժեքը՝ հասնելով մինչև 30 մլն դրամի:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ սրանով բարելավվում է երիտասարդ ընտանիքների կողմից բնակարան ձեռք բերելու պայմանները:
«Ամուսններին յուրաքանչյուրին ներկայացվող մինչև 35 տարեկան լինելու սահմափակումը վերացնում ենք, ինչը նշանակում է, որ Հայաստանում պաշտոնապես բարձրացնում ենք երիտասարդ համարելու շեմը, հիմա կարող է երիտասարդ համարվել ոչ միայն մինչև 35, այլ 40, 45 տարեկանը: Ամուսինների տարիքի գումարը 70 տարեկան նորմալ է, այսինքն՝ ամուսիններից մեկը կարող է լինել 50 տարեկան, մյուսը՝ 20 և ընտանիքը կհամարվի երիտասարդ, ինչը կարծում եմ շատ կարևոր նվաճում է: Մենք կարող ենք պաշոնապես արձանագրել, որ նախնական հաշվարկներով, 50 տարեկանները Հայաստանում այլևս համարվում են երիտասարդ, ինչի կապակցությամբ բոլոր ներկա հիսուն տարեկաններին շնորհավորում եմ», - կատակեց Նիկոլ Փաշինյանը:

Экономика 18:52 07/03/2019 Армения
На сегодняшнем заседании правительства Армении утвержден проект внесения изменений и дополнений в государственную целевую программу «Доступное жилье молодым семьям».
Исполняющий обязанности министра спорта и по делами молодежи Габриел Казарян, представляя изменения, отметил, что молодые семьи в Армении нуждаются в квартирах и цель предлагаемых по данному проекту изменений заключается в том, чтобы сделать доступным для них приобретение квартир.
По его словам, кредитованием в рамках программы сейчас занимаются 19 финансовых структур – 14 банков и 5 кредитных организаций. По состоянию на 14 ноября 2018 года в Армении выдано 3630 ипотечных кредитов в рамках этой программы. Из них 1902 выдано в Ереване, 1728 – в регионах.
Обратившись к изменениям, Г. Казарян отметил, что ограничения на возраст каждого из супругов в 35 лет более не действует и вводится понятие суммарный возраст – 70 лет.
По его словам, снижена также ставка кредита 7,5% вместо 9,5%, а предоплата составит 7,5% от стоимости квартиры, срок погашения кредита продлен до 30 лет.  Отмечается также, что повышена стоимость приобретаемой квартиры – до 30 млн драмов.
В свою очередь премьер-министр Армении Никол Пашинян отметил, что таким образом значительно улучшаются условия приобретения квартир молодыми семьями.
«Мы также устраняем возрастной ценз, устанавливающий, что каждый из супругов должен был быть не старше 35 лет. Иными словами, один из супругов может быть 50-ти лет, а другой – 20-ти», – отметил он.