Տնտեսություն 12:00 08/03/2019 Հայաստան
2019թ. փետրվարին հունվարի համեմատ հանրապետությունում արձանագրվել է սննդամթերքի և ոչ ալկոհոլային խմիչքի 1.7% գնաճ, ինչի վրա իր անմիջական ազդեցությունն է թողել մրգի և բանջարեղենի՝ համապատասխանաբար 1.7% և 7.4% գնաճը:
ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալների համաձայն, բանջարեղենի ապրանքախմբում 2019թ. փետրվարին 2018թ. փետրվարի համեմատ արձանագրվել է 5.6%, իսկ 2019թ. հունվարի համեմատ` 7.4% գնաճ:
2019թ. փետրվարին հունվարի համեմատ մրգի և բանջարեղենի ապրանքախմբերի ընդհանուր գնաճը կազմել է 5.3%:
Վերը նշված ապրանքախմբերը սպառողական զամբյուղում ունենալով 9.08% տեսակարար կշիռ, նշված ժամանակահատվածում նպաստել են սպառողական գների ընդհանուր մակարդակի աճին 0.5 տոկոսային կետով:
2019թ. փետրվարին հունվարի համեմատ հանրապետությունում ալկոհոլային խմիչքի և ծխախոտային արտադրատեսակների գներն էլ աճել են 0.4%-ով, իսկ շաքարի և շաքարավազի, ոչ ալկոհոլային խմիչքի ապրանքախմբերում գների մակարդակը նախորդ ամսվա համեմատ մնացել է անփոփոխ:

Economy 15:08 08/03/2019 Armenia
Armenia saw a 1.7% rise in food and non-alcoholic beverage prices in February against January 2019, directly influenced by 1.7% and 7.4% increases in fruit and vegetable prices, respectively, according to the latest figures unveiled by the country's Statistical Committee.
The statistics show that vegetable prices grew by 5.6% last month from a year earlier and by 7.4% from the previous month.
In total, fruit and vegetable price rise stood at 5.3% in February from January this year, contributing to an 0.5% increase in overall consumer prices.
Meantime, prices for alcoholic drinks and tobacco products increased by 0.4% in February against January, while sugar and non-alcoholic beverage prices remained unchanged from a year ago.