Իրավունք 14:06 09/03/2019 Հայաստան
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ ՀՔԾ-ն «Մարտի 1»-ի քրեական գործով քննության շրջանակներում փորձել է հարցաքննել ՀՀ պաշտպանության նախկին փոխնախարար Մանվել Գրիգորյանին, ով սակայն հրաժարվել է ցուցմունք տալուց։
Մասնավորապես՝ վերջինս օգտվել է ՀՀ Սահմանադրության 65-րդ հոդվածով նախատեսված իրավունքից, ըստ որի՝ ոչ ոք պարտավոր չէ ցուցմունք տալ իր, ամուսնու կամ մերձավոր ազգականների վերաբերյալ, եթե ողջամտորեն ենթադրելի է, որ այն հետագայում կարող է օգտագործվել իր կամ նրանց դեմ:
Panorama.am-ը ՀՔԾ մամուլի խոսնակից հետաքրքրվեց, ի՞նչ կարգավիճակ է  կանչվել հարցաքննության Մանվել Գրիգորյանը, արդյո՞ք լուրը համապատասխանում է  իրականությանը։ Մարինա Օհանջյանն ասաց՝ մեկնաբանել չի կարող։
«Փաստինֆո»-ն հիշեցնում է, որ Հայաստանի առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը 2008 թվականի փետրվարի 21-ին հայտարարել էր, որ Հայաստանի պաշտպանության երկու փոխնախարարները՝ գեներալներ Մանվել Գրիգորյանը և Գագիկ Մելքոնյանը պաշտպանում են իրեն։
«Մանվել Գրիգորյանը և Գագիկ Մելքոնյանը հայտարարել են, թե կանգնած են ժողովրդի կողքին և պաշտպանելու են ժողովրդի վստահությանն արժանացած թեկնածուին»,֊ - Ազատության հրապարակում կայացած հանրահավաքում ասել էր Լեւոն Տեր֊Պետրոսյանը՝ այդպիսով փաստելով բանակի ներքաշումը քաղաքական գործընթացներին։
Դրանից հետո Մանվել Գրիգորյանն ու Գագիկ Մելքոնյանը պաշտոնանկ արվեցին՝ քաղաքական գործընթացներին մասնակցելու համար՝ համապատասխանաբար 2008 թվականի ապրիլի 2-ին եւ 2008 թվականի ապրիլի 23-ին։

Право 14:49 09/03/2019 Армения
В ССС Армении прокомментировали сведения об отказе Манвела Григоряна от дачи показаний по уголовному «делу 1 марта»
По данным «Фактинфо», Специальная следственная служба (ССС) Армении в рамках уголовного дела «1 марта» пыталась допросить бывшего депутата Национального собрания Армении, экс-председателя Союза добровольцев «Еркрапа» Манвела Григоряна, который, однако, отказался от дачи показаний.
В частности, Манвел Григорян воспользовался предусмотренным ст. 65 Конституции Армении правом, согласно которому, никто не обязан давать показания о себе, супруге или близких родственниках, если разумно предполагается, что впоследствии они могут быть использованы против него или них.
Корреспондент Panorama.am у пресс-секретаря ССС Марины Огаджанян поинтересовался, в каком статусе Манвел Григорян был вызван на допрос, на самом ли деле сведения соответствуют действительности. В свою очередь пресс-секретарь отметила, что не может прокомментировать.
Как напоминает «Фактинфо», первый президент Армении Левон Тер-Петросян объявил 21 февраля 2008 года, что два заместителя министра обороны Армении, генералы Манвел Григорян и Гагик Мелконян присоединились к оппозиции.
«Манвел Григорян и Гагик Мелконян заявили, что стоят рядом с народом и будут защищать кандидата, который получил вотум доверия народа», – заявил Левон Тер-Петросян в ходе митинга на площади Свободы, тем самым констатировав вовлеченность армии в политических процессах.
После этого Манвел Григорян и Гагик Мелконян были освобождены от должности из-за политической деятельности, соответственно 2 апреля 2008 года и 23 апреля 2008 года.